Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Inne
Bez kominka, ale z nagrodą
| Las Polski 3/2022, strona 14
MK
Leśniczówka w Nadleśnictwie Drewnica została zbudowana w harmonii z tradycją – z wykorzystaniem drewna i w formie nieodbiegającej zbytnio od kształtu dawnych wiejskich zabudowań. Nawet użyta blachodachówka przypomina drewniane gonty, choć tradycyjny kominek opalany drewnem zastąpiła już pompa ciepła.
Leśnictwo przyjazne klimatowi
| Las Polski 3/2022, strona 12
Wojciech Gil
Opublikowana niedawno pierwsza część raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych nie pozostawia złudzeń – jeśli chcemy wyhamować globalne ocieplenie, powinniśmy zarówno zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych do zera, jak i usunąć nadmiar CO2 z powietrza. Paryskie porozumienie z 2015 roku zakłada, że podjęte w tym celu działania nie pozwolą podnieść się średniej temperaturze powietrza na Ziemi powyżej 2°C w porównaniu do epoki przedindustrialnej.
Ratują dendrarium w Lagodechi
| Las Polski 3/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce we współpracy z partnerami i woluntariuszami – dendrologami i leśnikami – podjęła się realizacji projektu rewitalizacji dendrarium w Lagodechi (Gruzja). Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie Ludwika Młokosiewicza, wybitnego, choć mało znanego w naszym kraju polskiego przyrodnika i leśnika, oraz utrwalenie jego dokonań na niwie przyrodniczej.
„Księżycowe Łąki”
| Las Polski 3/2022, strona 7
Emilian Szczerbicki
Rok temu Nadleśnictwo Okonek podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „Jestem na pTAK” dotyczącą wspólnych działań na rzecz poprawy warunków bytowania ptaków wodno-błotnych oraz ochrony siedlisk mokradłowych na pow. ok. 600 ha. Co udało się zrobić w tym zakresie? Zapytaliśmy o to inż. nadzoru Przemysława Szczawińskiego:
Czy warto korzystać ze środków zewnętrznych?
| Las Polski 2/2022, strona 35
Karolina Prange
Oczywiście, że warto! Każda dotacja jest szansą na wzbogacenie bazy dydaktycznej, na którą nie mogłoby sobie pozwolić nadleśnictwo korzystające wyłącznie z własnych środków. Podczas przeglądania dostępnych programów finansowania warto zwrócić uwagę na priorytety i wybierać te, których celem jest rozwój wiedzy i kształtowanie właściwych postaw społeczeństwa wobec środowiska.
Lisie meble
| Las Polski 2/2022, strona 34
Justyna Haładaj
Możliwości, jakie daje nam natura, są nieograniczone, z każdego kawałka drewna staramy się wydobyć to co najlepsze, by zyskał nowe życie i mógł zacząć tworzyć kolejną historię. Takie motto, będące także głównym kierunkiem artystycznym, obrali Agnieszka i Piotr Sulikowscy, tworząc unikatowe meble w stylu slow.
Oznaki gajowych cz. II
| Las Polski 2/2022, strona 30
Wojciech Boczkowski
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność 11 listopada 1918 roku. Już w końcowej fazie I wojny światowej, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, zaczęto tworzyć zalążki administracji Lasów Państwowych.
Lasy a tworzenie się chmur
| Las Polski 2/2022, strona 29
Szymon Jastrzębowski
Drzewa przez to, że akumulują znaczne ilości węgla, nie tylko hamują globalne ocieplenie, ale także odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie tworzenia się chmur. Nowe badania wskazują, że „efekt chłodzący netto” lasów znacznie się zwiększa, gdy uwzględnimy w nim ich udział jako „chmurotwórców”.
Potwór z piwnicy
| Las Polski 2/2022, strona 24
Zarzyński Paweł
Czy jako dziecko panicznie baliście się schodzić sami do ciemnej piwnicy? Wyobrażaliście sobie, że mieszka w niej straszliwy, wiecznie głodny potwór, potrafiący pożreć wszystko wokół siebie, przenikać przez ściany i za pomocą długich macek poszukiwać wciąż nowych ofiar?
Wilki (s)chodzą na psy...
| Las Polski 2/2022, strona 22
Bogusław Magac
Niestrudzony amerykański badacz i popularyzator wiedzy o wilkach, prof. Dawid L. Mech, w jednej ze swoich ostatnich prac napisał: Wilk nie jest ani świętym, ani grzesznikiem; tylko niektórzy chcą go takim znać.
Umowy na dostawy drewna
| Las Polski 2/2022, strona 19
Zygmunt Klimowski
W obecnie obowiązującym systemie obrotu drewnem w nadleśnictwach ważną rolę pełnią umowy dostaw drewna do klientów. Jak wiadomo, cały cykl obrotu drewnem powtarza się co roku.
W służbie Lasom Państwowym
| Las Polski 2/2022, strona 18
HK
Każdy las, nawet najstarszy i najpiękniejszy, zaczyna się na szkółce. Tam trafiają zebrane nasiona, by po wysiewie wyrosnąć jako sadzonki, które po wysadzeniu zapoczątkują życie nowego lasu. Szkółka to rodzaj przedszkola, w którym wyhodowane sadzonki przygotowują się do dorosłego, samodzielnego życia. Dobrze odżywione i wypielęgnowane gwarantują w przyszłości dorodny i zdrowy las.
