Wyszukiwarka
Artykuły autora: Marek Kwiatkowski
Przypomniane cmentarze
| Las Polski 22/2008, strona 36
Marek Kwiatkowski
Kiedy kilka lat temu Elżbieta Maszkiewicz została leśniczym w Nadleśnictwie Pisz, jednym z pierwszych jej działań było doprowadzenie do porządku zarośniętego i częściowo zniszczonego leśnego cmentarza.
Skóra z tura
| Las Polski 20/2008, strona 35
Marek Kwiatkowski
Podczas spotkania promującego publikację Czy tur powróci do naszych lasów?, które odbyło się w Turku 12 września, Polska Fundacja Odtworzenia Tura przedstawiła ideę ożywienia tego wymarłego zwierzęcia metodami klonowania.
Pali się, panie nadleśniczy!
| Las Polski 9/2008, strona 2
Marek Kwiatkowski
W kwietniu zeszłego roku na terenie RDLP w Łodzi odnotowano 53 pożary, które zniszczyły prawie 16 ha lasu. 11 kwietnia tego roku w Nadleśnictwie Przedbórz ogień strawił jednorazowo tyle samo powierzchni. Tamtejsi leśnicy mieliby więc do czynienia z jednym z groźniejszych zjawisk, gdyby nie fakt, że ten pożar był jedynie pozorowany na potrzeby dorocznych manewrów strażackich doskonalących akcje gaśnicze na terenach leśnych.
W książęcych lasach
| Las Polski 11/2008, strona 30
Marek Kwiatkowski
Kiedy na frontach I wojny światowej ginęły tysiące żołnierzy, niemiecki cesarz Wilhelm II, ponoszący największą odpowiedzialność za jej wybuch, prawie codziennie uczestniczył w polowaniach. Na rozkładzie były przeważnie dziki i jelenie, ale bywały też żubry, choć łowy odbywały się daleko od ich największej ostoi – w lasach pszczyńskich.
Kikuty wizytówką Puszczy Białowieckiej
| Las Polski 15-16/2008, strona 40
Marek Kwiatkowski
Nadleśnictwo Białowieża alarmuje, że na skutek nasilającej się gradacji kornika drukarza z białowieskiego starodrzewu pozostaną jedynie kikuty. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot taki stan uznaje za naturalny.
Barć kontra ul
| Las Polski 21/2008, strona 22
Marek Kwiatkowski
W połowie października Andrzej Pazura, podleśniczy z Nadleśnictwa Spała i Tomasz Dzierżanowski, pracownik Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, dokonali pierwszego miodobrania z leśnych barci założonych w rezerwacie Żądłowice zeszłej wiosny.
Tajemnica plebanii w Wąsoczu
| Las Polski 3/2007, strona 30
Marek Kwiatkowski
Sława majora Hubala była tak wielka, że kiedy Niemcom udało się go zabić, postanowili, że nie będzie miał grobu, który mógłby się stać miejscem kultu. Długi czas próbowano rozwiązać zagadkę, co stało się z ciałem Hubala. Być może teraz to się uda, po 66 latach od jego śmierci.
Jak Kruk z kolegami atakowali III Rzeszę
| Las Polski 5/2009, strona 30
Marek Kwiatkowski
W czasie II wojny światowej polskie lasy – szczególnie Kielecczyzny i południowej Lubelszczyzny – zasłynęły z walk partyzanckich z Niemcami. Ale tylko Puszcza Notecka kryła zawadiaków, którzy na pół roku przed końcem wojny odważyli się wkroczyć zbrojnie na obszar Altreichu, czyli właściwe terytorium III Rzeszy.
Odświeżanie pamięci
| Las Polski 21/2007, strona 30
Marek Kwiatkowski
Jeszcze kilka lat temu spacerując po lasach wokół Łodzi można było nie zauważyć, że właśnie przemierza się jeden z licznych cmentarzy pozostałych po wielkiej bitwie o to miasto, którą stoczono na początku I wojny światowej. Spoczywających tam żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej uśmiercono po następnej wojnie po raz wtóry – zabijając pamięć o nich.
Poniechać kurzli
| Las Polski 13-14/2007, strona 8
Marek Kwiatkowski
Piękne drzewa to w rozumieniu leśników okazy wysokie i gonne. Nadmiernie rozrośnięte, ugałęzione, krzywe i mające kilka pni wycina się począwszy od stadium uprawy. Gdzie niegdzie takie okazy jednak przetrwały i nieraz sami leśnicy przyznają, że też są piękne.
Przyszła kryska na chrabąszcza
| Las Polski 11/2007, strona 14
Marek Kwiatkowski
13 maja z dwóch lotnisk wystartowało siedem samolotów i jeden śmigłowiec. Takie siły łódzka RDLP zgromadziła do walki z inwazją chrabąszczy. W kilku nadleśnictwach na obszarze dawnej Puszczy Nadpilickiej to obecnie wiodący problem.
Igranie z kornikiem
| Las Polski 20/2011, strona 12
Marek Kwiatkowski
Kornik przez jednych uważany jest za szkodnika, którego należy bezwzględnie tępić, przez innych, jako nieodłączny składnik lasu, któremu należy się równe traktowanie. Co robić, gdy obszarem zainteresowania jest Puszcza Białowieska?
