Wyszukiwarka
Artykuły autora: Anna Wierzbicka
Badania nad odkleszczowymi trwają
| Las Polski 17/2014, strona 20
Anna Wierzbicka
Już po raz trzeci w ostatnich dniach czerwca w poznańskim Biocentrum odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych”.
Ile lasu w lekcjach przyrody?
| Las Polski 24/2015, strona 34
Anna Wierzbicka
Kontynuujemy tematykę podręczników szkolnych i tego, jak przedstawiają temat lasu i leśnictwa. Tym razem pod lupę idą książki do przyrody dla klas IV–VI.
Studencka edukacja – zastrzyk nowej energii
| Las Polski 3/2016, strona 35
Anna Wierzbicka, Karolina Prange
Muzykoterapia w edukacji leśnej?
| Las Polski 7/2016, strona 35
Anna Wierzbicka
Warsztaty z muzykoterapii, w których brałam udział, uświadomiły mi, że każdy jest w stanie powtarzać dźwięki, a do zajęć w lesie z elementami muzyki wystarczą kamienie, patyki czy suche liście pod nogami.
Dwa światy edukacji
| Las Polski 10/2016, strona 33
Anna Wierzbicka
Pamiętacie bajkę o myszy miejskiej i myszy wiejskiej? Różnice w postrzeganiu świata i nastawieniu do przyrody w zależności od miejsca zamieszkania my, edukatorzy, widzimy również w stopniu współpracy szkół i przedszkoli z ośrodkami edukacji leśnej.
Deficyt natury i słowackie dzieci
| Las Polski 17/2016, strona 34
Anna Wierzbicka
Modne stało się ostatnio określenie „zespół deficytu natury”. Odmieniane przez wszystkie przypadki przez edukatorów ekologicznych, nauczycieli i często rodziców. Chciałabym je dziś nieco przybliżyć czytelnikom naszej rubryki.
Eksperyment pełen kleszczy
| Las Polski 20/2016, strona 14-15
Anna Wierzbicka
Więcej ssaków to więcej kleszczy
| Las Polski 21/2016, strona 26-27
Anna Wierzbicka
Jak spacyfikować nauczyciela?
| Las Polski 22/2016, strona 30
Anna Wierzbicka
Ten temat powinniśmy poruszyć w naszej rubryce już dawno. O co chodzi? O współpracę z nauczycielami i włączanie ich do zajęć prowadzonych przez edukatorów.
Przygodowe place zabaw – coś dla leśników?
| Las Polski 10/2017, strona 35
Anna Wierzbicka
Czy przygodowy plac zabaw to coś dla edukacji leśnej? Na pewno tak, ze względu na cele edukacyjne i rozwojowe, jakie realizuje zabawa na takim placu, rozwój kreatywności i naukę powszednich umiejętności.
Warsztaty dla nauczycieli – refleksje
| Las Polski 15-16/2017, strona 42
Anna Wierzbicka
W poprzednim numerze mogliście przeczytać tekst Karoliny Prange o tym, jak przygotowałyśmy (we trzy, razem z Karoliną Kapałką-Boratyńską) warsztaty dla nauczycieli w Nadleśnictwie Łopuchówko. Tym razem chciałabym opisać, co mnie zdziwiło, i wysnuć parę związanych z tym refleksji.
Leśnicy i myśliwi – dwie strony barykady?
| Las Polski 22/2017, strona 34
Anna Wierzbicka
Do napisania tego tekstu zbierałam się bardzo długo. Miała to być refleksja po XXI konferencji WZELS w Rogowie „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej” 2016, a ponieważ kolejne spotkanie już za chwilę (6–7 grudnia), to najwyższy czas podzielić się z Czytelnikami tym, co nurtuje mnie od kilku miesięcy.
Warsztaty wyjątkowe
| Las Polski 23/2017, strona 35
Anna Wierzbicka
Warsztaty Edukacyjne Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych są szczególne. Członkowie przyjeżdżają na nie z rodzinami z własnej woli, w weekendy. To spotkanie dla tych, którzy naprawdę chcą w zjeździe uczestniczyć, osób otwartych i zaangażowanych.
Leśne strachy – upgrade
| Las Polski 5/2018, strona 35
Anna Wierzbicka
Ciemny tunel, a w nim kleszcze, żmije, pająki, dziki. Dziecko wchodzi do niego jedynie
z ulubioną zabawką. Co to takiego? To nowy pomysł słowackich edukatorów na oswajanie leśnych strachów.
