NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Pszczelarstwo - „Zielony parasol” w trosce o pasieki
Aktualności
Las Polski - Pszczelarstwo - „Zielony parasol” w trosce o pasieki

O wielu zagadnieniach związanych z ochroną pszczół mówili naukowcy i praktycy podczas I Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która odbyła się w piątek 15 marca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie zgromadziło prawie 200 uczestników, wśród nich wielu leśników na czele z Grażyną Zagrobelną, dyrektor RDLP w Krośnie.


Pokaż/ukryj skróconą treść

Organizatorami przedsięwzięcia były Stowarzyszenie Polska Ekologia, RDLP w Krośnie, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie i Koło Pszczelarzy w Krośnie. Jego prezes Marek Barzyk tak podsumował ideę konferencji: – Niefortunna ustawa liberalizujaca wycinkę drzew na działkach prywatnych poskutkowała zniknięciem dużej liczby drzew miododajnych z miast. „Zielony parasol” to jednak także sadzenie drzew, wraz z urzędnikami z Urzędu Miejskiego w Krośnie posadziliśmy ponad 40 lip i mamy zamiar zasadzić kolejne.Rola drzew miododajnych w miastach nie tylko dla owadów, ale też jako filtra powietrza, pobrzmiewała wśród tematów wystąpień wielokrotnie.

Wśród wielu prezentacji skupiających się na problemach pszczelarstwa znalazły się też akcenty leśne. „Rola lasów w likwidacji zanieczyszczeń powietrza” autorstwa Mariusza Błasiaka z DGLP pozwoliła na zapoznanie się z rozmachem projektu rozwojowego LP „Pszczoły wracają do lasu”, obejmującego diagnozę sytuacji, zagrożenia dla pszczół i opracowanie metodyki działań mających za zadanie rozpoznanie potencjału miododajnego lasu. – Chcemy tym programem przywrócić pszczoły do lasu, ale nie jako hodowlę, lecz dla wzbogacenia ekosystemów leśnych – wyjaśnił przedstawiciel DGLP. W ten projekt jest zaangażowanych społecznie 100 leśników z całej Polski, w tym aż 18 z Podkarpacia.

Z kolei 30 marca w Krościenku Wyżnym odbyła się II Konferencja Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która miała bardziej praktyczny charakter. Omówiono strategię zwalczania warrozy w regionie i zaprezentowano nowe metody zabezpieczania pasiek przed tym najgroźniejszym dla pszczół roztoczem. Zaprezentowano też formy i warunki wsparcia pszczelarstwa, wskazano przykłady dobrych praktyk we współpracy nadleśnictw z organizacjami pszczelarskimi.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
data modyfikacji: 2019-05-13 09:29:49
Las Polski - aktualny numer
Polecamy