NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 15-16/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Prześwietlić nasiona   Marek Bodył 2
Rentgenowskie metody oceny nasion znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce leśnej. Istotą tych testów jest prześwietlanie nasion tzw. miękkimi promieniami X, które są zatrzymywane przez zwarte lub nasycone substancją kontrastową tkanki, a częściowo lub całkowicie przepuszczalne przez tkanki luźne oraz puste przestrzenie.
Informacje    4
II Forum Współczesnych Metod Pielęgnacji Drzew – Jak ciąć z głową?; Klęski żywiołowe w lasach – Gotowość jest niezbędna; Konkurs Mój las – Nagrody rozdane!; RDLP w Poznaniu – X Konkurs Prac Pielęgnacyjnych; I Rajd Leśnego TPL w Szczecinku – Z mapą po poligonie; Spotkanie strażników leśnych – Strzelanie i nie tylko
Swojska egzotyka   Rafał Zubkowicz 8
Modrzew europejski w procesie certyfikacji FSC w Nadleśnictwie Borki na Mazurach został potraktowany jako gatunek obcy. Audytorzy zalecili wycofanie go ze stosowania na uprawach. Rodzimy, obcy czy egzotyczny – czy tą wątpliwość rozstrzyga naturalna granica zasięgu?
Nauka kosztuje   Rafał Zubkowicz 10
Powstał w 1930 r. jako Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych, gdyż tylko Lasy były w stanie powołać jednostkę badawczą. Przez 80 lat kilkakrotnie zmienił przynależność organizacyjną, ale wciąż pozostaje w ścisłej zależności od Lasów Państwowych.
Radio Erewań   Mieczysław Remuszko 11
Musimy wyjaśnić nieścisłości, jakie pojawiły się w krótkiej notce zamieszczonej w Lesie Polskim nr 11/2010. Jesteśmy to winni i naszym Czytelnikom, i leśnikom z Nadleśnictwa Osusznica. Wszystko przez to, że nie zweryfikowaliśmy sensacyjnie brzmiących informacji prasowych.
Nie umniejszą roli leśnictwa   Rafał Zubkowicz 12
Najważniejszy dokument leśny wszedł w fazę konsultacji społecznych. Głos leśników ma być bardzo mocny, a w konsekwencji widoczny w projekcie założeń. O projektach zmian do Ustawy o lasach mówi Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
W kontenerach czy nie?   Jan Kowalski 14
Dni szkółkarskie w Dobrzejewicach stały się dobrą okazją do wymiany poglądów odnośnie przyszłości szkółek kontenerowych. A ta, mimo rozwoju, pozostaje niepewna.
Las w moim obiektywie   Redakcja 17
Pochylony nad pniem, skupiony na wyliczeniach, czy też zwyczajnie spoglądający w las. Czasem ma nogi dwie; czasem zaskakuje ośmioma. Niekiedy nawet go nie widać. Są chwile, gdy musi wypoczywać, znużony porannym słońcem.
Praktyczne DNA   Magdalena Żuchlińska 18
Przyjęło się uważać, że genetyka to domena aseptycznych laboratoriów, nie mająca wiele wspólnego z praktycznym leśnictwem. Jak pokazało seminarium zorganizowane przez IBL, genetyka odpowiada dziś na ważne pytania stawiane przez leśników-praktyków.
Zamiast świerka   Przemysław Zwaduch 20
Drzewostany świerkowe w Górach Stołowych przestają istnieć. W ich miejsce pracownicy Parku wprowadzają jodłę i buka, dążąc do odtworzenia niegdysiejszych naturalnych drzewostanów. Dzięki pomocy z zewnątrz praca trwa.
System PlantVital   Anna Hebda, Katarzyna Masternak, Janusz Sabor 22
Pogarszanie się stanu zdrowotnego świerków w europejskich rejonach górskich określane jest obecnie mianem klęski ekologicznej, będącej efektem występowania tzw. choroby spiralnej. Drzewostany te wymagają przebudowy, poprzedzonej dokładną oceną nowego materiału sadzeniowego.
Znak firmowy polskości   Emilian Szczerbicki 24
Morze atramentu wypisano na temat roli lasu, jaką pełnił w czasie wojen i powstań. Niewiele dotąd opublikowano na temat patriotycznego przesłania lasu w nowych realiach cywilizacyjnych i społecznych. Dziś i w przyszłości.