O aktywistach, którzy się kulom nie kłaniali
| Las Polski 24/2011, strona 14
Marek Kwiatkowski
We wrześniu w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej rozważano zakaz wstępu do lasu w okresie polowań na jelenie. Pomysł spotkał się z krytyką organizacji ekologicznych. Tymczasem w innym miejscu w Polsce lokalna społeczność zastanawiała się nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania.
`Pan Kwiatkowski` to nie ja
| Las Polski 24/2011, strona 25
Marek Kwiatkowski
W „LP” nr 22/2011 ukazał się artykuł Andrzeja Bobca stanowiący zdaniem autora polemikę z moim wcześniejszym tekstem pt. „Igranie z kornikiem”.
Poligony oddane przyrodzie
| Las Polski 5/2015, strona 8
Marek Kwiatkowski
Na początku lat 90., po wyjściu z Polski wojsk Federacji Rosyjskiej, duże połacie lasów, kryjące dotąd poligony i inne wojskowe obiekty, utraciły funkcję militarną. Należało przywrócić je przyrodzie i społeczeństwu. Początkowo leśnicy robili to za pieniądze z budżetu państwa oraz funduszu leśnego.
Zgromadzono, przetworzono, udostępniono
| Las Polski 7/2015, strona 14-15
Marek Kwiatkowski
Możliwości, jakie miała stworzyć wielkoobszarowa inwentaryzacja lasów i Bank Danych o Lasach były przez lata przedmiotem dyskusji wśród najbardziej wizjonersko usposobionych leśników, naukowców i praktyków z dziedziny urządzania lasu. Teraz nastąpiła „historyczna chwila” – oba przedsięwzięcia zostały zrealizowane.
Wdrażają i wykonują
| Las Polski 9/2015, strona 16
Marek Kwiatkowski
Trwająca dziesiąty rok aktywność Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych powoduje korzystne dla przyrody zmiany nie tylko w państwowych lasach. A jednak wielu leśników, którzy nie współpracowali bezpośrednio z tą „inną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych o zasięgu krajowym”, nadal nie orientuje się w jej znaczeniu.
W poszukiwaniu harmonii
| Las Polski 10/2015, strona 24
Marek Kwiatkowski
Czy i kiedy nastąpi pełne zgranie we współpracy leśników i drzewiarzy, zastanawiano się na konferencji „Sektor leśno-drzewny w zrównoważonej gospodarce” (9 kwietnia br., Instytut Technologii Drewna w Poznaniu), współorganizowanej przez Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych.
Eureka w Borach Tucholskich
| Las Polski 19/2015, strona 17-19
Marek Kwiatkowski
Wykorzystanie samosiewu sosny jest z reguły bardzo niskie i wynosi przeważnie kilka procent. W Borach Tucholskich pracuje jednak leśniczy, który twierdzi, że może w ten sposób odnawiać wszystkie zręby.
Szarża bez kordelasa
| Las Polski 22/2015, strona 30-31
Marek Kwiatkowski
Urządzeniowcy powiadają, że prawdziwą miąższość grubizny w poszczególnych drzewostanach zna tylko Bóg. I emerytowany leśnik Ryszard Kosior – tak można sądzić z jego wypowiedzi zamieszczonych w „Lesie Polskim” (nr 18/2015).
Kolejna jazda ekologów: Karpaty
| Las Polski 1/2016, strona 8-10
Marek Kwiatkowski
Aktywiści ekologiczni zażądali wyłączenia z gospodarki leśnej blisko połowy lasów na południowym wschodzie kraju. Zgodnie z regułą, że „im większe kłamstwo, tym łatwiej ludzie w nie uwierzą”, utrzymują, że dewastowane są niczym puszcza amazońska.
Justynie Pohanke do sztambucha
| Las Polski 5/2016, strona 34
Marek Kwiatkowski
Goszcząc nie tak dawno w telewizji TVN, Włodzimierz Cimoszewicz nie mógł co prawda skorzystać z okazji, żeby siedzieć cicho, bo głupio by to wyglądało, ale też nie dał sobie szansy dorównania starożytnemu mędrcowi, przyznając się do niewiedzy.
Sto dni, sto lat
| Las Polski 24/2016, strona 22-23
Marek Kwiatkowski
Leśnicy i górale
| Las Polski 1/2017, strona 22-23
Marek Kwiatkowski
Ustawa o lasach mówi, że gospodarka leśna w parkach narodowych uwzględnia przepisy o ochronie przyrody. Trudno, żeby nie zważali na nie leśnicy na obszarze LP. Skąd więc przekonanie, że lasy parków narodowych są czymś zupełnie innym niż pozostałe?
Nowa prastara puszcza
| Las Polski 7/2017, strona 18
Marek Kwiatkowski
Jak wynika z publikacji ekologów, na południowym wschodzie Polski rośnie Puszcza Karpacka – las pierwotny, coś, czego praktycznie już nie ma, ale – jak twierdzą – jednak jest.