NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Inicjatywy - Debaty o lasach…i nie tylko
Aktualności
Las Polski - Inicjatywy - Debaty o lasach…i nie tylko
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów powołało do życia Instytut Debat o Środowisku. O jego powstaniu poinformowano podczas pierwszego w tym roku spotkania Stowarzyszenia.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Think tank, jak mówią o nim pomysłodawcy, ma być forum wymiany myśli nie tylko o leśnictwie, w tym lasach prywatnych, ale także o ochronie środowiska. – Decyzja o powstaniu Instytutu zapadła 8 stycznia. Chcemy w nim mówić o kwestiach trudnych, m.in. o łowiectwie czy zmianach klimatu. Chcemy zaprosić do dyskusji nie tylko leśników, ale przede wszystkim ludzi spoza naszego kręgu – mówił Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia. – Będziemy się spotykać w prestiżowej lokalizacji przy ul. Chmielnej 73b w Warszawie, gdzie do dyspozycji mamy salę konferencyjną – dodawał. Uzasadniając potrzebę stworzenia Instytutu, wskazywał na rosnący ekstremizm w wypowiedziach o ekologii. – Oddajemy głos ludziom, którzy nie zawsze wiedzą, o czym mówią, a robią to w sposób radykalny. Tymczasem brakuje rzeczowej, merytorycznej debaty. Chcemy, by głos zabierali nie tylko leśnicy, ale przede wszystkim fachowcy z różnych innych dziedzin powiązanych z leśnictwem – komentował prezes Stowarzyszenia.

Wkrótce powstanie także strona internetowa Instytutu, za pośrednictwem której będzie można dowiedzieć się nie tylko o jego działaniach, ale także zgłaszać pomysły na tematy debat. Zaczynem przyszłych dyskusji było wystąpienie Bartłomieja Popczyka z Wydziału Leśnego SGGW „Gospodarka łowiecka w dobie zrównoważonego rozwoju”.

Podczas prezentacji idei Instytutu Stefan Traczyk wykorzystał także okazję do przytoczenia najświeższych danych o lasach prywatnych w Polsce. – Lasy prywatne zajmują dziś 1,79 mln ha, co daje 19,3% udziału we wszystkich lasach w Polsce! Co roku ta powierzchnia wzrasta o kolejne 5–10 tys. ha. Dodał także, że wg szacunków aż ok. 3 mln ludzi w Polsce to właściciele lub współwłaściciele lasów.

UZ

data modyfikacji: 2020-03-05 15:22:50
Las Polski - aktualny numer
Polecamy