Wyszukiwarka
Artykuły autora: Adam Depka Prądzinski
Maszyny już czekają
| Las Polski 5/2010, strona 10
Adam Depka Prądzinski
Konferencja nt. harwesterów w Rogozińcu
Alternatywa dla sosny
| Las Polski 22/2010, strona 22
Adam Depka Prądzinski
Hodowla dwu- i wielogeneracyjnych drzewostanów sosnowych o urozmaiconej strukturze stanowi ciekawą alternatywę dla zrębowego sposobu zagospodarowania wszędzie tam, gdzie funkcje pozaprodukcyjne lasu mają znaczenie priorytetowe. Podrosty sosny zwyczajnej mogą utrzymać się w warunkach podokapowych nawet przez 40 lat.
Las bez płotów
| Las Polski 4/2011, strona 7
Adam Depka Prądzinski
Jak zoptymalizować metody ochrony lasu, aby pogodzić współwystępowanie zwierzyny z potrzebami racjonalnej gospodarki leśnej? Na terenie szczecineckiej RDLP w minionym roku grodzenia obejmowały ponad 21,5 tys. ha. Czy ta metoda ma przyszłość?
Las a zasady hodowli
| Las Polski 23/2010, strona 12
Adam Depka Prądzinski
Zakres treści nowelizowanych zasad obejmować powinien informacje fundamentalne dla praktycznej hodowli i precyzować jedynie elementarne zasady postępowania. Ważne, aby to zapisy instrukcji dostosować do zastanej w lesie sytuacji a nie odwrotnie – tworzyć wizję lasu według zasad.
Zrywka sportowa w Wejherowie
| Las Polski 12/2011, strona 2
Adam Depka Prądzinski
Swoje zawody maja drwale, maja i zrywkarze ...tyle, że konni. Wozaków z terenu RDLP w Gdańsku skupiły VII Zawody w Zrywce Sportowej, które 7 maja odbyły się w Nadleśnictwie Wejherowo. To jedna z czterech (Istebna, Łopuszna, Złoty Potok) tego typu imprez konnych, które cyklicznie odbywaja się na terenie całego kraju.
Transgraniczna kultura leśna
| Las Polski 12/2011, strona 26
Adam Depka Prądzinski
Zorganizowane przez Nadleśnictwo Rzepin Polsko - niemieckie dni kultury leśnej i łowieckiej w Puszczy Rzepińskiej odbywały się w dniach 20–1 maja w Starościnie. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez europejskie i krajowe fundusze promujące współpracę transgraniczną i doskonale wpisało się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów. Zorganizowane – można powiedzieć – tylko w skali lokalnej, zarazem aż międzynarodowej.
Odebrać kłodę - Sekcyjna odbiórka kłod w stosach
| Las Polski 15-16/2011, strona 18
Adam Depka Prądzinski
Pełne wdrożenie systemu odbiórki drewna kłodowanego ma nastąpić dopiero w przyszłym roku. W międzyczasie, przez lata funkcjonowania tymczasowych zasad ewidencji, wiele nadleśnictw wypracowało własne rozwiązania usprawniające proces odbiórki kłód.
Szkoła leśnych przedsiębiorców - Czy młodzi ludzie będą chcieli uczyć się w leśnej zawodówce?
| Las Polski 15-16/2011, strona 20
Adam Depka Prądzinski
Technikum Leśne w Rogozińcu od września poszerza swoją ofertę o nowy kierunek nauczania – powstaje szkoła zawodowa kształcąca operatorów maszyn leśnych. Czyżby leśne szkolnictwo zawodowe było sposobem na przetrwanie w obecnych realiach rynku pracy? O nowym wymiarze profesji robotnika leśnego i kształceniu operatorów maszyn leśnych rozmawiamy z dyrektorem szkoły, Antonim Pawłowskim.
Hodowla bliska naturze
| Las Polski 21/2011, strona 7
Adam Depka Prądzinski
Kierunek półnaturalnej hodowli lasu ma olbrzymie znaczenie dla współczesnej gospodarki leśnej. Stanowi wyzwanie, któremu leÊnicy muszà sprostaç mimo nieustannych przemian ekonomiczno-społecznych.
Inwentaryzacja zwierzyny – zaklęte koło bezsilności?
| Las Polski 1/2014, strona 7
Adam Depka Prądzinski
O tym, jak policzyć zwierzynę, i czy w ogóle trzeba to robić, rozmawiamy z prof. dr. hab. Henrykiem Okarmą, dyrektorem Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz przewodniczącym grupy roboczej ds. dużych drapieżników przy FACE (FACE Working Group on Large Carnivores).