W świętym gaju   Adam Snopek 27
Polscy turyści odwiedzający Wileńszczyznę koncentrują swoją uwagę na pamiątkach historii i miejscach ważnych dla naszej kultury. Warto pamiętać również o opiewanej przez romantycznych poetów przyrodzie. Za sprawą pomysłowych leśników reliktem legendarnych litewskich puszcz, stanowiącym nietypową atrakcję turystyczną, jest Dąbrowa Duksztańska.
Nasz, choć gminy   Tomasz Dębiec 28
Choć należy do gminy, nadal pozostaje bardziej ich, mieszkańców podkarpackiej wsi Równe. Ma długą i bogatą historię, która ukazuje, jaką rolę pełni las w funkcjonowaniu lokalnej społeczności.
Pasjonaci lasów i gór   Emilian Szczerbicki 30
Swoje leśne tradycje wiodą z Wielkopolski. Na stałe jednak związali się z górami, pracując w Karpatach Wschodnich, a po wojnie – w Małopolsce. Leśną tradycją kontynuują co najmniej przez pięć pokoleń.
Cisy prywatne   Tomasz Dębiec 32
Czy prywatnemu właścicielowi zależy na realizowaniu ochrony przyrody w swoim lesie? Jakie ma do tego środki? I czy dbałość o cenne elementy przyrody ma się odbywać wyłącznie jego kosztem? Spójrzmy na przykład stowarzyszenia leśnego z Bukowska, które ma na swoim terenie kilkaset cisów.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 33
Inwazyjne gatunki roślin ekosystemów mokradłowych Polski. Zygmunt Dajdok, Paweł Pawlaczyk (red.). Klub Przyrodników 2009, s. 168
Przydatne i darmowe   Tomasz Kurdas 34
Na dość zaawansowane analizy NMT pozwala bezpłatne oprogramowanie GIS, które dla podstawowych potrzeb, jakie mogą pojawić się w nadleśnictwach, niejednokrotnie wystarcza.
Europejskie olbrzymy   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 36
Począwszy od czerwca 2008 r. przez okrągłe dwa lata mieliśmy przyjemność prezentować Czytelnikom Lasu Polskiego sylwetki najsłynniejszych i najciekawszych drzew pomnikowych rosnących na terenie Polski. Ale nie tylko nasz kraj obfituje w słynne drzewa.
Z gwizdem przez las   Bartosz Kozak 39
Służyła nie tylko do wywozu pozyskanego drewna, woziła także piryt z kopalni w Rudkach oraz okolicznych mieszkańców. Funkcjonowała również jako ruchoma platforma strzelecka i środek przewozu kontrabandy do okupowanej stolicy. Niestety, została zapomniana.
Brakarskie paradoksy i ciekawostki   Robert Kimbar 42
Czy istnieją gatunki drzew o bezsęcznym drewnie? Czy brewki rzeczywiście występują tylko u liściastych, a róże na drzewach o grubej korowinie? Jak duży może być chodnik owadzi, a na ile wyjątkowa, pod względem kształtu, może być fałszywa twardziel?
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 44
Niemcy. Uspołecznienie lasów państwowych poprzez... prywatyzację; Finlandia. 15% Finów jest właścicielami lasów; Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy. Zwiększanie udziału dębu w strukturze gatunkowej; Szwecja. Wycofywanie środków chemicznych z leśnictwa; Stany Zjednoczone. Subwencje na ochronę lasów prywatnych
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 45
Niemcy. Niemieckie tartaki w rosyjskie ręce; Kanada. Zgoda między ekologami a przemysłem; Europejska tarcica. Odbicie od dna; Przetargi. Prawie całe drewno sprzedane
Gamoń w zielonym mundurze   Mieczysław Remuszko 46
Jestem fanem (po polsku wielbicielem) twórczości Andrzeja Mularczyka. To znakomity pisarz i rewelacyjny scenarzysta. Ostatnie jednak dzieło zdaje się zaświadczać, że albo autor scenariusza miał gorsze dni, albo reżyser był na musiku, aby wykazać się inwencją godną tytułowej bohaterki.
Las Polski - numer 15-16/2010
Polecamy