NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Wydarzenia - Święto Mazurskiej Dłubanki
Aktualności
Las Polski - Wydarzenia - Święto Mazurskiej Dłubanki

Odnalezienie na dnie Jeziora Spychowskiego pochodzącej prawdopodobnie z XIX w. łodzi wykonanej z jednego pnia drzewa stało się inspiracją do zorganizowania Święta Mazurskiej Dłubanki. Jubileuszowa X edycja trwała 6–10 sierpnia tradycyjnie już na terenie Nadleśnictwa Spychowo (RDLP w Olsztynie).


Pokaż/ukryj skróconą treść
Fot. Aleksander Adamski (3)

Przez pięć dni 10 drużyn z całej Polski wzorem swoich przodków, w pocie czoła, przy użyciu ręcznych narzędzi oraz własnych mięśni, tworzyło z kłód topolowych dłubanki. Pracę pilarkami spalinowymi ograniczono do minimum. Wieczorami natomiast czas umilały dźwięki gitar oraz śpiew. Już szósty raz z rzędu udział w tej imprezie wzięła drużyna Koła Naukowego Leśników z SGGW w Warszawie. Inspiracją dla wyglądu łodzi były w wielu przypadkach znaleziska nie tylko z Polski, ale nawet z Ameryki Północnej.


Zwieńczeniem święta stały się regaty dłubanek. Walka była zacięta, dźwięk dopingu niósł się po całym basenie, a każda z drużyn chciała, aby to jej łódź wpłynęła na linię mety jako pierwsza. Podczas wyścigu żadna z dłubanek nie zatonęła – co nie zdarza się często! Pierwsze miejsce zajął zespół Rodzinnej Grupy Indianistów z Lubicza. Podczas regat przyznawano nagrody nie tylko za najszybszą dłubankę, lecz także za najpiękniejszą. Trofeum to zdobyła drużyna Urzędu Miasta w Pucku. Laur za najciekawszy styl wiosłowania powędrował do Kurpiowskiego Bractwa Bartnego „Durlas”.


Dziękujemy Nadleśnictwu Spychowo za organizację tak znakomitego wydarzenia i życzymy chęci do kultywowania tej wieloletniej tradycji, a także wszystkim ekipom, które wzięły udział w tegorocznej edycji święta, za zapał i chęć do pracy. Do zobaczenia za rok!

Szczepan Kopeć

Wojciech Kędziora

data modyfikacji: 2019-10-14 15:04:08
Las Polski - aktualny numer
Polecamy