Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Inne
Betlejem w kulturowej aureoli
| Las Polski 24/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Przez wieki tradycja związana z przyjściem na świat Mesjasza była ubogacana opowieściami, historyjkami, przepowiedniami i zwyczajami, które realność i duchowość świąt Bożego Narodzenia splatały z wątkami baśniowymi, pobudzały wyobraźnię, podsycały nastrój i wzmagały poczucie liryczności czasu świątecznego od początku adwentu do Trzech Króli. Wiele z nich zostało powiązanych z lasem i jego wybranymi bytami, życiem na prowincji oraz relacją człowieka z przyrodą.
Skarby Świdwina
| Las Polski 24/2022, strona 7
Emilian Szczerbicki
Archeolodzy w świdwińskich lasach odkryli kolejne perełki historyczne. Mówi o nich Rafał Grzegorczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin.
Życzenia | Las Polski 24/2022, strona 4
Leśny kamyk w edukacji
| Las Polski 23/2022, strona 35
Justyna Haładaj
Zajmując się edukacją leśną, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy częścią większej całości. Objaśniając zjawiska zachodzące w lesie, pokazując cechy sarny czy jelenia, czy też budowę głowicy harwestera, jesteśmy jedną z mrówek w mrowisku zwanym edukacją.
Przyroda w obiektywie
| Las Polski 23/2022, strona 34
Patrycja Klempas
W fotografii najważniejsze są szczegóły – co do tego nie ma wątpliwości. To właśnie one pozwalają wydobyć głębię, tajemniczość oraz piękno otaczającego nas świata i pokazać to innym. Można było się o tym przekonać, oglądając zdjęcia nagrodzone w konkursie „Fotograf Roku 2022” oraz projekcje audiowizualne przygotowane przez członków Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, które prezentowano podczas gali pn. „Nasze przyrodnicze fascynacje”.
Sarnaki – nadleśnictwo nadbużańskie cz. 2
| Las Polski 23/2022, strona 30
Piotr Szymon Łoś
Nadleśnictwo Sarnaki (RDLP w Lublinie), położone po obu stronach Bugu, wywodzi się z najdawniejszego historycznie kompleksu leśnego zwanego Puszczą Mielnicką. Sam Mielnik – książęce i królewskie miasto – pełnił zawsze istotną rolę na pograniczu polsko-litewskim, będąc na przemian w rękach władców Korony i Litwy.
AKUratne obuwie dla terenowca
| Las Polski 23/2022, strona 26
Marek Bodył
Buty to podstawa, nie tylko dla piechura, lecz także dla każdego terenowca lub miłośnika sportów outdoorowych. Solidny, a zarazem wygodny but to jeden z najlepszych przyjaciół leśnika, co docenia się np. podczas wyznaczania trzebieży, gdy nieustannie spoglądamy w górę, lustrując korony drzew, a mniej uwagi poświęcamy temu, gdzie stawiamy stopę, wykonując kolejny krok.
Jak się mają lasy świata?
| Las Polski 23/2022, strona 22
Wojciech Gil
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała najnowszy raport – „Stan lasów świata 2022”. W ponad stustronicowym dokumencie (nie licząc cytowanej literatury) znajdziemy nie tylko podstawowe charakterystyki lasów na kontynentach naszego globu, lecz przede wszystkim dane dotyczące ich roli w budowaniu zrównoważonych gospodarek w dobie zmian klimatycznych.
Wyniki Lasów Republiki Słowackiej w 2021 roku
| Las Polski 23/2022, strona 13
Arkadiusz Seliga
Zysk operacyjny słowackich lasów w opisywanym okresie zwiększył się trzynastokrotnie. Średnia cena sprzedanego drewna wzrosła o 26% w stosunku do roku wcześniejszego i wyniosła 57,85 euro/m3 (ok. 266 zł/m3).
Mokradła gąbką lasu
| Las Polski 23/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Mokradła są sprzymierzeńcem człowieka, w tym leśnika, w gospodarowaniu wodą. Oczyszczają ją z metali ciężkich i związków chemicznych, a także wspomagają działania na rzecz powstrzymania niekorzystnych zmian klimatu, gdyż stanowią pojemny magazyn węgla organicznego. Potrzeba utrzymania mokradeł w możliwie dobrym stanie została zapisana w wielu regulacjach związanych z leśnictwem, co obliguje jednostki organizacyjne LP do podejmowania wysiłków m.in. w zakresie ich renaturyzacji.
Okiem przyrodni
| Las Polski 23/2022, strona 7
Emilian Szczerbicki
Jakie umiejętności ornitologiczne powinien posiadać terenowy pracownik leśnictwa? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Dymka, kierownika zespołu ds. ochrony zasobów przyrodniczych w RDLP w Pile.
Puszcza paneuropejska
| Las Polski 22/2022, strona 35
Przemysław Barszcz
Kiedy każdego dnia idziemy do pracy w lesie, dokonujemy swoistej podróży w czasie. Wchodzimy do świata będącego reliktem minionych epok. Jak to możliwe? Las to jeden z niewielu elementów otaczającej nas rzeczywistości, który nie uległ istotnym przemianom, dzięki czemu jest rodzajem kapsuły czasu.
Sezonowość nie tylko w kuchni
| Las Polski 22/2022, strona 34
Justyna Haładaj
Jaki jest dobry przepis na edukację? Taki jak przepis na dobre i zdrowe danie – czyli lokalnie, zdrowo, estetycznie i sezonowo. Tak, by to, co przygotujemy, sprawiło nam przyjemność, dało siłę do działania i nie przyczyniło się do niestrawności.
