NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Hodowla lasu - Mimo zimy mamy suszę
Aktualności
Las Polski - Hodowla lasu - Mimo zimy mamy suszę
Leśniczowie i szkółkarze powoli przymierzają się do wiosennej akcji odnowieniowej, jednak aura nie nastraja ich pozytywnie. Jeszcze jesienią z nadzieją wyglądano zimowej aury, dziś nikt już jednak nie ma wątpliwości, że brak śniegu i liche opady deszczu pogłębiły problem ubiegłorocznej suszy. Chociaż suma opadów w 2019 r. nie odbiegała wiele od średniej wieloletniej, wynoszącej 650 mm, to drastycznie zmienił się ich charakter i w Polsce częściej niż kiedyś występują nawalne, krótkie opady, z których woda szybko spływa do rzek, nie zasilając gleby.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Cierpią także rzeki, w tym słynąca z rozlewisk Narew. Narwiański Park Narodowy za 3 mln zł i ze wsparciem unijnym wyremontował ścieżkę przez mokradła oraz most pontonowy. Niestety, stracił on rację bytu, bowiem od roku stan wody w Narwi jest tak niski, że pontony szorują po dnie. Niektóre odcinki rzeki zamknięto dla kajakarzy. Narew wysycha w takim stopniu, że zaczęły zanikać jej mnogie koryta, próżno też wypatrywać corocznych wiosennych rozlewisk.

W zgodzie z tymi spostrzeżeniami stoją dane zebrane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zgodnie z którymi wilgotność gleby w styczniu br. na głębokości poniżej 1 m wynosi mniej niż 40%, a miejscami nawet nie osiąga 35%. Mimo zimy na Kujawach, w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, w części łódzkiego oraz na Warmii i Mazurach panuje intensywna susza rolnicza i atmosferyczna. PGW WD przestrzega rolników, że już wio-sną plony będą wschodzić w warunkach suszy, co pod uwagę powinni wziąć także leśnicy, przygotowując się do wiosennych odnowień. Choć problemy z wodą nas nie ominą, to ciepłą aurę wykorzystują niektóre nadleśnictwa. Nie czekając na wyższe temperatury już teraz, w styczniu, przystąpiły do sadzenia lasu. – W odnowieniach mieliśmy przerwę właściwie tylko na okres świąteczny – przyznaje Stefan Konczal, Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda (RDLP w Toruniu), jednego z dotkniętych wiatrołomami z 2017 roku. – Aura w lesie jest wilgotna, dlatego nie czekamy na wiosnę. Nie na wszystko mamy wpływ, dlatego staramy się korzystać z okazji, które stwarza nam natura. Niemniej, spoglądając w przyszłość, staramy się unikać gatunków wrażliwych na suszę, jak chociażby świerk. Przychylnie patrzymy też na odnowienie naturalne, dobrze znoszące niedostatki wody – podsumowuje nadleśniczy.

SLV.

Fot. Jakub Słowik
data modyfikacji: 2020-03-05 15:13:38
Las Polski - aktualny numer
Polecamy