NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Najczęstsze drobne urazy dłoni i stóp
Porady - kącik medyczny

Podczas pracy w lesie często mamy do czynienia z otarciami palców, pęcherzami, krwiakami podpaznokciowymi, uwięźniętymi w skórze drzazgami. Jak można sobie z nimi radzić?

Otarcia i zadrapania naskórka zdarzają się pewnie najczęściej, ale sprawiają najmniej problemów. Towarzyszący im ból jest wywołany zniszczeniem naskórka, pod którym znajdują się receptory czucia bólu. Otarte miejsce trzeba oczyścić, najlepiej wodą z mydłem, i zdezynfekować spirytusem bądź wodą utlenioną. Jeśli nie mamy do nich dostępu, a ranka jest zabrudzona, trzeba użyć własnej śliny... Otarcia i zadrapania najlepiej pozostawić do wyschnięcia, ale jeśli trzeba pracować dalej, nieodzowny jest plaster z opatrunkiem.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jeśli pod wpływem ucisku powstanie na skórze
pęcherz, należy go przebijać?

Nie, na pewno nie należy przekłuwać nowopowstałych pęcherzy, ponieważ są one naturalnymi opatrunkami. Organizm broni się przed uszkodzeniem skóry, oddzielając naskórek od skóry właściwej warstwą surowiczego płynu. Jeśli powstały pęcherz jest dolegliwy, można pokusić się o przekłucie go w środku i wyciśnięcie płynu, ale dopiero po 3-5 dniach, kiedy skóra pod spodem trochę się wygoi. Oddzielonego naskórka nie ma co odcinać, będzie jeszcze przez pewien czas chronił urażone miejsce. Od razu po powstaniu pęcherza można natomiast przykleić nad nim specjalny plaster z gąbką mającą dziurkę w środku, co służy rozłożeniu nacisku na większą powierzchnię.

Co można poradzić na odciski?

Odciski to bolesne nawarstwienia naskórka powstające na skutek długotrwałego ucisku skóry. Najważniejsza jest próba usunięcia czynnika drażniącego, którym może być niewygodny but lub uchwyt jakiegoś narzędzia, oraz zastosowanie specjalnego plastra. Pomocne będą lecznicze plastry zawierające kwas salicylowy, który jest lekiem złuszczającym naskórek, a dzięki specjalnemu pierścieniowi znajdzie się on tylko nad odciskiem. Są jeszcze podobne plastry hydrożelowe oraz plastry z dziurką, o których mówiłam wcześniej - przynoszące natychmiastową ulgę. W sprzedaży można jeszcze spotkać kliny międzypalcowe, uwalniające zmiękczający olej mineralny, i żelowe tuby - osłony na palec.

A gdy powstanie krwiak pod paznokciem?

Po uderzeniu w paznokieć może dojść do powstania pod nim krwiaka. Jest to początkowo czerwona, potem ciemna plama pod paznokciem, wybrzuszająca go. Mały krwiak sam się wchłonie, ale czasem powoduje potwory ból.
Jeśli nie możemy dostać się od razu do lekarza, świeży krwiak można usunąć samemu. Trzeba rozgrzać igłę lub spinacz biurowy do czerwoności nad ogniem i delikatnie przyłożyć do paznokcia nad krwiakiem tak, by wypalić dziurkę, przez którą wypłynie krew (patrz rysunek). Zabieg jest bezbolesny. Przyniesie to natychmiastową ulgę. Po tym zabiegu trzeba dezynfekować paznokieć i przyklejać plaster, aż do zarośnięcia dziurki.
Paznokieć po pewnym czasie niestety zejdzie. Nie należy usuwać w ten sposób starego krwiaka, ponieważ zabieg będzie bolesny i nieskuteczny.

data modyfikacji: 2008-02-19 12:23:24
Las Polski - aktualny numer
Polecamy