Łoś wraca pod lufy myśliwych
| Las Polski 12/2014, strona 28
Adam Depka Prądzinski
Moratorium na odstrzał łosi trwa już przeszło 13 lat, a w tym czasie ich szacowana liczba wzrosła ponad sześciokrotnie, z zaledwie 2,2 tys. do 13,7 tys. osobników w 2013 r. (dane GUS). Ministerstwo Środowiska chce zezwolić na wznowienie odstrzałów.
Gatunków chronionych będzie mniej?
| Las Polski 17/2014, strona 12
Adam Depka Prądzinski
Propozycje nowelizacji trzech rozporządzeń w sprawie gatunków grzybów, roślin i zwierząt chronionych trafiły do konsultacji społecznych na początku czerwca br. Zgodnie z ich założeniami restrykcje związane z ochroną gatunków mają być złagodzone. Również liczba taksonów ściśle chronionych ma ulec zmniejszeniu.
Idą ciężkie czasy dla dzika…
| Las Polski 23/2014, strona 18
Adam Depka Prądzinski
Ministerstwo Środowiska chce walczyć z ASF poprzez redukcję dzików. Ma temu posłużyć liberalizacja warunków polowań oraz odstrzał zastępczy w obwodach łowieckich, gdzie występują największe zaległości w realizacji pozyskania.
Nowe rozporządzenia z zakresu ochrony gatunkowej
| Las Polski 23/2014, strona 24
Adam Depka Prądzinski
Po kilkudniowymokresie bezprawia w zakresie ochrony gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów światło dzienne ujrzały trzy nowe rozporządzenia regulujące tę kwestię.
Informacje
| Las Polski 1/2015, strona 4
Andrzej Antczak, Adam Depka Prądzinski, RaZ , UZ
PROW 2014–20 – KE już zatwierdziła; Szkody od zwierzyny – Skarb Państwa zapłaci za łosia?; Lasy w Konstytucji – Nocne manewry i finał; Łoś pod Sokółką – Cd. „czterech dni bezsilności”.
Szkody od zwierzyny - Skarb Panstwa zapłaci za łosia?
| Las Polski 1/2015, strona 5
Adam Depka Prądzinski
Problem finansowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez łosia w lasach prywatnej własności ciągnął się za resortem (który reprezentuje w tej sprawie Skarb Państwa) w zasadzie już od 2010 roku. Głośnym echem odbiło się wówczas zasądzenie odszkodowania rolnikowi z Downar na Podlasiu, co dało asumpt do wytoczenia pozwu zbiorowego.
Pełna treść >>>
Jeleń niezgody
| Las Polski 12/2015, strona 15-17
Adam Depka Prądzinski
Rekordowa frekwencja na otwarciu tegorocznej Zimowej Szkoły Leśnej dowiodła, jak bardzo frapującym zagadnieniem jest gospodarka łowiecka, szczególnie w kontekście prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Czy jest tam miejsce dla zwierzyny?
Łosie rozliczone
| Las Polski 17/2015, strona 24-25
Adam Depka Prądzinski
Sprawa ciągnęła się prawie cztery lata. Kilkanaście osób z podlaskiego doczekało się wypłaty odszkodowań za lasy zniszczone przez łosie.
Leśny Bieg Zbiega – Leśnikom błoto niestraszne
| Las Polski 18/2015, strona 6
Adam Depka Prądzinski
Leśny Bieg Zbiega organizowany przez RDLP w Warszawie oraz Nadleśnictwo Ostrów Maz. zyskuje na popularności.
Zielonym rowerem do szkół
| Las Polski 19/2015, strona 2
Adam Depka Prądzinski
Dokąd zaprowadzi nas inwentaryzacja zwierzyny?
| Las Polski 12/2016, strona 12-13
Adam Depka Prądzinski
„Ocena liczebności zwierzyny – skąd przychodzimy, dokąd idziemy?” – pod tak znamiennym tytułem odbyła się pierwsza sesja naukowa, zorganizowana w ramach Wszechnicy Łowieckiej. Spotkanie miało miejsce 9 czerwca w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
Myśliwy na straży różnorodności biologicznej
| Las Polski 13-14/2016, strona 11-13
Adam Depka Prądzinski
Wigry i Białowieża – dwa oblicza kornikowej klęski
| Las Polski 2/2017, strona 8-10
Adam Depka Prądzinski
Ekonomiczny i hodowlany efekt szkód od zwierzyny
| Las Polski 2/2017, strona 18-19
Adam Depka Prądzinski
Zarówno materialny, jak i przyrodniczy wymiar wpływu jeleniowatych na drzewostany gospodarcze starali się ocenić naukowcy z IBL-u w ramach projektu „Efekt hodowlany i ekonomiczny szkód od zwierzyny w Lasach Państwowych”.
Kto będzie szacował szkody łowieckie?
| Las Polski 5/2017, strona 14-15
Adam Depka Prądzinski