Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Urządzanie lasu
Zapobiec rębnej obstrukcji
| Las Polski 18/2021, strona 15
Marek Kwiatkowski
Część osób odwiedzających lasy jest zaskoczona i niekiedy wręcz oburzona pozyskaniem drewna – zupełnie jakby było ono wymysłem ostatnich lat i nie służyło krajowej gospodarce. Odczucia te są propagowane w mediach, które alarmują: „Lasy idą pod topór!”, choć rębnie są wypełnieniem ustawowego wymogu utrzymania trwałości lasu o wysokich walorach produkcyjnych.
Terenowe odbiory prac urządzeniowych w nadleśnictwie – jak wygląda dobra praktyka?
| Las Polski 13-14/2020, strona 16
Zygmunt Klimowski
Czy odbiory prac urządzeniowych muszą się odbywać bez aktywnego i szerokiego udziału pracowników nadleśnictwa? Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że to wspólna praca urządzeniowców i załogi nadleśnictwa przynosi najlepsze efekty.
Urządzanie na trudnym gruncie
| Las Polski 2/2020, strona 20
Jakub Słowik
W teorii każdy kompleks leśny w Polsce powinien być objęty planem urządzania lasu, jego uproszczoną wersją albo inwentaryzacją stanu lasu dotyczącą rozdrobnionych powierzchni leśnych. W teorii…
Ni bór, ni grąd, to chyba był ols…
| Las Polski 13-14/2018, strona 23
Jakub Słowik
Zbiorowisko zastępcze – rzecz często spędzająca sen z powiek urządzeniowcom. Chciałoby się rzec „ni pies, ni wydra…”. Nie można jednak bagatelizować wagi zmienionych przez naturę lub człowieka siedlisk, bowiem ich trafne (lub nie) sklasyfikowanie rzutuje na późniejsze czynności gospodarcze.
Las w historycznej optyce
| Las Polski 12/2018, strona 16
Emilian Szczerbicki
Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na zlecenie DGLP podjęło próbę udostępnienia społeczeństwu przez internet archiwalnych dokumentów urządzeniowych. Jest nią moduł map historycznych wykonany pilotażowo dla trzech nadleśnictw gospodarujących zasobami Puszczy Kozienickiej.
Lepsza optyka projektanta
| Las Polski 9/2018, strona 8
Emilian Szczerbicki
Las na ogół nie zaczyna się i nie kończy na granicy nadleśnictwa, zatem dobre i spójne planowanie urządzeniowe wymaga szerszego spojrzenia niż podstawowa jednostka administracyjna LP. W tym celu BULiGL Odział Brzeg opracowało pilotażowy Regionalny Program Operacyjny dla Leśnego Obszaru Funkcjonalnego Nizina Śląska.
Jak zmieniały się powojenne normy na drewno?
| Las Polski 13-14/2017, strona 22
Zbigniew Malinowski
Określanie jakości drewna jest tak stare, jak sam handel drewnem. Warto prześledzić zmiany normalizacji drewna wielkowymiarowego sosnowego w powojennych dziejach Lasów Państwowych.
Koszty utrzymania samodzielnych kancelarii i leśniczówek
| Las Polski 17/2016, strona 24-25
Małgorzata Kołodziejczyk
Na terenie RDLP we Wrocławiu występuje bodaj najwięcej przypadków, gdy kancelaria leśnictwa mieści się w odrębnym, samodzielnym budynku. Jak wyglądają koszty utrzymania tego typu obiektów i klasycznych leśniczówek?
Kancelaria – zdecydują lokalne potrzeby
| Las Polski 17/2016, strona 21-23
Małgorzata Kołodziejczyk
Drogi dwie
| Las Polski 15-16/2016, strona 20-21
Andrzej Kwiatkowski
Budować i modernizować leśne drogi można na różne sposoby. Dziesięć lat temu wprowadzono jedynie wytyczne w tej mierze zebrane w poradniku technicznym „Drogi leśne”.
Susza przystawia pieczęć
| Las Polski 15-16/2016, strona 11-12
Andrzej Kwiatkowski
Lasy przyszłości a modelowanie klimatu
| Las Polski 12/2016, strona 26-27
Tomasz Wojda, Daniel J.Chmura, Marek Rzońca, Paweł Przybylski, Adam Guziejko, Małgorzata Sułkowska
W szyku leśno-samorządowym
| Las Polski 11/2016, strona 15-17
Emilian Szczerbicki
I Zjazd reaktywowanego Forum Leśno-Samorządowego potwierdził, że ten zespół doradczo-pomocniczy dyrektora generalnego LP ma do spełnienia dużą rolę w zakresie rozwiązywania problemów na styku LP i lokalnych środowisk. Radni-leśnicy, których mamy aż 535, stanowią niejako pas transmisyjny między samorządami terytorialnymi a administracją leśną.
