NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Usługi leśne - Rozmowy zawczasu
Aktualności
Las Polski - Usługi leśne - Rozmowy zawczasu

Pandemia koronawirusa wstrząsa światowymi rynkami i w handlu produktami drewnopochodnymi także czuć już spowolnienie. Zakłady przetwórcze zmniejszają produkcję i nie chcąc tworzyć zapasów surowca, odraczają realizację umów z Lasami Państwowymi. W efekcie niektóre nadleśnictwa hamują z pozyskaniem drewna. O tych problemach na pewno będziemy informować, tymczasem już 5 marca o dotychczasowych problemach w branży rozmawiano w RDLP w Łodzi.


Pokaż/ukryj skróconą treść

Do rozmów zasiedli członkowie lokalnej komisji ds. współpracy z firmami usługowymi oraz przedstawiciele Komisji Wspólnej z terenu łódzkiej dyrekcji. Rozmowy obracały się głównie wokół umów wieloletnich na usługi leśne. Poruszano chociażby możliwość waloryzacji zawartych w nich stawek i metody weryfikacji firm. Istotnym punktem obrad była prezentacja zmian, jakie wprowadzi nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Największą nowością, z którą będą się musieli zmierzyć wszyscy przedsiębiorcy od początku przyszłego roku, jest całkowita rezygnacja z ofert składanych w formie fizycznej.

Fot. www.stock.adobe.com

Od 1 stycznia wszystkie oferty w przetargach, niezależnie od kwoty postępowania, będą musiały być składane w postaci elektronicznej na platformie e-zamówienia.

Bez uwagi nie pozostawiono też problemu ubożejących zuli. Propozycje działań pomocowych przedstawił prezes zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA Paweł Anyszewski. – Nasza agencja oferuje kilka rodzajów pożyczek dla przedsiębiorców. Pieniądze przeznaczone na rozwój firmy można spożytkować na zakup czy modernizację nieruchomości, wyposażenie warsztatu albo zakup sprzętu – tłumaczy prezes ŁARR-u. Oferta Agencji jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Wydaje się bardzo atrakcyjna, bowiem nie zawiera prowizji ani marży, a oprocentowanie pożyczek wynosi mniej niż 2% w skali roku, w niektórych ofertach nawet 0,1%. Przedsiębiorcy operujący na rynku od ponad dwóch lat mogą liczyć nawet na 1,5 mln zł pożyczki, co wystarczy na porządny sprzęt do prac leśnych. Jednak zulowcy z woj. łódzkiego mogą zgłaszać się do ŁARR-u nie tylko po finansowanie. – Z każdym przedsiębiorcą rozmawiamy i określamy jego potrzeby – czego szuka, skąd jeszcze i na jaki cel może pozyskać środki. Zależy nam, by przedsiębiorczość się rozwijała i była prężna, dlatego szukamy, kto jeszcze oprócz nas może pomóc. Jest bowiem wiele instytucji wspomagających finansowanie firm. Ważne, by właściciele mieli świadomość, że bank to nie jedyna droga do zdobycia środków na rozwój – wyjaśnia Anyszewski. Informacja o oferowanych przez Agencję formach pomocy zostanie rozdysponowana do wszystkich nadleśnictw RDLP w Łodzi, by mogli się z nimi zapoznać przedsiębiorcy leśni.

SLV.

data modyfikacji: 2020-04-14 16:02:38
Las Polski - aktualny numer
Polecamy