NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Gorczański Park Narodowy - Poszerzyli ofertę edukacyjną
Aktualności
Las Polski - Gorczański Park Narodowy - Poszerzyli ofertę edukacyjną

Pięknym zabytkiem staropolskiej architektury jest oficyna na terenie parku dworskiego hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej, którym zarządza Gorczański Park Narodowy. Tam też zrealizowano projekt „Adaptacja zabytkowego obiektu architektonicznego na Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego PN wraz z zagospodarowaniem edukacyjnym parku dworskiego w Porębie Wielkiej”. Na ten cel Park otrzymał 2 mln zł dofinansowania z POIiŚ 2014–20.


Pokaż/ukryj skróconą treść

Fot. arch. GPN

Adaptacja zabytkowego obiektu na cele edukacyjne trwała prawie trzy lata i przyniosła imponujący efekt. Na parterze powstały: sale konferencyjna i warsztatowa, punkt informacji turystycznej oraz biblioteka z czytelnią. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w sprzęt multimedialny dostępny dla okolicznych mieszkańców i turystów. Uzupełnienie wiedzy o GPN-ie stanowią powstałe w ramach projektu filmy: 40-minutowa opowieść ukazująca bogactwo gorczańskiej przyrody oraz trzy klipy poruszające problemy ochrony górnoreglowych borów świerkowych, dużych drapieżników oraz roli martwych drzew w lesie.

Zaadaptowana na przyrodniczą ekspozycję piwnica oficyny przedstawia fenomen gorczańskiej przyrody. Kolejne aranżacje zapraszają do wędrówki, która rozpoczyna się w dolinie górskiego potoku i prowadzi przez buczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy aż na polanę reglową pod Turbaczem. Dioramy wzbogacono o stanowiska interaktywne, ścieżki dźwiękowe, aplikacje multimedialne, filmy i szerokie panoramy. Ukazują życie w sercu lasu, pod ziemią, w powietrzu, w wodzie, nawet pod korą i we wnętrzu martwego pnia, a także kulturę pasterską gorczańskich hal.

Ekspozycję przyrodniczą będzie można zwiedzać już od 1 października. Szczegółowa oferta Ośrodka Edukacyjnego GPN znajduje się w „Informatorze dla nauczycieli i organizatorów wycieczek edukacyjnych” dostępnym w siedzibie Parku. Budynek jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niewidome i niedowidzące.

 

Red.

data modyfikacji: 2019-10-14 14:11:32
Las Polski - aktualny numer
Polecamy