Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Inne
Edukacja przez technologię
| Las Polski 21/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
Dlaczego wielofunkcyjny budynek powstający w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” (Nadleśnictwo Gdańsk) jest godny uwagi? Zapytaliśmy o to kierowniczkę – Joannę Bloch-Orłowską:
Las i dobre samopoczucie
| Las Polski 20/2021, strona 35
Anna Wierzbicka
Na początku lipca br. odbył się 15. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych, oczywiście z powodu wciąż trwającej pandemii zorganizowano go w trybie online. Tematem był: Las
i dobre samopoczucie. Tak, dobrze zgadujecie. Rozmowy toczyły się wokół lasoterapii i uważności (mindfullness), choć u nas bardziej znane jest określenie „kąpiel leśna”.
Land art – co to takiego?
| Las Polski 20/2021, strona 34
Justyna Haładaj
Przez dziewięć sierpniowych dni trwał Festiwal Land Art zorganizowany po raz pierwszy w Zawoi przez Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi i jego partnera – Babiogórski Park Narodowy. Odbywał się na kilku płaszczyznach. Wcześniej podobny festiwal organizowano cyklicznie w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Sosna (nie)zwyczajna
| Las Polski 20/2021, strona 31
Maciej Bilek , Joanna Bilek
Sosna to – póki co – niewątpliwa „królowa polskich lasów”, ale czy można ją nazwać równocześnie królową aptek?
Modernizacja Roku
| Las Polski 20/2021, strona 24
Redakcja
Najlepsze inwestycje budowlane ubiegłego roku, w tym sporo realizacji wykonanych przez Lasy Państwowe, zostały nagrodzone podczas jubileuszowej gali konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nagród nie mogło zabraknąć tej, którą od lat przyznaje redakcja „Lasu Polskiego”.
Eko-Las 2021 – targi dla lasów i leśników
| Las Polski 20/2021, strona 23
BaSza
Na początku września w Mostkach, nieopodal Świebodzina, odbyły się Targi Eko-Las. Ich XVII edycja przyciągnęła największych producentów maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy prowadzeniu gospodarki leśnej.
Las po drugiej stronie
| Las Polski 20/2021, strona 22
Przemysław Barszcz
Kiedy do średniowiecznej Europy dotarły informacje o odkryciu nowych lądów przez Hiszpanów i Portugalczyków, ludzie zaczęli tworzyć niesamowite wizje tego, jak mogą wyglądać owe ziemie i ich mieszkańcy. Kilka z istniejących już koncepcji doskonale nadawało się do opisania nowej, tajemniczej rzeczywistości.
Powrót do natury jest powrotem do normalności
| Las Polski 20/2021, strona 19
Izabela Kamińska
Przedsięwzięcia uwrażliwiające na piękno natury i ekologię w dobie analfabetyzmu przyrodniczego mają ogromne znaczenie. Marcin Kostrzyński poprzez swoje projekty pogłębia wiedzę kolejnych pokoleń na temat środowiska naturalnego, a przy tym potrafi opowiadać o życiu lasu tak, że chętnie słuchają go i mali, i duzi. Znany operator filmowy wyjaśnia, co zaprowadziło go do lasu i dlaczego nie został leśnikiem.
Wiek dla polskiego leśnictwa
| Las Polski 20/2021, strona 15
Urszula Zubert-Bereza
Rok 2021 to dla dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski” czas szczególnego jubileuszu. Czasopismo skończyło bowiem 100 lat! Obok tak zacnej rocznicy nie sposób przejść obojętnie, dlatego też, 22 września, pokonując wszelkie przeszkody wywołane przez trwającą pandemię, zorganizowaliśmy uroczystą konferencję upamiętniającą tę wyjątkową chwilę.
Leśni sprzymierzeńcy żołnierzy!
| Las Polski 20/2021, strona 12
Emilian Szczerbicki
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przeprowadziło pilotażowe szkolenie wojskowe dla 21 leśników z jednostek organizacyjnych podległych toruńskiej RDLP. Stanowi ono pierwszy element budowy komplementarnego systemu przysposobienia leśników dla potrzeb Sił Zbrojnych RP na okoliczność wydarzeń nadzwyczajnych, takich jak wielkie klęski żywiołowe czy konflikt zbrojny.
Czarny na muralu
| Las Polski 20/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
W centrum Łodzi, zwanej miastem murali, pojawił się bocian czarny. Dlaczego? Zapytaliśmy Alicję Sitek, specjalistę ds. promocji, mediów i edukacji w RDLP w Łodzi.
Przykład zawsze idzie z góry
| Las Polski 19/2021, strona 35
Aneta Sławińska
W swojej pracy często mam do czynienia z młodymi edukatorami, „świeżymi” w tej branży, lecz sadzę, że nie tylko tym nowym, ale także tym wieloletnim przyda się kilka przypomnień. Jaki powinien być edukator leśny?
