NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Polskie Towarzystwo Leśne - Odkrywali sekrety Natolina
Aktualności
Las Polski - Polskie Towarzystwo Leśne - Odkrywali sekrety Natolina
Warszawa skrywa niejedną przyrodniczą tajemnicę, a wśród nich chyba najmniej poznany jest rezerwat „Las Natoliński” – pozostałość dawnego parku w stylu angielskim założonego przez ród Potockich, a dzisiaj także obszar Natura 2000. Harmonijne układy wzajemnie przenikających się form parkowych i naturalnych mogli podziwiać członkowie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy odwiedzili to miejsce 25 kwietnia.
Pokaż/ukryj skróconą treść
Fot. Jakub Słowik

Pozostawione w późniejszych latach same sobie zadrzewienia przekształciły się w dziki ekosystem, bijące w stolicy źródło różnorodności biologicznej. Wstęp na teren rezerwatu jest możliwy jednak dopiero od niedawna i to pod okiem przewodnika. Warto się tam zapuścić, by ujrzeć śródleśne pozostałości dawnego założenia, jak chociażby ruiny akweduktu.

Wiedzę leśników i sympatyków lasu o rozwoju drzew wzbogacił wykład Pawła Kojsa, dyrektora Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Jak się okazuje, nauka nie odpowiedziała jeszcze na wszystkie pytania dotyczące przyrostu drzew liściastych na grubość, a skomplikowany mechanizm kierujący tym procesem udało się wyjaśnić dopiero niedawno i to właśnie polskim naukowcom.

Oczywiście wizyta w Powsinie nie mogła minąć bez zwiedzania ogrodów i podziwiania ich wiosennego aspektu. Niestety, tam także rośliny cierpią z powodu niedoboru wody, mimo to kwietnych alei do przechadzek nie zabrakło. Zwieńczeniem eskapady była wizyta w szkółce Nadleśnictwa Chojnów (RDLP w Warszawie), gdzie sadzonki są hodowane zarówno podokapowo, jak i klasycznie.

SLV.

data modyfikacji: 2019-06-11 15:22:33
Las Polski - aktualny numer
Polecamy