NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Jak uniknąć bólów krzyża?
Porady - kącik medyczny
Całkowite uniknięcie dolegliwości, która jest plagą XXI w., jest prawdopodobnie niemożliwe, ale można zmniejszać ryzyko ich wystąpienia, dbając o nasz kręgosłup. W ciągu całego dnia, podczas pracy fizycznej, ale - o czym się często nie pamięta - również siedząc przy biurku, niepotrzebnie narażamy kręgosłup na zbędne przeciążenia. Skutkiem są często zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przepukliny i wypadanie dysków.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Jak należy przenosić ciężkie przedmioty, aby jak najmniej obciążać kręgi?

Ciężkie przedmioty trzymać trzeba jak najbliżej środka ciała (a nie wyciągając ręce), najlepiej na lekko ugiętych w kolanach nogach, aby biodra i kolana przejęły część obciążenia. Ważny jest sposób podnoszenia przedmiotów z podłogi - nigdy na wyprostowanych w kolanach nogach, trzeba je ugiąć, a najlepiej podnosić przedmioty (również lekkie!) z pozycji kucznej.

Czy budowa krzesła i fotela ma znaczenie?

Tak, jest bardzo ważne, czy siedząc odciążamy kręgosłup lędźwiowy, czy wręcz przeciwnie.
Meble te muszą mieć oparcie dla pleców, odchylone o około 120 stopni, najlepiej sięgające aż do pośladków i lekko uwypuklone na wysokości talii. W ten sposób krzyż, a nie tylko odcinek piersiowy, będą podparte. Siedzisko nie może być płytkie, im wygodniej będą podparte uda, tym mniejszy ucisk na lędźwie. Siedzisko nie może również mieć spadku do przodu, gdyż wtedy plecy będą stale napięte, próbując zapobiec zjeżdżaniu.
Dobrze jest podeprzeć też stopy. Budowa fotela ma szczególne znaczenie dla kierowców zawodowych, którzy siedząc, są dodatkowo narażeni na wstrząsy. Tego zagadnienia nie powinni również bagatelizować pracownicy biur nadleśnictw, rdLP.

Jaki materac do spania jest najlepszy dla naszych pleców?

Śpiąc spędzamy ćwierć lub więcej naszego życia, więc warto zadbać o wygodne łóżko.
Najlepszy materac to taki, który będzie się lekko uginał, utrzymując - w pozycji na boku - cały kręgosłup w linii prostej (z jaśkiem pod uchem), a w pozycji na plecach - utrzymując naturalne krzywizny kręgosłupa.

data modyfikacji: 2008-07-03 09:08:42
Las Polski - aktualny numer
Polecamy