NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Zabezpieczanie skręceń i zwichnięć stawów
Porady - kącik medyczny

Jak można zabezpieczyć skręcenie lub zwichniecie nogi w kostce, jeśli nie ma uszkodzenia skóry?

Po posmarowaniu kremem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym lub Altacetem w żelu należy zawinąć staw bandażem elastycznym. W aptekach dostępne są gotowe opaski, które też można użyć w takiej sytuacji, ale one słabiej stabilizują staw, niż bandaż elastyczny. Sprawdzają się za to w zapobieganiu skręceniom.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jak owija się bandaż wokół stawu, aby nie spadał i by zawiązanie było skuteczne?

Bierzemy do ręki zwinięty bandaż i owijamy 2-3 razy wokół łydki tuż nad kostką, następnie przekładamy na skos w dół i owijamy wokół stopy 2-3 razy. Po zawinięciu stopy przekładamy bandaż w górę na skos tworząc jakby "ósemkę" w przestrzeni, ponownie zawijamy wokół kostki jeden raz i skośnie schodzimy w dół, owijając jeden raz stopę. Powyższe ruchy powtarza się, aż zostanie nam ok. 30-centymetrowy fragment bandaża, który owija się nad kostką i przypina dołączoną do bandaża zapinką.
Nie należy nadmiernie naciągać bandaża. Osoba poszkodowana powinna czuć, że bandaż podtrzymuje staw, ale palce nie mogą być sine lub blade. Oznaczałoby to, że opatrunek jest nałożony zbyt ciasno.

W jaki sposób bandażuje się inne stawy?

Schemat jest podobny: nad stawem 2-3 razy, potem na skos w dół i pod stawem 2-3 razy, następnie w górę skośnie, jeden raz dookoła i w dół, znowu raz dookoła i tak do końca bandaża. Gdy bandażujemy łokieć, kończyna powinna być zgięta pod kątem 90° i podwiązana na temblaku do szyi. Można użyć do tego bandaża lub szalika. W przypadku uszkodzenia w stawie palca dłoni nie rozprostowuje się go "na siłę", lecz usztywnia lekko zgięty. W tym celu można opierać palec na zgiętej lekko w półksiężyc tekturze i stosując metodę "ósemek" zawijać bandaż wokół palca i nadgarstka.

data modyfikacji: 2007-08-01 12:14:51
Las Polski - aktualny numer
Polecamy