NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Urazy biodra
Porady - kącik medyczny

Pod popularnym pojęciem "złamania biodra" kryją się dwa różne urazy - uszkodzenia miednicy oraz szyjki kości udowej. Czy są to uszkodzenia częste i poważne?

Zdecydowanie częściej dochodzi do złamań szyjki kości udowej. Nie jest to błahy uraz, gdyż goi się trudno, zwłaszcza w starszym wieku, i często unieruchamia starsze osoby w łóżku. Miednica, ze względu na swoją budowę amortyzuje wstrząsy i ulega złamaniu podczas większych urazów - na przykład komunikacyjnych lub, co się może zdarzyć w lesie - upadków z wysokości.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jakie są objawy złamania szyjki kości udowej?

U osób chorujących na osteoporozę może do niego dojść nawet podczas potknięcia się i upadku na miękki grunt. Objawem jest ból biodra, pachwiny, uda lub kolana po uszkodzonej stronie oraz charakterystyczne ułożenie chorej nogi, której stopa odchyla się na zewnątrz (rysunek).

Co to jest osteoporoza i jak można jej zapobiec?

Jest to choroba kości, której skutkiem jest zmniejszenie ilości składników mineralnych, jak wapń czy fosfor, bez zmiany objętości. Kość robi się jakby "rzadsza", a tym samym mniej odporna na uszkodzenia i potrafi złamać się podczas banalnego urazu lub samoistnie. Można spróbować zapobiec osteoporozie dbając o prawidłowe odżywianie, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza przed 30. rokiem życia. W takiej diecie powinno być dużo nabiału oraz zielonych części warzyw, a mało alkoholu i kawy. Nie mniej ważny jest ruch - jeśli kości się "zastaną" szybciej "ucieka" z nich wapń. Ponadto palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko złamania.

Jak można w starszym wieku dodatkowo poprawić stan kości?

Dobrze jest najpierw problem zdiagnozować - trzeba w tym celu wykonać badanie densytometryczne, czyli oznaczające gęstość kostną. Następnie lekarz może zalecić, poza dietą i ruchem, stosowanie leków, które spowolnią postęp choroby lub nawet poprawią stan kości.

Jakie są objawy złamania miednicy?

Jeśli po wypadku występuje ból samoistny lub podczas ściskania miednicy, to można podejrzewać złamanie.

Czy takie złamanie może pociągnąć za sobą groźne powikłania?

Tak, może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Zawsze należy o takiej możliwości pamiętać, zwłaszcza po upadku z wysokości. Uszkodzenie narządu może prowadzić do krwotoku wewnętrznego, dlatego po takim upadku, nawet jeśli pozornie nic się nie stało, trzeba zgłosić się do lekarza. Objawami takiego krwotoku są: bladość, zimny pot, szybkie bicie serca i obniżenie ciśnienia tętniczego, ból brzucha. W przypadku rozerwania małego naczynia krwionośnego powyższe objawy mogą pojawić się wiele godzin po wypadku. Oczywiście, trzeba natychmiast operować poszkodowanego.

data modyfikacji: 2007-12-20 19:43:21
Las Polski - aktualny numer
Polecamy