Siekiera od projektanta?
| Las Polski 19/2021, strona 34
Justyna Haładaj
Narzędzia służą do pracy. Powinny dobrze działać, być skuteczne i ergonomiczne. Takimi cechami kierujemy się przy ich wyborze. Dla leśników narzędziem podstawowym stała się siekiera, która zyskała rangę symbolu. To z jej pomocą leśnik pielęgnuje drzewostan, lecz w ustach oponentów jest ona często wymierzona także ostrzem przeciwko leśnikowi. Tak czy inaczej, z siekierą jako leśnicy będziemy związani zawsze. I okazuje się, że to narzędzie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
Nie żałuj róż, gdy płonie las
| Las Polski 19/2021, strona 30
Izabela Kamińska
Świat w ostatnich dekadach przeszedł ogromną transformację. Również nasze podejście do przyrody uległo przemianie. Z jednej strony ludzkość gotowa jest na ogromne poświęcenie w imię obrony drzew i innych gatunków roślin, a z drugiej obserwujemy względem natury znieczulicę społeczną. Idzie nowe, to fakt, ale czy na pewno lepsze?
Włóczęgostwo w świetle leśnego (i nie tylko) prawa | Las Polski 19/2021, strona 28
Czasem trzeba omówić prawne kwestie outdoorowych zabaw i zaprzyjaźnić się z paragrafami. Głównie po to, by usystematyzować, gdzie i na jakich zasadach po naszych krajowych lasach można się legalnie włóczyć, a kiedy jest to niewskazane lub wręcz zabronione.
Soplówka jeżowata – niezwykły gatunek grzyba
| Las Polski 19/2021, strona 22
Małgorzata Osmenda
W lasach można spotkać wiele grzybów charakteryzujących się unikalnymi cechami. Jednym z takich grzybów jest soplówka jeżowata obdarzona nie tylko pięknym wyglądem, ale także cennymi właściwościami, które mogą zostać wykorzystane w przemyśle spożywczym, farmakologii i biotechnologii.
BOLD SYSTEMS – narzędzie do identyfikacji gatunków
| Las Polski 19/2021, strona 20
Ewa Kaczmarek
BOLD Systems to baza danych, w której gromadzone są informacje na temat gatunków wystpujących na naszej planecie. W myśl idei popularyzacji nauki korzystanie z informacji zawartych w bazie Systemu BOLD jest bezpłatne. Jedyne, czego potrzebujemy, to dostęp do internetu.
Wyniki segmentu gospodarczego Metsähallitusa w 2020 roku
| Las Polski 19/2021, strona 16
Arkadiusz Seliga
Przychody fińskiego Gospodarstwa Leśnego obniżyły się o prawie 9%. Sytuacja na rynku drzewnym była niestabilna. Wiosną, kiedy rozpoczął się kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, popyt na drewno znacznie zmalał i jego ceny spadły.
Produkcja nasion zależna od zmian klimatu?
| Las Polski 19/2021, strona 15
Szymon Jastrzębowski
Z nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Duke’a wynika, że młode, mniejsze drzewa, z których składa się duża część wschodnich lasów Ameryki Północnej, zwiększyły produkcję nasion pod wpływem zmian klimatycznych, ale starsze, większe gatunki, które dominują w lasach na dużej części Zachodu, były mniej wrażliwe na te zmiany. Co to oznacza?
Od limby w Alpach po orzechowca z Kostaryki
| Las Polski 19/2021, strona 13
Eugeniusz Pudlis
„W poszukiwaniu dendrologicznych skarbów” – pod taką nazwą zainstalowano w Ośrodku Kultury Leśnej LP w Gołuchowie plenerową wystawę 25 fotogramów rzadko spotykanych drzew. Są to okazy niepowtarzalne, pochodzące z całego świata. Można powiedzieć, że to takie dendrologiczne skarby, swoiste białe kruki lasów naszej planety.
Grzybiarskie wieści
| Las Polski 19/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
Na terenie Nadl. Brzózka pojawiły się grzyby, może nie w formie masowego wysypu, ale za to w bogatej palecie gatunków jadalnych. Mówi o tym Barbara Świder, starszy specjalista SL ds. hodowli lasu:
Śródziemnomorska bogatka cyprysowa – zagrożenie polskich żywotników
| Las Polski 18/2021, strona 26
Mieczysław Kosibowicz
Ten piękny, niewielki owad – przedstawiciel chrząszczy z rodziny bogatkowatych, którego ciało mieni się metalicznymi barwami, imitując najwyższej klasy drogocenne klejnoty, do niedawna był spotykany tylko w krajach basenu Morza Śródziemnego. Zasiedlał głównie jałowce, a obecnie także cyprysiki, cyprysy, bioty i żywotniki.
Świerk jako zwiastun zmian klimatu
| Las Polski 18/2021, strona 24
Łukasz Specjał
Świerk pospolity jest w Polsce jednym z podstawowych gatunków lasotwórczych. Występuje we wszystkich ośmiu krainach przyrodniczo-geograficznych, a Zasady Hodowli Lasu przewidują odnawianie tym gatunkiem większość siedlisk nizinnych, wyżynnych i górskich.
Wyniki Austriackich Lasów Związkowych w 2020 roku
| Las Polski 18/2021, strona 18
Arkadiusz Seliga
W pierwszym półroczu średnia cena drewna w Austrii spadła do poziomu najniższego w ostatnich dziesięciu latach. Potem sytuacja na rynku się odwróciła. Czwarty kwartał cechował się wzmożonym popytem na surowiec drzewny.
Programowa walka
| Las Polski 18/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
Stanowiska barszczu Sosnowskiego zostały stwierdzone w trzech nadleśnictwach radomskiej RDLP (Daleszyce, Jędrzejów i Radom). Mówi o tym Hubert Ogar, specjalista SL w Nadl. Radom: