NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna RDLP w Katowicach - Przy sadzeniu lasu rozmowy...
Aktualności
Las Polski - RDLP w Katowicach - Przy sadzeniu lasu rozmowy...
Uroczyste sadzenia lasu, choć nie zawsze pozostawiają po sobie spektakularny efekt, są równie ważne dla gospodarki, jak planowe akcje odnowieniowe. Bo być może w ich wyniku nie powstanie oszałamiający las, być może jawią się jako zwykłe (a według niektórych nawet niebyt potrzebne) show, ale… o to właśnie chodzi! W dobie ataków na leśną brać, które padają z każdej strony, odżegnujących ich od czci i wiary za wycinanie drzew, warto pokazywać, że takie zabiegi idą nierozerwalnie w parze z odnowieniami.
Pokaż/ukryj skróconą treść
Fot. Bartosz Szpojda

A im więcej osób się przy tym pokaże, „wylansuje” lub zabłyśnie, im więcej facebookowych profili się zazieleni – tym lepiej dla nas. Czas bowiem sobie w końcu uświadomić, że bez promocji, bez PR-u i bez całej tej medialnej otoczki Lasy, i lasy, mogą mieć problemy ze wzrastaniem.

I taka właśnie intencja przyświecała leśnikom z RDLP w Katowicach, którzy w poniedziałek 15 kwietnia przybyli do lasu na obrzeżach miasta, by wespół z politykami i samorządowcami, przy blasku fleszy posadzić kilkaset drzewek. Sadzone dęby, buki, lipy, głogi i tarnina, rzecz jasna jako domieszka biocenotyczna, miały pokazać nie tylko to, że leśnicy są odpowiedzialnymi zarządcami lasu, ale też podkreślić fakt, że wycinka, niczym wstęga Möbiusa, kończy a zarazem zaczyna kolejny etap w funkcjonowaniu ekosystemu leśnego.

Jak podkreślił dyrektor katowickiej RDLP Arkadiusz Wojciechowicz, najistotniejsze jest to, by ludzie uświadomili sobie, że każde drzewo pełni wiele istotnych funkcji – zarówno namacalnych, jak i całkowicie dla laików niewidocznych. Jak choćby osławione pochłanianie CO2. Aby uczestnicy spotkania lepiej sobie zwizualizowali to, o czym mowa, dyrektor posłużył się jako rekwizytem drewnianą kostką, opisaną licznymi informacjami na temat lasów i leśnictwa. Na jednym z boków tego leśnego sześcianu zapisana zostanie także data sadzenia jako dodatkowe, poza szumiącymi koronami drzew, memento wiosennego spotkania przy wspólnym sadzeniu lasu.

BSz

data modyfikacji: 2019-05-13 10:57:44
Las Polski - aktualny numer
Polecamy