Gadżetowe dylematy
| Las Polski 8/2018, strona 35
Anna Wierzbicka
Na facebookowym forum naszego stowarzyszenia (Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju) co jakiś czas powraca temat gadżetów. Czy jest sens je kupować irozdawać? Jakie się sprawdzają? Gdzie je zamówić? Pomyślałam, że dobrze będzie poinformować Czytelników rubryki, co się dzieje w związku z tym tematem na naszym forum.
Leśne przedszkola – o co w tym wszystkim chodzi?
| Las Polski 11/2018, strona 34
Anna Wierzbicka
Od ok. trzech lat pojawiają się w Polsce leśne przedszkola. Wielu leśników i edukatorów leśnych zastanawia się, czy to tylko przejściowa moda, czy też nowy nurt edukacji, który zmieni oblicze polskiej szkoły? Chciałybyśmy dołączyć do dyskusji (od strony merytorycznej Ania, badacz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, i praktycznej – Kasia, nauczyciel w leśnym przedszkolu w Norwegii).
Klub seniora – wyzwanie jakich mało
| Las Polski 19/2018, strona 35
Anna Wierzbicka
W tym odcinku chciałabym się z wami podzielić moimi doświadczeniami z pracy edukatora z grupami seniorów. Kiedyś wydawało mi się, że osoby starsze to po prostu dorośli (jak moi studenci niestacjonarni) i że sprawdzą się w tej grupie metody i narzędzia stosowane na co dzień. Jakże się myliłam…
Las nocą, czyli jak odczarować strach
| Las Polski 5/2019, strona 35
Anna Wierzbicka
Dziś chciałabym Wam opisać kolejną ciekawą aktywność podpatrzoną na Europejskim Kongresie Edukatorów Leśnych. Tym razem to propozycja edukatorów z Lasów Miejskich wPradze. Jednego z wieczorów w Czechach zamiast tańców mieliśmy nocne wyjście do lasu.
Kleszczowe zapalenie mózgu – niedoceniony wróg
| Las Polski 6/2019, strona 20
Anna Wierzbicka
Czytając ten tytuł, większość czytelników „Lasu Polskiego” pomyśli: jestem szczepiony, nie muszę się martwić. Czyżby?
Jedzenie z… drewna
| Las Polski 9/2019, strona 34
Anna Wierzbicka
Ostatnio widziałam reklamę drewna jako surowca w jednej z leśnych gazet. Czoła wałków, dłużyce, drewno na opał, kredki, a pod spodem napis: drewno ma 30 000 zastosowań. Zastanawiam się, dlaczego na zdjęciach przedstawiono tylko te najbardziej oczywiste. A jakże inne jest w tym temacie podejście Finów!
Sok jagodowy, czyli jak edukują Finowie
| Las Polski 11/2019, strona 34
Anna Wierzbicka
W jednym z poprzednich odcinków była mowa o jedzeniu z… drewna. Tym razem chciałabym opowiedzieć o fińskiej szkole, przedmiocie, jakim jest żywienie, i soku jagodowym – symbolu faktycznego wdrażania zrównoważonego rozwoju w Finlandii.
Jak rozruszać dzieci?
| Las Polski 17/2019, strona 35
Anna Wierzbicka
Organizacja Active Healthy Kids Global Alliance publikuje Global Matrix – wyniki badań nad aktywnością fizyczną dzieci. W 2018 r. badania objęły 49 krajów z sześciu kontynentów. Jak wypadliśmy w tym zestawieniu?
Emocje młodzieży w edukacji leśnej
| Las Polski 23/2019, strona 39
Anna Wierzbicka
Jeden z wykładów plenarnych na 13. Europejskim Kongresie Edukatorów Leśnych dotyczył emocji. Przedstawiła go Maria Ojala ze szwedzkiego uniwersytetu w Orebro. Moim zdaniem był bardzo ciekawy i dlatego chciałabym go Wam przybliżyć na łamach naszej rubryki.
Kongres edukatorów leśnych na Łotwie – kilka szybkich notatek
| Las Polski 2/2020, strona 34
Anna Wierzbicka
W 2019 r. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych odbył się w Rydze, stolicy Łotwy. Nietypowo, bo zamiast w październiku to w lipcu. Zmianę terminu podyktował pomysł organizatorów, by kongres był spotkaniem nauczycieli i edukatorów leśnych.
Test prawdę Ci powie!
| Las Polski 17/2020, strona 35
Anna Wierzbicka
Wakacje. Leży edukator na kocyku/hamaku/leżaku (właściwe wybrać) i czyta/ogląda coś lekkiego. Po tygodniu nudzą się jednak tego typu treści, poczytałabym coś poważnego i zazwyczaj to czynię. Pewnie wielu z Was ma podobne doświadczenie. Dziś chciałabym zachęcić do trochę innej, samorozwojowej aktywności. Do robienia testów psychologicznych.