Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Inne
Leśna historia na kartach branżowych czasopism – komu to potrzebne?
| Las Polski 1/2021, strona 24
Marek Nowak
Historią leśnictwa samozwańczo zajmuję się już parę lat i wiele razy zastanawiałem się, co dają artykuły dotyczące leśnej historii zarówno nam – leśnikom, jak i osobom, które z lasami mają do czynienia tylko od święta.
„Las Polski” oczami dyrektora
| Las Polski 1/2021, strona 23
Małgorzata Kołodziejczyk
„Las Polski”, jak na dobre dziennikarstwo przystało, zawsze prezentował zróżnicowane poglądy na zmieniającą się rzeczywistość, dzięki temu od lat jest pismem trafiającym do szerokiego grona odbiorców, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Bogdan Gieburowski, emerytowany leśnik, który lasom poświęcił całe swoje życie.
„Las Polski” – okno na leśny świat
| Las Polski 1/2021, strona 22
Małgorzata Kołodziejczyk
O tym, jakie znaczenie ma „Las Polski” dla środowiska leśnego oraz jaką rolę pełni wśród prasy branżowej w Polsce rozmawiamy z Kazimierzem Szablą – wieloletnim dyrektorem RDLP
w Katowicach i członkiem Rady Programowej „Lasu Polskiego”.
Jak „Las Polski” zaprowadził mnie do lasu? Jubileusz „Lasu Polskiego” i moja 1/10
| Las Polski 1/2021, strona 20
Daniel Klawczyński
Korespondentem terenowym „Lasu Polskiego” zostałem 11 lat temu. To zaledwie 1/10 istnienia czasopisma, a jednak przez ten krótki czas moje fotografie ozdabiały jego okładkę 140 razy! Fotka na okładce to zawsze ogromna satysfakcja i wyróżnienie dla autora.
Moje wspomnienia o „Lesie Polskim”
| Las Polski 1/2021, strona 17
Zygmunt Klimowski
Moje związki z lasem zaczynają się w 1972 roku, kiedy zostałem uczniem Technikum Leśnego w Tucholi. Potem studiowałem leśnictwo na Wydziale Leśnym w Poznaniu, a w dalszym ciągu pracuję w Nadleśnictwie Skrwilno – od wielu lat jako zastępca nadleśniczego. Z perspektywy tych prawie 50 lat związanych z lasem chciałbym opowiedzieć pewną historię o nietypowych losach ludzkich. Jest to też opowieść bardzo silnie związana z „Lasem Polskim”.
Z czym mi się „Las Polski” kojarzy?
| Las Polski 1/2021, strona 13
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki
Moje pierwsze zetknięcie z „Lasem Polskim” to studencka prenumerata w II połowie lat 70., potem ktoś (czy to nie była Ewa Kwiecień?), wiedząc o moich zainteresowaniach lasami tropikalnymi, zaproponował, abym sporządzał wyciągi z prasy światowej dotyczące leśnictwa krajów rozwijających się.
Nasza historia to Wasza historia
| Las Polski 1/2021, strona 10
Jakub Słowik
Zmiany wydawców, zespołów redakcyjnych, szaty graficznej i periodyczności – przez 100 lat istnienia „Las Polski” przeszedł krętą drogę, by dziś świętować doniosły jubileusz. Poznajmy więc losy czasopisma na przestrzeni minionego wieku.
Okiem redaktora
| Las Polski 1/2021, strona 8
Urszula Zubert-Bereza
Trzymam w rękach pierwszy numer „Lasu Polskiego” oraz makietę niniejszego numeru, który za kilka chwil trafi do drukarni, a następnie w ręce Czytelników. Na zgrzebnej okładce tego pierwszego, niewielkiego, czarno-białego zeszytu widnieje data styczeń-luty 1921 roku, na okładce najnowszego wydania znajdzie się zaś data 1–15 stycznia 2021 roku. Czuję dumę i radość, że to właśnie ja mam zaszczyt trzymać w rękach 100 lat historii polskiego leśnictwa.
Derkaczu wróć!
| Las Polski 1/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
Jak gospodarka leśna może być powiązana z ekosystemami łąkowymi? Zapytaliśmy o to Michała Szczepaniaka, zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki:
Kto zarządzał czasopismem? Redaktorzy naczelni „Lasu Polskiego” w latach 1921–1939 (cz. II)
| Las Polski 2/2021, strona 34
Paweł Zarzyński
W poprzednim numerze przedstawiliśmy trzech pierwszych redaktorów naczelnych (Józefa Zagórskiego, Jana Kloskę i Adama Schwarza). Dzisiaj przybliżamy sylwetki kolejnych postaci zasłużonych nie tylko dla samego czasopisma i literatury leśnej, ale także dla polskiego i światowego leśnictwa.
Dzikie pszczolnictwo | Las Polski 2/2021, strona 33
Szczytowy rozwój bartnictwa w polskich lasach przypada na wiek XVI i XVII, a schyłek datuje się na wiek XIX, m.in. na skutek zakazów wykonywania tej profesji wydawanych przez kraje zaborcze. Najdłużej kultywowano ją na Kurpiach – jeszcze w połowie XX wieku.
Początki Dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach
| Las Polski 2/2021, strona 30
Leszek Zugaj
Choć Lasy Państwowe jako instytucja powstały w 1924 roku, to niektóre ich jednostki organizacyjne rozpoczęły działalność już kilka lat wcześniej. Tak właśnie było w przypadku dyrekcji siedleckiej, która pod koniec ubiegłego roku obchodziłaby 100-lecie istnienia. Dzisiaj pamięć o niej kultywuje Nadleśnictwo Siedlce (RDLP w Warszawie).
