Wyszukiwarka
Artykuły autora: Wojciech Boczkowski
Oznaki gajowych cz. I
| Las Polski 1/2022, strona 25
Wojciech Boczkowski
Bór, gaj, las – od tych nazw obszarów leśnych pochodzą nazwy: borowiec, borowy, gajewnik, gajny, gajownik, gajowy, lasowy, leszy, leśnik i inne. Był jeszcze i dziad leśny – w wierzeniach słowiańskich to demon lasu, jego pan i władca żyjących w nim zwierząt. Przetrwał on w polskich wierzeniach ludowych aż do końca XIX wieku...
Oznaki gajowych cz. II
| Las Polski 2/2022, strona 30
Wojciech Boczkowski
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność 11 listopada 1918 roku. Już w końcowej fazie I wojny światowej, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, zaczęto tworzyć zalążki administracji Lasów Państwowych.
Oznaki gajowych cz. III
| Las Polski 3/2022, strona 30
Wojciech Boczkowski
Oznaki gajowych ulegały modyfikacjom na przestrzeni czasu. Zasadnicze zmiany w ich wyglądzie przyniosła Instrukcja służbowa dla gajowych lasów państwowych
z dnia 29 listopada 1922 roku.
Oznaki gajowych cz. IV
| Las Polski 4/2022, strona 32
Wojciech Boczkowski
Dziesiąta rocznica odzyskania niepodległości, obchodzona w 1928 roku bardzo uroczyście i z ogromnym entuzjazmem, była wielkim świętem narodowym. To doniosłe wydarzenie zostało upamiętnione m.in. ustanowieniem odznaczenia państwowego.
Oznaki gajowych cz. V
| Las Polski 6/2022, strona 26
Wojciech Boczkowski
Batalia prowadzona przez całe dziesięciolecie, tj. od czasu opublikowania pierwszych przepisów mundurowych dla leśników w 1919 roku, zakończyła się dopiero w 1930 roku. Starania o ujednolicenie umundurowania i nadania mu bardziej służbowego charakteru zaowocowały nowymi przepisami dla leśników.
Oznaki gajowych cz. VI
| Las Polski 7/2022, strona 30
Wojciech Boczkowski
Urzędowe oznaki dla gajowych Lasów Państwowych, opisane w poprzednich numerach „Lasu Polskiego” (1–6/2022), nie wyczerpują tematu dotyczącego oznak gajowego. Istniały bowiem jeszcze oznaki, również urzędowe, dla tych gajowych, którzy nie podlegali administracji Lasów Państwowych. Były one wydawane przez Starostwa Powiatowe dla Gajowych Lasów Prywatnych.
Orły leśników cz. I
| Las Polski 8/2022, strona 28
Wojciech Boczkowski
Nie ma chyba ważniejszego elementu leśnego munduru niż orzełek przypinany do czapki, który ozdabia również guziki leśnego munduru. Oczywisty element leśnej służby ma wiekową tradycję. Co dziś wiemy o historii orłów na leśnych uniformach?
Orły leśników cz. II
| Las Polski 9/2022, strona 30
Wojciech Boczkowski
11 listopada 1918 roku to pamiętny dzień, w którym spełniły się sny i marzenia wielu pokoleń Polaków. Wówczas uroczyście ogłoszono niepodległość Polski narodowi będącemu w niewoli i ucisku trzech potężnych zaborców...