Dębowe „języki”
| Las Polski 22/2022, strona 32
Zarzyński Paweł
Różnorodność otaczającego nas świata jest wręcz nieprawdopodobna. Tworzące go organizmy potrafią przybierać najrozmaitsze formy, nieraz zupełnie „niepasujące” do miejsca ich występowania. Doskonałym przykładem są liczne grzyby, w tym niektóre huby spotykane na drewnie naszych krajowych drzew. Takie oryginalne organizmy można znaleźć m.in. na dębach i to nawet na pomnikowych okazach, liczących sobie setki lat.
Sarnaki – nadleśnictwo nadbużańskie cz. I
| Las Polski 22/2022, strona 28
Piotr Szymon Łoś
Tam, gdzie jest woda, tam jest życie. Wszędzie, gdzie w sposób sztuczny lub z wykorzystaniem istniejących naturalnych zasobów wodnych powstaje retencja, niemal natychmiast gromadzi się zwierzyna, mówią zgodnie Andrzej Wybranowski, nadleśniczy w Nadleśnictwie Sarnaki, oraz Marek Charkiewicz, specjalista Służby Leśnej.
Jak odbudować las?
| Las Polski 22/2022, strona 25
Tadeusz Zachara
Nawałnica, która spustoszyła Bory Tucholskie w sierpniu 2017 r., nie miała sobie równych w znanej nam historii polskich lasów. Rozmiarem zniszczeń przekroczyła wcześniejszy o 15 lat huragan w Puszczy Piskiej (z lipca 2002 r.), który przez wiele lat był przedstawiany jako największa klęska naturalna w naszych lasach…
Młodzi mistrzowie w Brynku
| Las Polski 22/2022, strona 20
Bartosz Szpojda
Już po raz 13., tym razem na terenie Nadleśnictwa Brynek (RDLP w Katowicach) oraz na błoniach przed Zespołem Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, rozegrano Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych.
Na ostrym zakręcie
| Las Polski 22/2022, strona 16
Eugeniusz Pudlis
121. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego odbywał się od 8 do 10 września w Starych Jabłonkach. Podczas sesji naukowej „Leśnictwo przyszłości” referenci wypunktowali i przedstawili najważniejsze wyzwania stojące przed polskim leśnictwem. I choć chwycili byka za rogi, byli ostrożni w określaniu sposobów rozwiązywania trudnych problemów. Leśnictwo przyszłości – w obliczu globalnych zmian klimatycznych, Europejskiego Zielonego Ładu, kryzysu gospodarczego po pandemii i ataku Rosji na Ukrainę – stało się bowiem wielką niewiadomą.
Lekarstwo na nierzetelnych wykonawców
| Las Polski 22/2022, strona 12
Marek Bodył
Tak można by najkrócej określić pilotażowy projekt „Rzetelny wykonawca z potencjałem”, który RDLP w Szczecinie wdraża na swoim terenie od tegorocznej tury zamówień na usługi leśne. Na czym polega nowa koncepcja organizacji postępowania przetargowego? Czy realnie wspomoże solidne firmy, które jeszcze się na rynku ostały?
Las z (rosnącą) energią
| Las Polski 22/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych do łącznej mocy 300 MW, budowa turbin wiatrowych (240 MW), rozwój sieci punktów ładowania samochodów do ponad 400, wzrost liczby pojazdów z napędem elektrycznym lub alternatywnym oraz opracowanie strategii energetycznej Lasów Państwowych to najważniejsze zadania PGL LP w ramach II etapu projektu „Las Energii”. Jego celem jest wspomaganie transformacji krajowej energetyki, a tym samym wzmocnienie współudziału Polski w ratowaniu klimatu oraz osiągnięcie przez LP samowystarczalności energetycznej.
Mistrzowie w strzelaniu
| Las Polski 22/2022, strona 7
Emilian Szczerbicki
O pracy strażników leśnych, potrzebie doskonalenia ich umiejętności oraz wynikach mistrzostw strzeleckich mówi Luiza Potracka, referent ds. szkoleń w Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w Plaskoszu (RDLP w Toruniu).
O sensie opukiwania kory
| Las Polski 21/2022, strona 35
Anna Wierzbicka
Tym razem chciałabym Wam opisać zajęcia, w których wzięłam udział w Hönggerberg Naturschule w ramach XVI Europejskiego Kongresu Edukatorów Leśnych. Oczywiście warsztatów było więcej, ale ja zapisałam się akurat na te (nie było nikogo więcej z Polski, więc tylko tymi mogę się z Wami podzielić). Myślę, że wybrałam dobrze, bo dowiedziałam się kilku nowych rzeczy i poznałam ciekawych ludzi.
Oznaki służbowe w Białowieży
| Las Polski 21/2022, strona 30
Wojciech Boczkowski
Puszcza Białowieska – któż o niej nie słyszał? To hasło jest w każdej encyklopedii, słowniku, leksykonie. Ukazało się o niej wiele książek, albumów, folderów i artykułów, a także powstało dużo różnych filmów oraz reportaży. Należałoby przypuszczać, że wiadomo na jej temat już niemal wszystko, a jednak zawsze można odkryć coś nowego…
Uczymy się na błędach | Las Polski 21/2022, strona 24
Stare porzekadło mówi, że uczymy się na błędach. Oczywiście najlepiej uczyć się na cudzych błędach, wyciągając z nich stosowne wnioski, dlatego dziś to ja uderzę się w pierś i przyznam do aktów nadmiernej niefrasobliwości, do których zdarzało mi się dopuszczać w czasie bytowania w terenie…
Las jutra dzieje się dziś
| Las Polski 21/2022, strona 22
Urszula Zubert-Bereza
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 dwutygodnik „Las Polski” i miesięcznik „Drwal” powróciły do organizacji konferencji z cyklu „Las jutra”.