NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Rzadsze drobne urazy dłoni i stóp
Porady - kącik medyczny

Jednym z drobnych urazów, najczęściej dotyczących palców, jest wniknięcie drzazgi - pod skórę lub paznokieć. Czy można samemu próbować sobie z nimi radzić?

Tak, w przypadku wniknięcia ciernia, kolca lub drzazgi drewnianej dość szybko powstaje w skórze odczyn zapalny, któremu można zapobiec, próbując usunąć takie ciało obce jak najszybciej. Jeśli drzazga wniknie w skórę na tyle głęboko, że nie da się jej złapać narzędziem (na przykład cążkami), jest to skomplikowane i lepiej pozostawić takie zadanie lekarzowi. W przypadku trudnego dostępu do ambulatorium chirurgicznego można pokusić się o wykonanie następującego zabiegu: jałową igłę, po uprzednim zdezynfekowaniu palca, wbijamy w palec obok drzazgi tak, aby trafić końcówką igły na drzazgę i ,nabić" ją na czubek igły. Igłą można wtedy manewrować tak, by drzazga wysunęła się tą samą drogą, którą wniknęła w palec.

Pokaż/ukryj skróconą treść

A jeśli drzazga tkwi pod paznokciem?

Jeśli wniknęła tak, że nie da się jej pociągnąć za koniec, a tkwi bezpośrednio pod płytką paznokciową, można spróbować następującego sposobu - za pomocą żyletki zdrapuje się fragment paznokcia znad drzazgi. Jest to bezbolesne, ponieważ płytka paznokciowa nie jest unerwiona. Po zdjęciu kilku wiórów odsłoni się drzazga, którą można usunąć.

Czasem zdarzają się bardzo poważne urazy, jak ucięcie czubka palca lub utrata całego palca. Jak należy postępować, aby zwiększyć szansę na uratowanie palca?

Chirurdzy zajmujący się "przyszywaniem" odciętych palców dokonują nieraz cudów. Jednym z warunków udanego zabiegu jest właściwe przechowanie amputowanego palca. Odcięty fragment należy przetransportować w niskiej temperaturze, ale nie może on nasiąknąć wilgocią - nie można, na przykład, bezpośrednio obłożyć uciętego palca śniegiem lub lodem. Najlepiej włożyć odcięty fragment do suchej torebki i ją szczelnie zawiązać, a następnie całość włożyć do pojemnika z zimną wodą (mogą w niej pływać kostki lodu). W przypadku uciętego jedynie czubka palca należy nałożyć go na właściwe miejsce i zabandażować palec. Często taki oderwany fragment "przyjmie się" jak przeszczep lub będzie, w najgorszym razie, tylko naturalnym opatrunkiem. Można oczywiście zgłosić się do chirurga w celu przyszycia odciętego fragmentu, ale, niestety, nawet jeśli palec odzyska pierwotny wygląd, odcięty fragment skóry będzie pozbawiony czucia.

Jak można radzić sobie, jeśli dochodzi do obrzęku palca, na przykład po stłuczeniu, a na palcu jest obrączka lub inna biżuteria. Czy należy ją zdjąć?

Tak, zawsze, od razu po każdym urazie palca, gdyż po obrzęknięciu palca może być konieczne przecięcie obrączki. Gdy widzimy, że do obrzęku już dochodzi, można szybko próbować "uratować" obrączkę - trzeba odciąć około 30-centymetrowy kawałek zwykłej nitki i przełożyć jeden jej koniec pod obrączką, a dłuższym fragmentem mocno obwiązać palec, jak baleron. Następnie trzeba pociągać za koniec nitki, będący pod obrączką. W ten sposób będzie się ona zsuwać po obwiązanym palcu. Można jeszcze całość posmarować mydłem, dla poślizgu.

Czy trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza, jeśli koło samochodu lub innej maszyny przejechało po stopie lub dłoni, a wydaje się, że nie doszło do złamania?

Tak, ponieważ mogło dojść do zmiażdżenia tkanki mięśniowej lub tłuszczowej i taką kończynę powinien obejrzeć chirurg. Do cięższych urazów mogło dojść szczególnie w sytuacji, gdy koło było zahamowane, a nie swobodnie przetoczyło się nad kończyną. Zmiażdżone tkanki trzeba usunąć, by nie doszło do ich zakażenia.

data modyfikacji: 2008-03-18 09:42:13
Las Polski - aktualny numer
Polecamy