Stan drzew na świecie
| Las Polski 2/2022, strona 16
Wojciech Gil
Pod takim tytułem (State of the World’s Trees) ukazał się we wrześniu ubiegłego roku raport prezentujący aktualny stan flory drzewiastej naszego globu. Dokument został przygotowany pod auspicjami Botanic Gardens Conservation International – organizacji skupiającej ponad 650 instytucji botanicznych z ponad 100 krajów.
Nim (nie) zakwitną jabłonie
| Las Polski 2/2022, strona 14
Marek Kwiatkowski
Jabłoń dzika – płonka – coraz częściej jest sadzona w odnowieniach. Leśny Bank Genów rozpoczyna właśnie badania genetyczne tego gatunku, który na przestrzeni lat mógł krzyżować się z jabłonią domową. Materiał będący ich podstawą będzie pochodzić z nadleśnictw, które wyszukają u siebie populacje płonki spełniające odpowiednie warunki. Jedna z nich występuje w rezerwacie „Las Jabłoniowy”, który utworzono właśnie dla jej ochrony.
„Krew z serca mojego…”
| Las Polski 2/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Wielu leśników w różny sposób odkryło w sobie potencjał krwiodawcy, niekiedy bardzo duży, zyskując z czasem godność zasłużonego dla zdrowia narodu. Inspiracją do oddawania krwi są m.in. leśne akcje honorowego krwiodawstwa, takie jak choćby ubiegłoroczne: „Leśne osocze, leśna krew” i „Choinka dla życia”. Narodowe Centrum Krwi ceni każdą inicjatywę zmierzającą do wzrostu ilości oddawanego eliksiru życia i deklaruje pełną otwartość na współpracę z Lasami Państwowymi.
„Las przyszłości”
| Las Polski 2/2022, strona 7
Emilian Szczerbicki
Jak rozumieć „las przyszłości”? Zapytaliśmy o to Tomasza Maćkowiaka, naczelnika Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu:
Edukacja leśna w praktyce
| Las Polski 1/2022, strona 35
Joanna Oleszyńska-Niżniowska
Tym razem podejmiemy temat arcyważny, czyli: od czego zależy dobra realizacja zajęć edukacyjnych z zakresu przyrody i lasu? Co należy zrobić, gdy do nadleśnictwa wpłynie prośba o spotkanie w ramach zajęć przyrodniczo-leśnych, i jak się do tego zabrać?
Płonie ognisko w lesie | Las Polski 1/2022, strona 30
Tytułowa, znana i swego czasu bardzo lubiana pieśń obozowa niesie w swej treści dwa zasadnicze tematy, którymi w poniższym tekście chcielibyśmy się zająć – są to ogień i las. Bynajmniej nie zamierzamy skupiać się na ochronie przeciwpożarowej.
Czarna czy biała?
| Las Polski 1/2022, strona 28
Zarzyński Paweł, Robert Tomusiak
Topole – obok dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej, lipy szerokolistnej, egzotycznego dla naszego kraju platana klonolistnego oraz (bardzo sporadycznie) wiązu szypułkowego – należą do gatunków drzew osiągających najokazalsze obwody pni w Polsce. W sprzyjających okolicznościach z łatwością przekraczają 800 cm obwodu, a prawdziwe rekordzistki są o wiele, wiele grubsze!
Oznaki gajowych cz. I
| Las Polski 1/2022, strona 25
Wojciech Boczkowski
Bór, gaj, las – od tych nazw obszarów leśnych pochodzą nazwy: borowiec, borowy, gajewnik, gajny, gajownik, gajowy, lasowy, leszy, leśnik i inne. Był jeszcze i dziad leśny – w wierzeniach słowiańskich to demon lasu, jego pan i władca żyjących w nim zwierząt. Przetrwał on w polskich wierzeniach ludowych aż do końca XIX wieku...
Sygnaliści z Nawojowej
| Las Polski 1/2022, strona 18
Maciej Kucharski
Leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa (RDLP w Krakowie) z początkiem obecnego stulecia zapragnęli utworzyć (i z sukcesem utworzyli) Zespół Sygnalistów Myśliwskich. Jakie koleje losu towarzyszyły temu przedsięwzięciu?
Amerykanka w naszych lasach
| Las Polski 1/2022, strona 17
Łukasz Specjał
Daglezja zielona, nazywana również jedlicą, wielu z nas jawi się jako ten „młodszy, daleki kuzyn” świerka, jodły, modrzewia i sosny. Coqaaraz częściej zaczyna być też przez leśników zauważana, warto więc ponownie się jej przyjrzeć.
Bucz olszowiec i warstwiak zwęglony przyczyną śmiertelności brzóz
| Las Polski 1/2022, strona 16
Marek Siewniak
Sprowadzanie materiału szkółkarskiego z różnych krajów niesie ze sobą niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania chorób i szkodników drzew. Należą do nich m.in. bucz olszowiec i warstwiak zwęglony.
Podsumowanie COP26
| Las Polski 1/2022, strona 14
A.S.
Wyniki 26. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26), która miała miejsce od 31 października do 13 listopada 2021 roku w Glasgow w Szkocji, są oceniane niejednoznacznie nawet przez samych organizatorów szczytu klimatycznego.
Rząd uznał skargę KE
| Las Polski 1/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
W celu zażegnania sporu z Komisją Europejską odnośnie brzmienia art. 14b ustawy o lasach w świetle art. 16 dyrektywy siedliskowej i art. 9 dyrektywy ptasiej, Rząd RP przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Jej pokłosiem stanie się nowy kodeks dobrych praktyk w gospodarce leśnej.