NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Inwestycje - Korzyści z termomodernizacji
Aktualności
Las Polski - Inwestycje - Korzyści z termomodernizacji
Nawet do 70–80% mniej energii pochłonie ogrzanie zmodernizowanej infrastruktury nadleśnictw w RDLP we Wrocławiu. Dzięki środkom z funduszu leśnego i finansom własnym trzy tamtejsze jednostki dokonały znaczących inwestycji w kierunku ocieplenia budynków i unowocześnienia instalacji ciepłowniczych, a tym samym nie tylko ograniczenia wydatków, ale też zmniejszenia śladu węglowego.
Pokaż/ukryj skróconą treść
Fot. arch. Nadleśnictwa Złotoryja

Łącznie bowiem uda się dzięki temu zaoszczędzić 741 Gj energii rocznie oraz zmniejszyć emisję CO2 o 87 t/rok. By wytworzyć tyle ciepła, należałoby spalić 33,7 t węgla!

Dzięki modernizacji obiekty już teraz spełniają najwyższe standardy budynków energooszczędnych na 2021 rok. Udało się to osiągnąć dzięki najwyższej jakości materiałom termoizolacyjnym oraz montażowi okien energooszczędnych, tak jak w Nadleśnictwie Żmigród, gdzie już pod koniec listopada ub. roku oddano do użytku zmodernizowany budynek warsztatowo-magazynowy.

W obliczu reorganizacji obsady leśnictw szukaliśmy oszczędności przy ulokowaniu kancelarii. Nadawał się do tego budynek w leśnictwie szkółkarskim, w którym teraz są trzy kancelarie – wyjaśnia z kolei nadleśniczy Nadleśnictwa Złotoryja Jacek Kramarz. By sprostać wyzwaniom współczesności, postanowiono dokonać termomodernizacji budynku, wyposażając go też w napełnioną glikolem gruntową pompę ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Zważywszy na to, że dotychczas leśniczowie ogrzewali się w nim przy pomocy kominka i grzejników elektrycznych, oczywistością wydają się nie tylko oszczędności, ale też zmniejszenie emisji. Infrastrukturę przygotowano ponadto z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych, wyposażając ją w schodołaza.

Modernizacja siedziby Nadleśnictwa Zdroje, oprócz docieplenia stropu, również poszła w kierunku odzyskiwania energii. W tym celu budynek zaopatrzono w system rozproszonej rekuperacji, montując w każdym pomieszczeniu urządzenie do odzysku ciepła. Jak przyznaje Eugeniusz Kaczmarek, specjalista ds. budowlanych w jednostce, audyty wykonane przed i po unowocześnieniu budynków wykazują, że inwestycje były słusznym wyborem. –Spełniamy wymogi, by zostać postumentem, czyli produkować i odsprzedawać prąd do sieci. Czekamy jeszcze, aż Tauron zainstaluje w naszej siedzibie licznik dwukierunkowy, wtedy uruchomimy nasze panele i będziemy wiedzieć, ile energii wytworzyliśmy, a ile pobraliśmy – zachwala zrealizowane przedsięwzięcie.

Na szczęście dla leśników Tauron Dystrybucja oświadczył, że pomimo epidemii koronawirusa nie wstrzymuje wymiany liczników na dwukierunkowe i jeśli urządzenie znajduje się w miejscu ogólnodostępnym, prace odbędą się zgodnie z terminami zgłoszonymi przez klientów.

SLV.
data modyfikacji: 2020-04-14 15:54:07
Las Polski - aktualny numer
Polecamy