Urządzeniowy miszmasz
| Las Polski 10/2016, strona 8-10
Emilian Szczerbicki
Przejścia dla zwierzyny
| Las Polski 9/2016, strona 32
Andrzej Czerniak, Łukasz Tyburski, Janusz Adamiak
Zderzenia ze zwierzyną to codzienność na drogach. Ich skutki są kosztowne i bywają tragiczne. Dobrze zaprojektowane przejścia dla zwierząt na szlakach migracyjnych pomagają skutecznie przeciwdziałać kolizjom z mieszkańcami lasów.
Strategia w kilku perspektywach
| Las Polski 6/2016, strona 13-15
Emilian Szczerbicki
Strategia BULiGL na lata 2015–24 zakłada m.in. stały wzrost jakości wykonywanych zadań, umacnianie pozycji jako usługodawcy najlepszego wyboru dla LP, powszechne wykorzystywanie danych teledetekcyjnych do inwentaryzacji zasobów leśnych, dywersyfikację dochodów, stabilizację i rozwój zawodowy kadry oraz zacieśnianie współpracy z nauką.
Dom Drzewa
| Las Polski 20/2015, strona 26-28
Urszula Zubert
Pośrodku niewielkiej wsi Wałkowa, nieopodal Milicza, powstał szczególny dom. Dom Drzewa. To dowód na to, że nowoczesny, funkcjonalny ekodesign można połączyć z leśną historią. I wykorzystać do promowania wiedzy przyrodniczo-leśnej.
Spory przy urządzaniu lasu
| Las Polski 15–16/2015, strona 8-10
Maciej Wostek
Gospodarka leśna ma polegać na zaprzestaniu prowadzenia jakichkolwiek zabiegów gospodarczych. Takie oryginalne zalecenie znalazło się wśród innych w opinii RDOŚ w Rzeszowie, dotyczącej planów urządzenia lasu dla dwóch bieszczadzkich nadleśnictw.
Plan urządzenia Puszczy
| Las Polski 12/2011, strona 15
Rafał Zubkowicz
Nowy plan urządzenia lasu dla Puszczy Białowieskiej to nowatorskie przedsięwzięcie – opracowanie, które właśnie powstaje, ma mieć zintegrowany charakter i obejmować trzy puszczańskie nadleśnictwa. To bez wątpienia także najtrudniejszy plan tej dekady.
ArcPad – mobilne narzędzie GIS w leśnictwie
| Las Polski 23/2005, strona 23
Grzegorz Bobola, Tomasz Dąbrowski
Wykorzystanie aplikacji ArcPad w leśnictwie pomaga w pracy terenowej, co doceniają aktualni użytkownicy tego oprogramowania.
Ładnie nas urządzili...
| Las Polski 21/2005, strona 10
Dariusz Graszka-Petrykowski
Jedno z ostatnich dzieł Sejmu IV kadencji – nowelizacja Ustawy o lasach – skazuje na niebyt prywatne firmy zajmujące się urządzaniem lasu w LP. Od stycznia ma się tym zajmować tylko jeden podmiot –państwowy BULiGL.
SILP i GIS w ochronie lasu
| Las Polski 12/2005, strona 20
Wojciech Grodzki, Marcin Jachym
W Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe stosowane są nowe techniki zarządzania i gospodarowania zasobami leśnymi, wykorzystujące System Informatyczny Lasów Państwowych (SILP) oraz coraz szerzej wprowadzane mapy numeryczne nadleśnictw.
Aktualizowanie map numerycznych
| Las Polski 11/2005, strona 18
Stanisław Dobrowolski
Mapy numeryczne są obecnie standardowym materiałem kartograficznym sporządzanym na potrzeby planów urządzenia lasu z wykorzystaniem map ewidencyjnych lub zaktualizowanych map gospodarczych.
Urządzanie lasu – wczoraj, dziś i jutro...
| Las Polski 1/2005, strona 18
Marek Taradejna
Urządzanie lasu i jego rola w funkcjonowaniu leśnictwa – to temat seminarium zorganizowanego 27 października ub. roku w Sejmie RP przez Sejmową Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
Numeryczny Ogród
| Las Polski 20/2010, strona 20
Sułkowski Sławomir, Kondracki Kamil, Paweł Strzeliński, Jacek Łakomy
Studenci z Sekcji Geomatycznej Koła Leśników przy poznańskim Wydziale Leśnym postanowili zapoznać się w praktyce z nowoczesnymi technologiami geomatycznymi. Efekt? Profesjonalny system informacji przestrzennej dla ogrodu dendrologicznego w Polsce.