Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Inne
Żubry i paralaksa
| Las Polski 11/2017, strona 21
Marek Kwiatkowski
Belgijskie stowarzyszenie ekologiczne „Foret & Naturalite” opublikowało w Internecie reportaż o Puszczy Białowieskiej, z którego wynika, że w tym „lesie pierwotnym” na dużą skalę wycinane są drzewa ze względów ekonomicznych. Organizacja, której ideą jest obrona „najdzikszych terenów”, oparła się na relacjach polskich aktywistów ekologicznych prowadzących obecnie akcję „ratowania Puszczy”. Ideowe zaangażowanie sprawiło, że zarówno autorzy reportażu, jak i ich informatorzy ulegli zjawisku paralaksy, czyli widzeniu niedającemu rzeczywistego obrazu.
Usługi leśne 2015–17
| Las Polski 11/2017, strona 11
Urszula Zubert
Elektroniczna ankieta dla nadleśnictw „Usługi leśne” funkcjonuje od trzech lat. Jak wypadły wyniki przetargów w 2017 roku? Jakie zmiany i tendencje na przyszłość możemy dzięki niej dostrzec?
Rybołów powrócił
| Las Polski 11/2017, strona 7
Stanisław Staniszewski
Dlaczego zasiedlenie sztucznej platformy lęgowej przez rybołowa na terenie Nadleśnictwa Międzychód uważa się za sukces? Zapytaliśmy nadleśniczego Piotra Bielanowskiego:
Kadr z przeszłości
| Las Polski 7/2017, strona 38
Elżbieta Gostkowska
Zamordowany w Katyniu
Mitsubishi ASX 2017 1,6 MiVEC 2WD – test
| Las Polski 7/2017, strona 34
Sebastian Kołacz
W grudniu ub. roku miała miejsce polska premiera Mitsubishi ASX 2017. Całością działań związanych z premierą zajęła się firma MMC Car Poland z Warszawy, dzięki której miałem przyjemność testowania modelu „dla ludu”, tj. w wersji 2WD z silnikiem 1,6 MiVEC. Podczas kilkudniowych testów przejechałem 1600 km – oto wrażenia.
Systemy informatyczne i ich zabezpieczenie w LP (cz. 2) | Las Polski 7/2017, strona 32
Oprócz działań mających na celu ochronę przetwarzanych danych, należy zapewnić również ochronę samego systemu informatycznego, którego użyto do ich przetwarzania.
Internet szkodzi globalnemu popytowi na produkty papiernicze
| Las Polski 7/2017, strona 28
Rafał Chudy
Rozwój Internetu wraz z innymi technologiami komunikacyjno-informacyjnymi, takimi jak komputery osobiste czy telefony komórkowe, dostarczył elektronicznych alternatyw gazetom oraz materiałom drukowanym w ostatnich dekadach.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobie przez zwierzę dziko żyjące
| Las Polski 7/2017, strona 26
Adam Habuda
Zwierzę może być źródłem szkody, zarówno w mieniu, ale i na osobie. Zdarzają się przypadki zniszczenia przez zwierzęta uprawy rolnej, ugryzienia przez czyjegoś psa lub np. ukąszenia przez żmiję podczas spaceru po lesie.
Dokładność w aktualizacji LMN
| Las Polski 7/2017, strona 20
Michał Brach, Paweł Szymański, Lech Stańczak
Coroczne aktualizowanie leśnej mapy numerycznej (LMN) jest niezbędnym elementem w prowadzeniu gospodarki leśnej. Od dokładności aktualizacji zależy bardzo wiele – choćby ewentualne trudności w prowadzeniu i rozliczeniu przyszłych prac.
Lasy państwowe jako przedsiębiorca
| Las Polski 7/2017, strona 15
Arkadiusz Seliga
Obserwacja rozwoju sytuacji w Niemczech i Finlandii wskazuje na to, że kwestia jednoznacznego rozdziału funkcji administracyjnych od gospodarczych w państwowym leśnictwie może zostać podniesiona także w naszym kraju.
Przed nami trudne wyzwania
| Las Polski 7/2017, strona 14
Urszula Zubert
Zimowa Szkoła Leśna to coroczna okazja do dyskusji nad lasami i leśnictwem w kraju i za granicą. Szczególna dysputa towarzyszyła tegorocznej sesji. Poświęcona była wyzwaniom, jakim leśnictwo musi stawić czoło nie tylko dziś, ale i w całkiem nieodległej przyszłości.
