NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Sprzedaż drewna - Spadający popyt
Aktualności
Las Polski - Sprzedaż drewna - Spadający popyt
Zgodnie z przewidywaniami analityków kłopoty branży drzewnej zaczynają uderzać w sprzedaż drewna w Lasach Państwowych. Leśnicy doświadczyli tego jeszcze pod koniec marca, gdy do sprzedaży w aplikacji e-drewno trafiło niemal 600 tys. m3 średniowymiarowych sortymentów iglastych z nadleśnictw dyrekcji: katowickiej, łódzkiej, radomskiej, warszawskiej i wrocławskiej.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Surowiec ten nie znalazł wcześniej nabywców w Portalu Leśno-Drzewnym, aukcjach systemowych, aukcjach internetowych i w ramach sprzedaży detalicznej na bieżący rok lub nie został wywieziony z lasu zgodnie z harmonogramem. Niestety, chętnych na towar nie było także w powtórnych aukcjach systemowych w aplikacji e-drewno. Przedsiębiorcy zadeklarowali chęć zakupu jedynie nieco ponad 100 tys. m3 drewna. Dla porównania jeszcze w lutym z ponad 4,5 mln m3 surowca oferowanego w systemowych aukcjach internetowych odbiorców znalazło ponad 3,6 mln m3.

Fot. Jakub Słowik

Warto też odnotować, że ceny oferowanej w e-drewno sosny W_Standard, mającej największy udział w strukturze zakupów przedsiębiorców, spadły w marcu z 234 zł/m3 w ub. roku do 212 zł. To obrazuje, w jak trudniej sytuacji znalazły się zakłady przetwórcze, które jeszcze niedawno walczyły o drewno, a teraz nawet nie mają perspektyw jego zagospodarowania.

Sytuacja ta odzwierciedla szerszy trend spadku sprzedaży w LP w pierwszym kwartale tego roku. Odnosząc wyniki sprzedaży do analogicznego okresu ub. roku, przedsiębiorcy kupili o 16% mniej surowca, średnia cena spadła zaś o 14%. Przekłada się to na stratę ze sprzedaży rzędu 242 mln zł. Sortymentów wielkowymiarowych zeszło o średnio 14% mniej, spadek sprzedaży tartaczki sosnowej i świerkowej sięgnął odpowiednio 17 i 18%. Odnotowano zaś niewielki wzrost ceny konkretnych surowców, ale wartościowy ubytek sprzedaży drew-na wielkowymiarowego i tak osiągnął 11%.

Główne sortymenty średniowymiarowe straciły na wartości sprzedaży 17%. Papierówki S2A świerkowej sprzedano o 10% mniej, a S2B aż o 33%. Popyt na sosnowe S2A i S2B zmalał o 18%.

Mimo to Bogusław Piątek, zastępca dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej, w komunikacie z 23 kwietnia br. poinformował, że obecnie nie ma podstaw do regulacji cen na surowiec drzewny już zakontraktowany w procedurze sprzedaży drewna na 2020 rok. Poinformował też, że Lasy wystąpiły do ustawodawcy o umożliwienie, w ramach tarczy antykryzysowej, odstąpienia od ustawowych odsetek przy opóźnieniach płatności. 

SLV.

data modyfikacji: 2020-06-04 12:38:39
Las Polski - aktualny numer
Polecamy