NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Ciała obce w oku
Porady - kącik medyczny

Każdemu z nas niejednokrotnie wpadło coś drażniącego do oka. Jak sobie z tym samemu radzić?

Jeżeli jest to rzęsa, pyłek, muszka - coś, co tylko drażni oko, a nie uszkadza mechanicznie
- najlepiej szybko to usunąć samemu. Jeżeli ciało obce jest widoczne na oku lub pod powieką dolną, najlepiej użyć chusteczki, nawilżyć lekko jej róg (można poślinić) i delikatnym ruchem przesunąć je od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Jeśli nie widzimy drażniącej drobinki, warto zajrzeć pod górną powiekę
- można ją pociągnąć za rzęsy lub wywinąć.
Wywinąć najlepiej "na czymś", na przykład
na zapałce, przykładając ją nie tuż nad rzęsami, lecz wyżej o około 1 cm, ponieważ tuż nad rzęsami powieka jest sztywna.

Pokaż/ukryj skróconą treść

A jeżeli nic nie znajdziemy?

Zawsze warto przepłukać oko czystą, najlepiej przegotowaną wodą. Należy w tym celu zanurzyć oko w napełnionej po brzegi szklance lub kieliszku i intensywnie mrugać. Taki zabieg, w większości przypadków, przynosi ulgę.
Gorzej jest, jeśli mamy do czynienia z opiłkiem lub innym odpryskiem, który wbił się w oko z dużą prędkością, albo fragmentem gałęzi. Takich ciał obcych nie można usuwać samemu.

Czym może to grozić?

Nawet jeśli wydawałoby się, że usunęliśmy opiłek, jego fragment mógł pozostać, a jeśli nawet pozbyliśmy się całego, to podrażnienie rogówki, które on spowodował, może przejść w zapalenie, które, późno rozpoznane, długo się leczy. Okulista oceni stan rogówki i może zlecić wykonanie zdjęć wnętrza oka - zdarza się, że jeden opiłek zatrzyma się na rogówce, a drugi wpada do wnętrza oka! Duże ciała obce są usuwane na stole operacyjnym, wyjmowanie ich samemu może skutkować utratą wzroku.

Kiedy można podejrzewać drażnienie oka przez ciało obce? Jakie objawy powinny zaniepokoić i skłonić nas do pilnej wizyty u okulisty?

Podrażnione oko łzawi, boli, może być zaczerwienione, można odczuwać wstręt do światła, widzieć "jak przez mgłę" - takie objawy zawsze wymagają konsultacji u okulisty.

Jak zabezpiecza się oko w czasie transportu chorego do okulisty?

Trzeba się starać, aby chory jak najmniej poruszał chorym okiem. W tym celu przysłania się oboje oczu, ponieważ ruchy gałek ocznych są ze sobą sprzężone, czystym opatrunkiem.

Co robić, jeśli dojdzie do oparzenia oka substancją chemiczną - kwasem lub zasadą?

Trzeba bardzo długo płukać oko wodą, około pół godziny, w kierunku odwrotnym niż przy wyciąganiu np. rzęsy, czyli od wewnętrznego kąta oka, a następnie szybko zgłosić się do lekarza.

data modyfikacji: 2008-04-19 19:06:00
Las Polski - aktualny numer
Polecamy