Jaki upul – komentarze
| Las Polski 7/2017, strona 13
Rafał Zubkowicz
O opinie nt. uproszczonych planów urządzenia lasu poprosiliśmy trzech specjalistów.
Na lwowskiej wystawie
| Las Polski 10/2017, strona 38
Red.
16. edycji Targów Wschodnich we Lwowie towarzyszyły wystawa pt. „Nasze lasy i ochrona przyrody” i wystawa łowiecka (trwała od 5 do 30 września 1936 r.).
Przygodowe place zabaw – coś dla leśników?
| Las Polski 10/2017, strona 35
Anna Wierzbicka
Czy przygodowy plac zabaw to coś dla edukacji leśnej? Na pewno tak, ze względu na cele edukacyjne i rozwojowe, jakie realizuje zabawa na takim placu, rozwój kreatywności i naukę powszednich umiejętności.
Ochrona drzew w Polsce i Wielkiej Brytanii – wybrane zagadnienia
| Las Polski 10/2017, strona 26
Marek Geszprych
W ostatnim czasie dużo emocji wzbudziły zliberalizowane przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w zakresie usuwania drzew i krzewów. Warto przeprowadzić krótką analizę komparatystyczną regulacji w powyższym zakresie pod kątem ochrony drzew w innych państwach.
Wpływ Brexitu na lasy w Europie
| Las Polski 10/2017, strona 25
Rafał Chudy
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwa. Jakie konsekwencje może mieć ta sytuacja w odniesieniu do lasów i leśnictwa w Europie? Naukowcy z Europejskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa (EFI) postarali się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Z rejestratora na smartfona
| Las Polski 10/2017, strona 22
Joanna Kijowska
W Zakładzie Informatyki Lasów Państwowych trwa testowanie nowej aplikacji mobilnej Leśnik+, która ma usprawnić zarządzanie i pracę w terenie, a do tego używane w jej ramach „smartfony” będą tańsze od rejestratorów. Twórcy systemu są przekonani, że jego wdrażanie zakończy się sukcesem.
Sadzonki z Sukowa
| Las Polski 10/2017, strona 7
Stanisław Staniszewski
Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce, w miejscowości Suków, zostało oddane do użytku Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie, o którym opowiada nadleśniczy Tomasz Guz:
Pozyskiwanie karpiny
| Las Polski 9/2017, strona 38
Red.
Odbywało się niegdyś w Polsce na skalę przemysłową. Uzyskiwano z niej kalafonię i terpentynę oraz olej flotacyjny.
Ścieżki i tablice – w pogoni za ideałem
| Las Polski 9/2017, strona 34
Małgorzata Krokowska-Paluszak
Czy istnieją te idealne? Jak powinny wyglądać? O czym mówić? Takie pytania zadają sobie wszyscy edukatorzy leśni.
Konsekwencje prawne nielegalnego usuwania drzew poza lasem i kradzieży drewna
| Las Polski 9/2017, strona 28
Adam Habuda
Jakie przepisy należy stosować do określania wartości naruszonego dobra, a tym samym ustalenia, czy mamy do czynienia jeszcze z wykroczeniem, czy już z przestępstwem?
Modelowanie sektora leśno-drzewnego bez ryzyka?
| Las Polski 9/2017, strona 21
Rafał Chudy
Modelowanie całego sektora leśnego-drzewnego, czyli relacji między leśnictwem (podaż surowca) i przemysłem drzewnym (popyt), to temat kompletnie nowy dla Polski.
Olej – nie taki straszny
| Las Polski 9/2017, strona 14
Maciej Ligocki
Nawet jeśli oleje służące do smarowania łańcuchów pilarek spalinowych powodują szkody w środowisku, to czy za rozwiązanie tego problemu winny odpowiadać Lasy Państwowe? Czy olej pryskający z łańcucha pilarki w lesie prywatnym lub parku narodowym jest mniej szkodliwy?
BK3 – pierwsza w polskich lasach
| Las Polski 8/2017, strona 38
Red.
Gdy dziś o pozyskaniu drewna z użyciem pilarki spalinowej mówimy „ręczne”, zapominamy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu „ręcznie” znaczyło przy pomocy piły moja-twoja i siekiery.
Z zagranicy
| Las Polski 8/2017, strona 36
A.S.
Czechy - Sprzedają zbędne budynki, kupują lasy; Finlandia - Wytwarzanie ogłowionego posuszu stojącego; Szwecja - Rekompensaty dla właścicieli lasów w 2016 roku; Słowacja - Za dużo żubrów.