Wyszukiwarka
Artykuły autora: Robert Tomusiak
Dęby Rogalińskie - Lech, Czech i Rus
| Las Polski 24/2008, strona 27
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Dolina Warty w okolicach Rogalina posiada wyjątkowo korzystny mikroklimat sprzyjający wzrostowi szczególnie okazałych dębów. Na stosunkowo niewielkim obszarze można naliczyć ok. 500 wspaniałych osobników tego gatunku tworzących jedno z największych i najwspanialszych zbiorowisk tego rodzaju na terenie Europy.
Dąb Bartek z Zagnańska
| Las Polski 23/2008, strona 38
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
W zasadzie od niego powinniśmy zacząć nasz cykl o najsłynniejszych drzewach Polski. Gdyby bowiem na podstawie sondy ulicznej stworzyć ranking takowych, na pierwszym miejscu byłby właśnie on, a potem... długo, długo nic. Mowa oczywiście o Bartku – doskonale znanym dębie z Zagnańska (woj. świętokrzyskie), będącym polską ikoną ochrony przyrody i sztandarowym drzewem pomnikowym naszych ziem.
Dąb Mieszko z Warszawy
| Las Polski 22/2008, strona 27
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Szczególnie okazałe, sędziwe drzewa rosną zazwyczaj na odludziu, często w miejscach w których niełatwo je odnaleźć. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Zalicza się do nich okazały dąb Mieszko rosnący na warszawskim Ursynowie, tuż pod bokiem nowoczesnego, gęsto zamieszkanego osiedla.
Dąb z Bąkowa
| Las Polski 20/2008, strona 19
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Popularność poszczególnych pomnikowych drzew jako obiektów turystycznych jest w Polsce wyjątkowo zróżnicowana. Niektóre z nich, jak choćby słynny Bartek z Zagnańska, są niemal ikonami turystyki i codziennie przybywają do nich prawdziwe tłumy. Inne bywają znane tylko lokalnie i są odwiedzane przez okolicznych mieszkańców niczym starzy, dobrzy znajomi.
Dąb Napoleon z Mielna
| Las Polski 12/2008, strona 17
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Wiekowe drzewa od zawsze wywierały na człowieku potężne wrażenie. Na terenie Polski zachowało się szczególnie dużo takich żyjących pomników przyrody.
Cis z Henrykowa Lubańskiego - najstarsze drzewo Polski
| Las Polski 13-14/2008, strona 17
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Kwestia wieku osiąganego przez poszczególne gatunki drzew, a zwłaszcza rekordowe pod względem wielkości okazy, od dawna nurtowała ludzką wyobraźnię. Pierwotnie wiek drzewa łączono bezpośrednio z jego rozmiarami, uważając, że im większy i grubszy jest pień, tym drzewo musi być starsze.
Kilka uwag odnośnie Napoleona
| Las Polski 13-14/2008, strona 44
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Szanowni Czytelnicy! Dziękujemy za listy z uwagami do artykułu poświęconego dębowi Napoleon. Tekstem wydrukowanym w poprzednim numerze Lasu Polskiego rozpoczęliśmy cykl Najsłynniejsze drzewa Polski. Niestety, w tekście pojawiły się niezamierzone pomyłki. Otrzymaliśmy również kilka uwag o charakterze polemicznym.
Topola z Leszna
| Las Polski 15-16/2008, strona 41
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Które drzewo jest najgrubsze w Polsce? Takie pytanie miłośnicy przyrody w naszym kraju zadawali sobie jeszcze przed II wojną światową. Wówczas za niekwestionowanego rekordzistę uchodził słynny dąb Bartek z Zagnańska. Jednak po zmianie granic jego pozycja lidera została mocno zachwiana.
Platan z Nieborowa
| Las Polski 17/2008, strona 17
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Rodzima dendroflora naszego kraju nie jest zbyt bogata w gatunki – tworzy ją zaledwie niespełna 50 różnych drzew i krzewów (dla porównania w puszczy amazońskiej na 1 ha można znaleźć ich kilkaset). Od kilku wieków jest jednak systematycznie uzupełniana przez różne obce gatunki, świadomie lub przypadkowo sprowadzane do Polski.
Dąb Bażyńskiego z Kadyn
| Las Polski 18/2008, strona 17
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Północno-wschodnia ćwiartka Polski obejmuje nadzwyczaj cenne pod względem przyrodniczym tereny, takie choćby jak Warmia, Mazury czy Suwalszczyzna. Tym bardziej zaskakuje fakt, że na obszarze tym znajduje się stosunkowo niewiele rekordowych, wyjątkowo okazałych drzew.
