NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Rany cięte i stłuczenia
Porady - kącik medyczny

Podczas różnego rodzaju prac związanych z wyrębem lub obróbką drewna mogą zdarzyć się urazy, a rany cięte i stłuczenia należą - niestety - do najczęstszych urazów. Co należy robić, jeśli przetniemy skórę na znacznej długości?

Wszystko zależy od tego, jak głębokie jest uszkodzenie - czy dochodzi do przecięcia dużych naczyń, ścięgien i nerwów. Zależy też od miejsca uszkodzenia.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jeśli przetniemy skórę dość płytko - czy sam opatrunek wystarczy?

Tak, zawsze warto przykleić plaster z opatrunkiem lub gazę jałową - zmniejszamy wtedy ryzyko zakażenia rany. Przed przyklejeniem trzeba usunąć ewentualne zabrudzenia i zdezynfekować przecięte miejsce wodą utlenioną, spirytusem lub zwykłą wodą z mydłem. W sytuacji braku dostępu do nich można przemyć własną śliną.

A co zrobić w przypadku głębszego przecięcia skóry, gdy krew broczy obficie?

Trzeba spróbować zdezynfekować ranę, a następnie ograniczyć krwawienie. Trzeba, po prostu, mocno ucisnąć krwawiące miejsce, za pomocą gazy, zwiniętego bandaża lub - w najgorszym razie - własnego palca. W tym celu najlepiej mocno przywiązać taki opatrunek. Gdy krwawienie zmniejszy się lub ustanie trzeba sprawdzić ruchomość okolicznych narządów - szczególnie palców w przypadku uszkodzenia kończyn. Rany cięte występują dość często na dłoniach, a tu często dochodzi do nadcięcia lub przecięcia ścięgna, w rezultacie nie ma pełnej ruchomości palców. Gdy krwawienie jest bardzo obfite i nie ustaje, można podejrzewać przecięcie dużego naczynia krwionośnego. Takie stany wymagają jak najszybszego skontaktowania się z ortopedą lub chirurgiem, który zszyje ścięgno lub krwawiące naczynie.

Czy postępujemy tak samo w przypadku przecięcia skóry na twarzy?

Ranę należy oczywiście oczyścić, tamować krwawienie i zawsze pokazać chirurgowi, aby uniknąć powstania blizny. Po dużej nawet ranie, zszytej przez wprawnego chirurga, może pozostać nieduża blizna.

Czy konieczna jest profilaktyka przeciwtężcowa?

Tak, jeżeli od ostatniego szczepienia przeciw tężcowi minęło 5 lat. Po oczyszczeniu lub zszyciu rany trzeba przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy.
Tężec jest chorobą o ciężkim, często śmiertelnym przebiegu, więc nie można tego zaniedbać. Zagrożenie tą chorobą jest realne zwłaszcza, gdy doszło do zabrudzenia ziemią.

Na czym polega i jak należy postępować w przypadku stłuczenia kończyny?

Stłuczenie jest to uszkodzenie głębszych tkanek pod wpływem uderzenia, choć mogło nie dojść do rozcięcia skóry. Obserwujemy wtedy bolesne stłuczenie mięśni i rozerwanie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji powoduje powstanie krwiaka lub siniaka. Może wystąpić obrzęk, skóra nad stłuczeniem jest cieplejsza i prześwituje fioletowy krwiak. Jeśli stłuczona jest mała powierzchnia - można radzić sobie samemu. W pierwszych godzinach (najlepiej od razu po urazie) trzeba urażone miejsce schładzać - na przykład przykładając torebkę wypełnioną lodem lub śniegiem, ale nie bezpośrednio na skórę, by nie doszło do odmrożenia, lecz izolując kawałkiem materiału. W przypadku braku dostępu do lodu trzeba użyć zimnej wody. Takie postępowanie zmniejsza krwawienie i - co nie mniej ważne - zmniejsza ból. Uszkodzoną kończynę trzeba trzymać jak najwyżej - zmniejsza to krwawienie i obrzęk. Po silnym, bolesnym stłuczeniu z dużym obrzękiem niezbędna jest konsultacja ortopedy. Warto oczywiście przyjmować powszechnie dostępne leki przeciwbólowe.

A jeżeli doszło do zmiażdżenia?

Zmiażdżenie, upraszczając, jest stanem bardzo zaawansowanego stłuczenia. Trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala, ale wcześniej, w miejscu zdarzenia, trzeba przykryć uszkodzone tkanki jak najczystszym dostępnym materiałem, uciskając krwawiące miejsca, ponieważ podczas zmiażdżenia przeważnie dochodzi do uszkodzenia skóry i mamy do czynienia z otwartą raną. Kończynę należy trzymać wyżej.

data modyfikacji: 2008-01-15 20:55:09
Las Polski - aktualny numer
Polecamy