Digitalizacja leśnych zasobów
| Las Polski 2/2021, strona 28
Agata Brodacz, Małgorzata Kosińska
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w2018 roku przystąpił do Konsorcjum Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. Co można w nim zobaczyć?
Przypadek jednego z „Trzech Dębów”
| Las Polski 2/2021, strona 24
Maciej Hałuszczak
Drzewa te wypuszczały swoje pierwsze liście już w XVIII wieku. Przez ponad 300 lat trzy dęby szypułkowe zyskiwały swój majestat. Urosły do blisko 30 m wysokości, a obwód pnia największego z nich przekroczył 4 m! Stały się przez to punktem orientacyjnym w terenie dla ludzi przebywających w lesie, miejscem spotkań i celem rodzinnym spacerów.
Odgrodzić wirusa
| Las Polski 2/2021, strona 22
Jakub Słowik
Pod koniec 2019 roku nadleśnictwa zostały postawione przed wymogiem realizacji zadań wynikających z art. 46. ust. 3. pkt 8l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Tym sposobem w różnych częściach kraju wyrosły kilometry ogrodzeń mających powstrzymać migrację dzików.
Histeria urbanogenes
| Las Polski 2/2021, strona 18
Andrzej G. Kruszewicz
Po sukcesie książki „Hipokryzja. Nasze stosunki ze zwierzętami” ornitolog, dyrektor warszawskiego zoo, Andrzej G. Kruszewicz, kontynuuje swoje obserwacje dotyczące m.in. naszego podejścia do zwierząt gospodarskich i dzikich. Pisuje kontrowersyjnie, ale nader często trafnie. Obnaża społeczne „eko” postawy. Poniżej prezentujemy rozdział „Leśnictwo” z najnowszej książki ornitologa „Histeria urbanogenes”.
Z certyfikatem czy bez?
| Las Polski 2/2021, strona 14
Bartosz Szpojda
Czy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi może utracić certyfikat FSC? Realność takiej sytuacji wynika z powodu uniemożliwienia przeprowadzenia obligatoryjnego audytu okresowego. Nie jest to, jak można by przypuszczać, wina pandemii, ale braku (od lipca 2019 r.) rozstrzygnięcia odwołania złożonego przez tę dyrekcję od wyników audytu.
„Świadek Historii”
| Las Polski 2/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
RDLP w Radomiu znalazła się wśród sześciu laureatów (z grona 40 kandydatów) IX edycji nagrody „Świadek Historii” przyznanej przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Mówi Edyta Nowicka, kierownik zespołu ds. promocji i mediów:
Edukacja etnograficzna i leśna – jak je połączyć?
| Las Polski 15-16/2020, strona 43
Katarzyna Weronika Klimek
Miałam kiedyś grupę nastolatków na ścieżce edukacyjnej na torfowisku. Dotychczas miejsce broniło się samo – rosiczki, torfowce, wąskie kładki na potorfiach, mokre buty zachwyconych dzieci. Tym razem jednak nic nie robiło wrażenia, a ja czułam, że zajęcia skończą się porażką. Co zrobiłam? Postanowiłam sięgnąć do korzeni.
Im głębiej w las, tym więcej drzew
| Las Polski 15-16/2020, strona 42
Jan Suder
Wwielu starych porównaniach iprzysłowiach, często już zapomnianych, uwidacznia się przemożny wpływ środowiska życia ludzi na ich działalność, kulturę, atakże na kształtowanie się tak ważnej dziedziny, jaką jest język.
Modliszki pokochały polskie lasy
| Las Polski 15-16/2020, strona 36
Przemysław Miller
Długotrwałe susze i wzrost temperatury konsekwentnie utrzymujący się od kilku lat na tym samym poziomie zaowocował tym, że modliszki zwyczajne, które do tej pory zamieszkiwały najcieplejsze rejony południowo-zachodniej Polski, zaczęto masowo obserwować w centralnej i północno-wschodniej części kraju.
Feromonem w kępę i nie tylko
| Las Polski 15-16/2020, strona 34
Bogusław Magac
Z analizy audytów certyfikacyjnych wynika, że biogrupy (kępy ekologiczne) stanowią istotny element oceny gospodarki leśnej w nadleśnictwach. Ich powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 6 arów każda i łącznie nie większa niż 5% powierzchni działki zrębowej.
Sekretne życie zwierząt
| Las Polski 15-16/2020, strona 32
UZ
W poprzednim numerze przy okazji krzyżówki, w której do zdobycia były książki „Sekretne życie zwierząt” Andrzeja G. Kruszewicza (z autografem autora), zapowiedzieliśmy publikację jej urywków. Poniżej prezentujemy więc wybrane fragmenty, zaczynając od wstępu.
Wyniki litewskiego Państwowego Gospodarstwa Leśnego w 2019 roku
| Las Polski 15-16/2020, strona 28
Arkadiusz Seliga
Przychody litewskich lasów państwowych zmniejszyły się o blisko 13%. Główną tego przyczyną był spadek zarówno ilości, jak i cen sprzedanego drewna. Litwy nie ominęła klęska suszy i korników związana ze zmianą klimatu.
Szast-prast i... co dalej, leśniku?
| Las Polski 15-16/2020, strona 26
Adam Wójcicki
W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze i bardziej intensywne nawałnice penetrujące kontynentalną część Europy, co zwiększa ryzyko niszczenia lasów jej wschodniej części.