Dąb Chrobry z Piotrowic
| Las Polski 19/2008, strona 27
Zarzyński Paweł, Robert Tomusiak
Precyzyjna ocena wieku sędziwych drzew, mimo postępu wiedzy oraz rozwoju metod badawczych, nadal pozostaje zagadnieniem złożonym i skomplikowanym. Niekwestionowanym rekordzistą w skali Polski jest cis z Henrykowa Lubańskiego (Las Polski nr 13–14/2008), zaś za najstarsze drzewo liściaste uznaje się rosnący zaledwie o ok. 80 km na północny-wschód od niego olbrzymi dąb Chrobry z Piotrowic koło Szprotawy.
Sosna z Mińska Mazowieckiego
| Las Polski 1/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Sosna zwyczajna jest najpospolitszym drzewem rosnącym na terenie Polski, stanowiącym główny komponent borów, w tym mieszanych.
Dąb Chrobry z Nogatu
| Las Polski 2/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Stan zdrowotny sędziwych drzew w wielu przypadkach zależy od ingerencji człowieka i zabiegów konserwatorskich. A te ostatnie bywają, niestety, stosunkowo kosztowne.
Dąb Uparty Mazur z Młocka
| Las Polski 3/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Pomnikowe, okazałe drzewa od dawna budzą zainteresowanie i sympatię ludzi. Ich wymiernym dowodem jest nadawanie szczególnie wyróżniającym się egzemplarzom imion mających podkreślać ich charakter. Do najczęściej chrzczonych należą dęby.
Lipa z Zagrobla
| Las Polski 5/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Pomnik przyrody jest najczęściej stosowaną formą indywidualnej ochrony przyrody w Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na terenie naszego kraju mamy aż 34.549 takich obiektów (dane na 31 grudnia 2006 r.).
Sosna Ośmiornica z Proszowa
| Las Polski 4/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na terenie Polski znajduje się aż 26.972 pojedynczych drzew będących pomnikami przyrody.
Dąb Chrobry z Białobrzegów
| Las Polski 6/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Mazowsze, mimo stosunkowo niewielkiej lesistości, może pochwalić się wieloma ciekawymi, pomnikowymi drzewami, w tym potężnych rozmiarów dębami.
Dąb z Rudki
| Las Polski 7/2009, strona 27
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Wśród zaprezentowanych do tej pory na łamach niniejszego cyklu drzew zdecydowanie przeważają dęby. Jest to całkowicie naturalne, bowiem drzewa tego gatunku – pod względem liczebności – stanowią niemal 1/3 wszystkich drzew pomnikowych rosnących na terenie Polski.
Lipa drobnolistna ze Szperówki
| Las Polski 19/2009, strona 11
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Szperówka to mała miejscowość leżąca nieopodal trasy nr 74 biegnącej z Janowa Lubelskiego do Zamościa. Znajduje się po jej lewej stronie na przedmieściach Szczebrzeszyna.
Dąb Bolko z Hniszowa
| Las Polski 18/2009, strona 9
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Podróżując po Polsce w poszukiwaniu wiekowych drzew, a w szczególności dębów, przyzwyczailiśmy się do tego, że wiele z nich znajduje się w oględnie mówiąc nie najlepszym stanie zdrowotnym, zaś dla dalszego utrzymania ich przy życiu konieczne są niezliczone zabiegi konserwatorskie.
Dąb Poganin z Węglówki
| Las Polski 17/2009, strona 13
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
W numerze 8/2009 przedstawiliśmy sylwetkę Chrześcijanina – imponującego dębu szypułkowego rosnącego w miejscowości Januszkowice na Podkarpaciu.
Lipa z Broniszowa
| Las Polski 15-16/2009, strona 25
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
To, że na terenie Polski zachowało się tak dużo sędziwych, okazałych drzew jest w dużej mierze spowodowane ustrojem społecznym Pierwszej Rzeczypospolitej, w której znaczną część społeczeństwa stanowiło ziemiaństwo.
Dęby Królewskie
| Las Polski 13-14/2009, strona 32
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Do najsłynniejszych i najlepiej znanych drzew w Polsce zaliczają się zazwyczaj wyjątkowo okazałe egzemplarze rosnące pojedynczo, takie jak prezentowane przez nas dotąd dęby, lipy (drzewa należące do tych dwóch rodzajów stanowią ponad 65% pomników przyrody w Polsce) oraz przedstawiciele innych gatunków.
Dereń jadalny z Warszawy
| Las Polski 12/2009, strona 9
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Maksymalne wielkości osiągane przez poszczególne gatunki drzew bywają bardzo zróżnicowane. Najokazalsze wymiary pnia w naszym klimacie osiągają dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, topole białe oraz sprowadzone z Południa platany.
Grab z Warszawy
| Las Polski 11/2009, strona 15
Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Na terenie Polski nie brakuje sędziwych, wyjątkowo okazałych drzew zarówno gatunków krajowych, jak i egzotycznych. Wśród nich jest wielu rekordzistów wielkości obwodu pnia.