NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Historia - Portal upamiętniający leśników
Aktualności
Las Polski - Historia - Portal upamiętniający leśników
17 września zaprezentowano pierwszy etap elektronicznego „Indeksu biograficznego leśników zasłużonych w walce o niepodległość Polski”. Baza powstała w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 80. rocznicę wybuchu II wojny.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Jej inicjatorami była Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP” we współpracy i na zlecenie gdańskiego oddziału SITLiD. Patronatu przedsięwzięciu udzieliły regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Gdańsku i Toruniu.


Baza ma upamiętnić polskich leśników zasłużonych w walce o niezawisłość naszej ojczyzny pod zaborami, w I i II wojnie światowej, a także w okresie komunizmu. Wielu z nich było ofiarami represji sowieckich, stąd data inauguracji portalu – dokładnie w 80. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę – nie jest przypadkowa.

W portalu odwiedzający znajdą życiorysy 250 leśników. Twórcy postawili sobie za cel zebranie jak największej ilości danych biograficznych o polskich leśnikach i zaprezentowanie ich w formie atrakcyjnych graficznie indywidualnych biogramów na stronie internetowej. Uzupełniają je publikacje skanów dokumentów czy archiwalnych fotografii. W niedalekiej przyszłości na portalu będą także zamieszczane tematyczne galerie zdjęć, wspomnienia, informacje o wydarzeniach powszechniających wkład leśników polskich w walkę o niepodległość ojczyzny. Losy wyjątkowych ludzi – polskich leśników można poznać, odwiedzając stronę www.bazalesnikow.pl. 
Red.
data modyfikacji: 2019-10-15 11:45:33
Las Polski - aktualny numer
Polecamy