NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Z wydawnictw
Superdrwal. Książka o rąbaniu
Galeria
Las Polski - Superdrwal. Książka o rąbaniu
Superdrwal. Książka o rąbaniu
Frank Philbrick, Stephen Philbrick
Wyd. Septem 2017, 176 s.
 
Moda na „drwaloseksualność” zdaje się powoli przemijać, mimo to na rynku książkowym ukazała się kolejna pozycja, która może przypaść do gustu wielbicielom machania siekierą. „Superdrwal…” to książka, która w przeciwieństwie do znanej poprzedniczki („Porąb i spal”) z wielką swadą opowiada liczne perypetie domorosłego drwala rodem zza wielkiej wody. W końcu to produkt „made in USA”, co oznacza, że temat potraktowany został dowcipnie, anegdociarsko i z wielkim dystansem.
Żubry z Kamiennego Bagna
Galeria
Las Polski - Żubry z Kamiennego Bagna
Żubry z Kamiennego Bagna
Wojciech Sobociński
Wyd. Agencja Hajstra 2016, 180 s.

Jak dobrze mieć sąsiada. Taka konkluzja nasunęła mi się po lekturze opowiadań Wojciecha Sobocińskiego. Mieszkający od lat w Białowieży przyrodnik, autor felietonów ukazujących się na łamach „Lasu Polskiego”, opisał codzienne życie w towarzystwie puszczańskich żubrów. Głównie tych zapuszczających się na leżącą na obrzeżach Białowieży ulicę Kamienne Bagno, gdzie mieszka autor. Sąsiadów niezwykłych, czasem kłopotliwych, zawsze fascynujących.

"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"
Galeria
Las Polski - "Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"
"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"
Wyd. Borium na zlecenie RDLP w Toruniu 2017
 
Co roku zalewa nas potok folderów promujących nadleśnictwa, LKP-y czy regionalne dyrekcje. Wszystkie kolorowe, błyszczące i nierzadko bardzo do siebie podobne. I oto pojawiają się dwa prospekty wydane przez RDLP w Toruniu, które błyszczą niczym najjaśniejsza gwiazda, ale nie dosłownie – bo wydrukowano je nietypowo na matowym kredowym papierze.
Las Katyński
Galeria
Las Polski - Las Katyński
Las Katyński
Tomasz Skowronek
OKL Gołuchów 2016, 296 s.
 
Martyrologia leśników czasów II wojny światowej to temat, w którym specjalizuje się autor. Do tego stopnia, że poświęcił mu, a konkretnie leśnikom w niemieckich obozach dla jeńców wojskowych, rozprawę doktorską. Obecny wicedyrektor RDLP w Szczecinku kontynuuje swoją szlachetną pasję dokumentalisty. W obszernym tomie podsumował wiedzę o martyrologii leśników na wschodzie.
Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945
Galeria
Las Polski - Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945
Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945
Andrzej Antowski
RDLP w Poznaniu 2016, 375 s.
 
Jak pisze we wstępie prof. Władysław Chałupka: Rozproszenie informacji w licznych, często lokalnych publikacjach, utrudnia całościowy ogląd tematu udziału leśników wielkopolskich w konspiracji czasu II wojny światowej.
Rok leśniczego
Galeria
Las Polski - Rok leśniczego
Rok leśniczego
Jarosław Szałata
Wyd. CILP 2016, 388 s.

Ta książka, autorstwa jednego z wielu, a jednak niezwyczajnego leśniczego, jest na tyle wielowątkowa, dotyka tak wielu spraw, że trafi swoją treścią do każdego. I nie może być inaczej, bo Jarosław Szałata, od 33 lat leśniczy w leśnictwie Pszczew, Nadleśnictwo Trzciel (woj. lubuskie), to człowiek o niezliczonych pasjach, które ujawniają się na każdej stronie książki.

Korzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Galeria
Las Polski - Korzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Korzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Wiesław Moliński
Wyd. Solpress 2016, 134 s.

Wiesław Moliński to na co dzień szkółkarz w śląskim Nadleśnictwie Namysłów. Znany ze swych pasji historycznych ma na koncie pewną liczbę opracowań nt. leśnictwa w regionie. Tym razem zabrał się za podsumowanie udziału leśników w ruchu „Solidarności”.

Sarna w Europie
Galeria
Las Polski - Sarna w Europie
Sarna w Europie
Bruno Hespeler
SITLiD Oddział Gdańsk, 340 s.

Gdański oddział SITLiD podjął się uzupełnienia zasobu polskojęzycznej literatury fachowej o publikację traktującą o jednym z najważniejszych, zarówno z punktu widzenia gospodarki łowieckiej, jak i leśnej, gatunków polskiej fauny.

Nasz las i jego mieszkańcy
Galeria
Las Polski - Nasz las i jego mieszkańcy
Nasz las i jego mieszkańcy
Bohdan Dyakowski
Wyd. Zysk i S-ka 2016, 300 s.

Książka Dyakowskiego, podróżnika, biologa, pedagoga, a przede wszystkim piewcy idei ochrony przyrody i współzałożyciela Ligi Ochrony Przyrody, swoją premierę miała u schyłku XIX wieku. Zaskakuje więc, jak bardzo jest aktualna. Doczekała się siedmiu wydań (sześć jeszcze przed II wojną światową i ostatnie w 1947 r.). Wznowienie książki z 2016 r. wymagało dodania przypisów, wyjaśniających choćby aktualny stan prawny ochrony niektórych gatunków zwierząt.

Podróże nieudacznika
Las Polski - Podróże nieudacznika
Podróże nieudacznika
Dariusz J. Gwiazdowicz
Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań 2016, 200 s.

Pod tym nieco kokieteryjnym i przewrotnym tytułem kryje się pozycja niezwykła. Oto utalentowany naukowiec, mający na swoim koncie ponad 350 prac naukowych i popularnonaukowych, opisuje swoje peregrynacje po świecie. Na co dzień profesor WL Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalizujący się w ochronie przyrody, estetyce lasu, kulturalnych aspektach łowiectwa i akarologii (nauce o roztoczach), występuje w roli podróżnika i autora literatury podróżniczej.

1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy