Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Hodowla lasu
Powierzchnie marteloskopowe – stan obecny i przyszłość
| Las Polski 18/2022, strona 19
Wojciech Gil, Krzysztof Stereńczak, Krzysztof Mitelsztedt, Grzegorz Krok
Powierzchnie marteloskopowe lub po prostu marteloskopy to obiekty mało znane leśnikom, zwłaszcza poza Europą. Ich definicja pojawia się w bardzo nielicznych pracach naukowych. Trudno jest też znaleźć oficjalne pochodzenie terminu „marteloskop”. Uważa się, że jest to połączenie francuskiego słowa martelage oznaczającego czynność cechowania i greckiego scopein, czyli patrzeć, obserwować.
Zwiększenie efektu odnowienia naturalnego samosiewem bocznym drzewostanów sosnowych
| Las Polski 12/2022, strona 22
Sławomir Jaworski
Kiedy przechadzamy się po uprawach leśnych, możemy zauważyć efekt (czy tego chcieliśmy, czy nie) odnowienia naturalnego samosiewem bocznym (sąsiednim) drzewostanów sosnowych, który zmniejsza się wraz z odległością od ściany drzewostanu dającego nasiona.
Kępy starodrzewu na zrębach cz. II
| Las Polski 11/2022, strona 23
Wojciech Gil
W poprzednim numerze przedstawiono założenia tzw. leśnictwa retencyjnego, którego najbardziej rozpowszechnioną formą jest pozostawianie w cięciach rębnych nienaruszonych drzew i kęp starodrzewu. W niniejszej części opisano wady i zalety kęp z punktu widzenia hodowli i ochrony lasu oraz propozycje praktycznych rozwiązań w tym zakresie, koncentrując się na polskich uwarunkowaniach.
Kępy starodrzewu na zrębach cz. I
| Las Polski 10/2022, strona 14
Wojciech Gil
Kępy starodrzewu, zwane też niekiedy biogrupami lub wyspami starodrzewu, to pozostawione na zrębach fragmenty drzewostanu, których głównym zadaniem jest inicjowanie i przyspieszenie restytucji leśnej fauny i flory na uprawie założonej na zrębie, co przyczynia się do wzbogacania różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych.
Odnowienia w świetle zasad hodowli i instrukcji urządzania lasu
| Las Polski 10/2022, strona 12
Jerzy Bargiel
Dynamika zmian w przyrodzie, niewątpliwie związana ze zmianami klimatu, a zwłaszcza z coraz głębszym deficytem wody, wywołuje poważne skutki także w ekosystemach leśnych. Wszyscy obserwujemy, że w większości miejsc, gdzie do niedawna można było zapaść się w błoto po kolana, teraz można przejść bez zamoczenia kostek. Zjawiska, które wcześniej były co najwyżej ciekawostkami przyrodniczymi, jak jemioła na sośnie czy kornik ostrozębny, teraz urosły do rangi znaczących problemów gospodarczych.
Czy przeminą z wiatrem?
| Las Polski 23/2021, strona 26
Aleksandra Staszak , Ewelina Ratajczak, Błażej Wójkiewicz
Zabezpieczenie zasobów genowych topól poprzez konserwację i długoterminowe przechowywanie nasion stało się furtką do działań związanych z ochroną tych gatunków i daje możliwości zwiększania powierzchni ich siedlisk.
Pielęgnowanie upraw
| Las Polski 18/2021, strona 22
Zygmunt Klimowski
Jedną z prostszych – jak się by mogło wydawać – prac w lesie jest pielęgnacja upraw. No bo cóż tam skomplikowanego? Wpuszcza się pracowników leśnych z wykaszarkami i po sprawie. Nie zawsze jest to jednak najlepszy sposób...
Wyzwania hodowli lasu w kontekście zmian środowiska
| Las Polski 18/2020, strona 12
Janusz Szmyt
Już dzisiaj proces decyzyjny w leśnictwie i planowanie hodowlane wymagają uwzględnienia istotnych zmian w środowisku na skutek globalnych przekształceń klimatycznych.
Odnowienie? Naturalnie!
| Las Polski 7/2020, strona 12
Marlena Baranowska, Jan Piecyk, Maciej Hałuszczak, Jolanta Behnke-Borowczyk
Czy wiesz, że niemal co druga sosna skwierzyńskich borów pochodzi z odnowienia naturalnego? W 2019 r. uznano rekordowe 231 ha odnowienia naturalnego, czyli blisko 70% ogółu odnowień w tym roku! Zachęcamy do dyskusji nt. odnowień naturalnych sosny – chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.
Topola z plantacji – czy to się jeszcze uda?
| Las Polski 4/2020, strona 18
Jakub Słowik
Ostatnimi czasy w mediach zrobiło się głośno o „Strategii Lasów Państwowych na lata 2014–30”. Oficjalnie dokument poszedł w odstawkę i nie jest realizowany, jednak gdy został przyjęty, można w nim było znaleźć zapisy m.in. o opracowaniu sposobów hodowli drzew szybkorosnących na cele energetyczne.
Czas na imigranta zza Atlantyku?
| Las Polski 3/2020, strona 13
Eugeniusz Pudlis
Daglezję zieloną sprowadzono zza Atlantyku do Europy z początkiem XIX w. i szybko „udomowiono” m.in. we Francji, w Niemczech, Danii i Szwajcarii. W Polsce, uznawana przez ekologicznych purystów za egzot, niegodny rodzimych gatunków, wciąż nie jest mile widziana. Czy ten pogląd ma szansę się zmienić?
W obliczu przebudowy
| Las Polski 24/2019, strona 26
Bartosz Szpojda
Najprostszy wniosek, który można wysnuć z tegorocznej Krajowej Konferencji Hodowlanej, to potrzeba działania. W tym świat nauki jest zgodny, jednak w kwestiach, jak to robić, brak jednego słusznego kierunku.
O trzebieżach inaczej
| Las Polski 24/2019, strona 18
Tomasz Wiczanowski
W mijającym roku w prasie branżowej ukazało się kilka artykułów poruszających problematykę trzebieży. Chciałbym zainteresować Czytelników własnymi przemyśleniami na ten temat.
Polodowcowe wędrówki, czyli skąd pochodzą nasze drzewa leśne
| Las Polski 24/2019, strona 14
Monika Dering
Już dziś wiemy, że ocieplenie klimatu zmusi drzewa do ponownej reorganizacji zasięgów. Badania nad glacjalną i poglacjalną historią gatunków drzewiastych, dzięki którym dowiadujemy się, jak drzewa radziły sobie w przeszłości ze zmianami klimatycznymi, pomogą opracować strategie ich adaptacji i przetrwania w przeobrażonych warunkach.
Wykorzystanie naturalnych odnowień dębu w Nadleśnictwie Bytów
| Las Polski 22/2019, strona 12
Jerzy Żebrowski
Przed siedmioma laty podzieliłem się w „Lesie Polskim” swoimi doświadczeniami z naturalnym odnowieniem sosny. Tym razem chciałbym napisać o tym w kontekście dębu.
Rzecz o jodle – nie tylko w Polsce
| Las Polski 17/2019, strona 14
Jakub Słowik
Wydarzenia naukowe często uchodzą uwadze szerszego grona leśników, przyćmione bieżącymi sprawami. A tymczasem w Polsce miało miejsce wydarzenie skupiające wiedzę leśną z całego świata.
Trzebieże wczesne w Lasach Państwowych w Polsce – rozwój czy regres? (cz. I)
| Las Polski 8/2019, strona 22
Jan Łukaszewicz, Jan Zajączkowski
Środkowoeuropejska nauka o hodowli lasu na przestrzeni ostatnich 200 lat zbudowała teoretyczne podstawy pielęgnowania najróżniejszych typów lasu. Efektem wdrożenia tych metod do praktyki jest trwałe pełnienie przez lasy Europy Środkowej, w tym polskie, wielu funkcji zgodnych ze zmieniającymi się oczekiwaniami społecznymi.
Sosna cierpiąca od suszy
| Las Polski 6/2019, strona 15
Bartosz Szpojda
W ogrodnictwie z suszą walczy się na bieżąco, choćby doraźnym podlewaniem. Znacznie trudniej jest w leśnictwie, gdzie można tylko niwelować jej skutki i planować jakieś działania na przyszłość.
Przygotowanie gleby a przyrost dębu szypułkowego
| Las Polski 2/2019, strona 11
Piotr Szymański
W Nadleśnictwie Sławno leśnicy podjęli się porównania metod awansowego przygotowania gleby i technologii ich wykonania. Sprawdzane były rabatowałki i wyoranie bruzd. Jak wypadły pomiary?
Jodła pospolita beneficjentem zmian klimatycznych i środowiskowych
| Las Polski 19/2018, strona 16
Alfred Król
Gatunek ten, w przeszłości za przyczyną zanieczyszczeń powietrza prawie całkowicie wyeliminowany ze składu gatunkowego drzewostanów, wraca do polskich lasów. Zdolność przystosowania się jodły pospolitej do zmian środowiskowych pozwala ją uznać za gatunek przyszłościowy dla polskiego leśnictwa, szczególnie w sytuacji pogarszania się warunków występowania świerka pospolitego.
Trochę pomóc Puszczy
| Las Polski 12/2018, strona 22
Jakub Słowik
Wiosenne odnowienia lasu już właściwie za nami. Suchy maj z pewnością dał się we znaki i sadzonkom, i leśnikom, ale tym z Puszczy Białowieskiej zdecydowanie bardziej życie uprzykrza nowa fala medialnej nagonki. Okazuje się bowiem, że zdaniem wielu najlepiej byłoby usiąść i nic nie robić, a zwłaszcza nie odnawiać lasu.
Naturalne odnowienie sosny przy zastosowaniu samosiewu bocznego
| Las Polski 4/2018, strona 8
Piotr Szymański
Czy warto podjąć próby tego typu odnowienia lasu, mając na względzie aspekt przyrodniczy i ekonomiczny? Oto rezultaty zastosowania tej metody przez leśników z terenu Nadleśnictwa Sławno, którzy przeanalizowali wszelkie jej wady i zalety.
Pielęgnowanie odnowień grupowych jodły
| Las Polski 1/2018, strona 20
Witold Oprządek
Pielęgnowanie odnowień jodłowych założonych metodą w grupach wymaga od leśnika odmiennego podejścia niż przy pielęgnacji odnowień utworzonych metodą tradycyjną.
Wpływ zmian klimatycznych na zasięgi geograficzne drzew leśnych w lasach Europy
| Las Polski 23/2017, strona 12
Andrzej M. Jagodziński, Marcin K. Dyderski , Sonia Paź, Lee E. Frelich
Jak bardzo zmiany klimatyczne zagrażają poszczególnym gatunkom drzew? Leśnictwo ma już dziś gruntowne naukowe podstawy, które pozwalają przewidzieć potencjalne negatywne konsekwencje prognozowanych zmian klimatycznych.
Odnowienia sosną. A może „metoda wieloletnia”?
| Las Polski 20/2017, strona 34
Bogusław Czepe
Szybki wzrost sosny, będący efektem przyjętych metod hodowlanych, powoduje powstawanie drewna o słabych cechach wytrzymałościowych. Nieodpornego na huraganowe wiatry. Drzewa rosnące w początkowym okresie pod okapem wzrastają wolniej i mają znacznie lepsze cechy wytrzymałościowe.