NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Wydarzenia - Tablica przy audytorium im. prof. Jana Szyszko
Aktualności
Las Polski - Wydarzenia - Tablica przy audytorium im. prof. Jana Szyszko
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uhonorowała postać swojego wykładowcy śp. prof. Jana Szyszko, ustanawiając jedno z audytoriów jego imieniem. Przy drzwiach sali zawisła tablica upamiętniająca polityka i przyrodnika. Wydarzenie było częścią sympozjum „Oblicza ekologii ku czci śp. prof. dr. hab. Jana Szyszko” (25 stycznia).
Pokaż/ukryj skróconą treść

Tablicę z wizerunkiem profesora odsłoniła wdowa po nim, Krystyna Szyszko, której słowa o zakazie wystąpień profesora w telewizji publicznej szeroko komentowano. – Niech ta tablica daje świadectwo o pokornym człowieku, rozmiłowanym w Bogu, przyrodzie i ojczyźnie, znakomitym uczonym i mistrzu, ministrze środowiska. Zawsze oddanym prawdzie i chwalącym Stwórcę we wspaniałych jego dziełach – mówił, poświęcając tablicę ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Społeczność akademicka podziękowała tym samym prof. Szyszko m.in. za stworzenie kierunków studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – kompensacja przyrodnicza” oraz „Ekologia i zarządzanie”.

Wykłady towarzyszące uroczystości przyciągnęły tłumy – w auli zabrakło nawet miejsc. – Musimy się wpisać w oczekiwania społeczne. A jakie one będą przez następne 100 lat? To cały czas ulega zmianie. Wartością, która wynika z wielu setek lat doświadczenia leśników, jest świadomość konieczności korzystania z dóbr leśnych. Oczekiwaniem społeczeństwa jest, by tak prowadzić gospodarkę leśną, aby dostarczać dobra poprzez rozumne sterowanie lasem, jednocześnie wiedząc o oczekiwaniach społecznych, które będą się zmieniały przez najbliższe sto lat – referował w czasie sympozjum Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

Co to znaczy czynić sobie ziemię poddaną? To znaczy, że jeżeli ktoś ma prawo korzystać z dóbr naturalnych: z zasobów i przyrody, która nas otacza, to tym bardziej ma wobec nich obowiązki – dodał minister Michał Woś.

SLV.

data modyfikacji: 2020-03-05 15:06:35
Las Polski - aktualny numer
Polecamy