Wyszukiwarka
Artykuły autora: Dariusz Gizak
Greenpeace
| Las Polski 24/2008, strona 28
Dariusz Gizak
Wdrapują się na kominy, przypinają do drzew – spośród innych organizacji o charakterze ekologicznym członkowie Greenpeace są bodaj najczęściej obecni w mediach. Jest to zgodne z podstawową strategią organizacji – nagłaśnianiem najbardziej palących problemów dotyczących zagrożenia dla środowiska.
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
| Las Polski 23/2008, strona 34
Dariusz Gizak
Chociaż w północno-wschodniej Polsce działania prowadzą różne organizacje, to PTOP – od początku swojego istnienia utworzone w Białowieży – ma pełne prawo do mówienia o sobie jako o największej organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną przyrody na tym terenie.
Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne
| Las Polski 22/2008, strona 28
Dariusz Gizak
Okazuje się, że istnieją organizacje skupiające przyrodników, które obywają się bez kosztownej siedziby i etatowych pracowników. Za to ich działania nie tylko dorównują poziomem i rozmachem przedsięwzięciom innych organizacji, ale często je przewyższają. Taką organizacją jest Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
| Las Polski 20/2008, strona 24
Dariusz Gizak
Spośród różnorodnych organizacji ekologicznych w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w jak największym stopniu zasługuje na bliższe zapoznanie Czytelnika z jego strategią i specyfiką działania.
Pierwsze efekty wzięcia zajęcy pod lupę
| Las Polski 3/2008, strona 16
Dariusz Gizak
Blisko dwa lata temu informowaliśmy o rozpoczęciu przez wrocławskich naukowców szeroko zakrojonych badań na temat tego, co rzeczywiście dzieje się z populacją zająca w Polsce (Las Polski nr 10/2006). Dziś możemy zaprezentować pierwsze wyniki tego przedsięwzięcia.
Nadleśnictwo Oleśnica Śląska
| Las Polski 6/2008, strona 22
Dariusz Gizak
Jest to najbardziej rozległe nadleśnictwo RDLP we Wrocławiu, uznane za jedno z trudniejszych w skali kraju. Bliskość Wrocławia i nawiedzające je co jakiś czas huragany determinują pracę zatrudnionych tu leśników.
Strach przed nieznanym
| Las Polski 12/2008, strona 20
Dariusz Gizak
W kolejnych numerach zaprezentujemy przegląd organizacji ekologicznych działających w Polsce. Postaramy się przybliżyć specyfikę każdej z nich, określić, czym się zajmuje i przedstawić strategię jej działania.
Klub Przyrodników
| Las Polski 13-14/2008, strona 32
Dariusz Gizak
Organizację należy uznać za jedną ze starszych w Polsce, ponieważ początek jej istnienia datuje się na rok 1983, chociaż oficjalnie stowarzyszenie zostało zarejestrowane dopiero w roku 1989.
World Wildlife Fundation
| Las Polski 15-16/2008, strona 42
Dariusz Gizak
Za swoją główną misję WWF uznaje ochronę środowiska naszej planety i utrzymanie na Ziemi naturalnych procesów przyrodniczych. Ta jedna z najlepiej rozpoznawalnych organizacji dąży do kształtowania przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.
Komitet Ochrony Orłów
| Las Polski 17/2008, strona 44
Dariusz Gizak
Trudno o bardziej precyzyjną i trafioną strategię ukierunkowania działalności organizacji pozarządowej niż przyjęta przez Komitet Ochrony Orłów. Zarówno wybór grupy zwierząt, jak i zakres działań okazały się czymś, co właściwie samo się reklamuje i nikomu nie trzeba tłumaczyć, czego dotyczy.
Liga Ochrony Przyrody
| Las Polski 18/2008, strona 24
Dariusz Gizak
W sytuacji, kiedy zdecydowana większość organizacji ekologicznych w Polsce swoją działalność rozpoczynała około roku 1990, Liga w 2007 r. obchodziła 80-lecie istnienia. Tyle lat historii i gromadzenia doświadczeń do czegoś zobowiązuje.
Nadleśnictwo Żmigród
| Las Polski 19/2008, strona 24
Dariusz Gizak
Niektóre nadleśnictwa są regularnie nawiedzane przez pożary, inne przez gwałtowne wichury, a Nadleśnictwo Żmigród, niewolne od tych zagrożeń, ma także regularne powodzie, do których musi dostosowywać swoje działania.
Towarzystwo Przyrodnicze Bocian
| Las Polski 19/2008, strona 28
Dariusz Gizak
Z pewnością nie brakuje aktywistom tej organizacji uporu i determinacji w działaniu. Przez kilkanaście lat udało się im nie tylko zawładnąć na wyłączność Wysoczyzną Siedlecką i najbliżej położonymi terenami, ale także podbić część sąsiednich obszarów.
Nadleśnictwo Olsztyn
| Las Polski 1/2007, strona 24
Dariusz Gizak
Przyglądając się mapie Nadleśnictwa Olsztyn, łatwo zrozumieć, z jakimi problemami stykają się tutejsi leśnicy. Jeśli tereny tej jednostki szerokim półkolem otaczają duże miasto, jakim jest Olsztyn, to jednym ze znaczących problemów musi być presja ludzi na tereny leśne.
Kormorani problem rozwiązany?
| Las Polski 3/2007, strona 15
Dariusz Gizak
W numerze 13–14/2005 pisaliśmy o nowatorskim w skali Polski pomyśle na ograniczenie rozrostu największej w Europie kolonii lęgowej kormoranów.