NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Z wydawnictw
Kronika białowieska
Las Polski - Kronika białowieska

Kronika białowieska

Piotr Bajko
Hajstra, Białowieża 2018

O Puszczy Białowieskiej napisano niejedno i pewnie ujrzymy jeszcze wiele publikacji na jej temat. Z gąszczu prac traktujących o przyrodzie przebijają się jednak nietuzinkowe pozycje poświęcone burzliwej i bogatej historii regionu. Z grona zainteresowanych tematem historyków chyba najbardziej płodnym autorem jest Piotr Bajko, od lat niestrudzenie zgłębiający tajemnice Puszczy i z równym zapałem dzielący się nimi z innymi.
Leśnicy dla Niepodległej
Las Polski - Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej

PTL, RDLP w Toruniu, 2018
s. 418

Skrawki pamięci ulatują wraz z każdym ludzkim żywotem. Z każdym dniem coraz trudniej opisać przeszłość ludzi, którzy odeszli, często w tragicznych okolicznościach, w osamotnieniu. Na tym większe uznanie zasługuje publikacja toruńskiej dyrekcji LP i oddziału PTL „Leśnicy dla Niepodległej”.
Od drzewa do drewna
Las Polski - Od drzewa do drewna

Od drzewa do drewna

Audiobook
Katolickie Radio Zamość, 2018

Dobrze jest posłuchać o lesie. Radiowe audycje przyrodnicze zawsze cieszą się wielką popularnością, a samo radio, jako forma przekazu, pomimo upływu lat i postępu technologicznego wciąż cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Do lasu i leśników wybrała się reporterka Katolickiego Radia Zamość Małgorzata Sobczuk. Z jej rozmów z leśnikami powstała audycja Leśne Radio, której najciekawsze odcinki zostały zebrane w audiobooku „Od drzewa do drewna”.


Jak rozpalić ognisko?
Las Polski - Jak rozpalić ognisko?

Jak rozpalić ognisko?

Sally Coulthard
Znak Horyzont 2018, s. 212

Jak rozpalić ognisko? Z pewnością metod jest tyle, ilu reprezentantów braci leśnej, począwszy od klasycznych do mało medialnych, po drodze wymieniając całą masę sposobów survivalowych. Czy wobec tego miłośnikom lasu lektura „Jak rozpalić ognisko?” cokolwiek przyniesie? By się tego dowiedzieć, należy wpierw przyjrzeć się treści książki Sally’ego Coultharda.

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II
Las Polski - Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II

Piotr Kacprzak
Nadl. Zwoleń 2017, łącznie 640 s.

Zamierzeniem autora, co mu się udało, było udokumentowanie historii Nadleśnictwa Zwoleń (RDLP w Radomiu) i prowadzonej przez tę jednostkę gospodarki leśnej w kontekście regionu. Stąd nieprzypadkowo w tytule znalazł się dopisek „Ziemia Jana Kochanowskiego”.

Ornitologia nie tylko dla myśliwych
Las Polski - Ornitologia nie tylko dla myśliwych

Ornitologia nie tylko dla myśliwych

Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska
Oficyna Wydawnicza Oikos 2018, s. 484

Książek poświęconych ptakom na rynku wydawniczym można znaleźć wiele – od kieszonkowych przewodników dla amatorów po fachowe opracowania i monografie kierowane do profesjonalistów. Warto się jednak uzbroić w kompendium wiedzy traktujące holistycznie zagadnienia związane z ornitologią, a taka właśnie jest najnowsza pozycja wydawnicza Andrzeja G. Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej.

Barwny świat motyli
Las Polski - Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Katarzyna Bajerowicz
ORWLP w Bedoniu 2017

Katarzyna Bajerowicz ponownie zaprasza do świata swoich pełnych bajecznego przepychu, wyjętych jak ze snu ilustracji. Poznanianka i owocna ilustratorka pozycji dla dzieci w ramach współpracy z Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu napisała i zilustrowała barwny przewodnik po świecie polskich motyli.

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego
Las Polski - Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego

Wyd. CILP
Warszawa 2017 s. 275
Czym tak naprawdę jest leśny survival? Bieganiem po lesie w ciuchach moro z nożem u pasa i siekierą w dłoni w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadawałoby się do jedzenia, czy może sposobem na życie, pewnym stylem bycia, może wręcz filozofią? Na to pytanie odpowiedź może znaleźć ten, kto sięgnie po książkę „Leśny survival”, dzieło zrodzone ze współpracy leśników i nieleśników. Z góry jednak uprzedzam – jeśli spodziewacie się czegoś na wzór Beara Gryllsa, srodze się zawiedziecie.

 

Polski las
Las Polski - Polski las

Polski las

Joanna Kapusta Piotr Kapusta
Wydawnictwo SBM 2017, s. 450

Joanna i Piotr Kapusta uraczyli miłośników przyrody okazałym albumem „Polski las” pod redakcją Moniki Wróbel i Anny Willman. Autorzy skierowali swoją pozycję do pasjonatów, niekoniecznie fachowców, raczej do osób jeszcze nieuświadomionych w sprawie piękna ojczystej przyrody, czy to przez deficyt wolnego czasu, czy też z powodu braku odpowiedniego bodźca.
Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz
Las Polski - Ustawa o ochronie przyrody.  Komentarz

Ustawa o ochronie przyrody.
Komentarz

W. Radecki, D. Danecka
Wyd. Difin 2018, s. 706

Piąte wydanie obszernego komentarza do ustawy o ochronie przyrody uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2018 roku. Ukazało się dwa lata po poprzedniej edycji. Jest to więc najbardziej aktualne, i bodaj najbardziej obszerne, opracowanie modyfikowanej w ostatnim czasie wielokrotnie ustawy.
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy