NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 4/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
O przebudowach; Zebranie SPL; O zalesieniach na targach Las Expo
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 6
Współudział społeczeństwa w planowaniu gospodarki leśnej; Postępują prace nad unijnym planem leśnym
Europa promuje drewno   Dariusz Graszka-Petrykowski 7
Przed siedzią Parlamentu Europejskiego w Brukseli stoi wielkie drewniane pudło. Obrazuje ono, ile metrów sześciennych drewna przyrasta w krajach Unii Europejskiej w jednym mgnieniu oka.
Z pamiętnika stażysty    8
Staż... wspaniała sprawa dla absolwentów leśnictwa. Właśnie dzięki niemu omija ich wątpliwa przyjemność szukania pracy. Wystarczy wziąć plik dokumentów pod pachę, zanieść do działu kadr w wybranej rdLP i czekać na osławiony już casting.
Dyżury przeciwpożarowe   Leśnik 10
Wprawdzie nie jestem z wykształcenia prawnikiem, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z interpretacją dotyczącą odpłatności za dyżury przeciwpożarowe dla leśniczych zaprezentowaną na łamach Lasu Polskiego nr 17/2005. Jestem autorem pracy magisterskiej, w której badałem również zagadnienia dotyczące dyżurów przeciwpożarowych.
Od odwołania nie ma odwołania   Mieczysław Teer 12
Obecnie jest tak, że zgodnie z kodeksem pracy leśniczy może być w każdej chwili odwołany ze stanowiska przez nadleśniczego bez podania jakichkolwiek przyczyn – pociąga to za sobą takie same skutki jak rozwiązanie umowy o pracę...
Użytek - na ile ekologiczny?   Piotr Gzowski, Magdalena Żuchlińska 14
Od momentu, gdy użytki ekologiczne po raz pierwszy pojawiły się w Ustawie o ochronie przyrody w 1991 r., na terenie Polski ustanowiono ich blisko 7 tysięcy. Choć niewielkie powierzchniowo, to łącznie zajmują 48 tys. ha, co w przybliżeniu równa się powierzchni 2–3 nadleśnictw. Mimo to wciąż mało wiemy na temat tej formy ochrony przyrody.
Gdańscy w Rumunii (4)   Janusz Mikoś, Janusz Wojtasiewicz 16
Dziewiąty września – wypoczęci i pokrzepieni ruszamy dalej. Początkowo trasa prowadzi przez łąki, potem wśród skał i kosówki. Od przełęczy główny grzbiet Alp Rodniańskich znów zmienia nieco swój przebieg, skręcając wyraźnie na północny zachód.
Nadleśnictwo Wipsowo   Dariusz Gizak 18
Wipsowo jest drugim co do wielkości nadleśnictwem RDLP w Olsztynie. Duży teren – 20 leśnictw – dużo pracy. Nadleśniczy Stanisław Przybylski cieszy się, że ma dobrą, doświadczoną załogę. Żartobliwie dodaje nawet: – Razem się starzejemy.
Zimowe zagrody - karkonoski sposób na jelenia   Witold Frąckowiak 20
Jeśli wybierzemy się w Karkonosze do naszych południowych sąsiadów, to możemy tam spotkać położone w lesie kilkunastohektarowe zagrody, wewnątrz których znajdują się paśniki, lizawki i ambony. Są to tzw. zimowe zagrody dla jeleni, mające na celu odławianie i przetrzymywanie tych zwierząt w okresie zimy, tak aby zminimalizować szkody wyrządzane przez ten gatunek na terenach leśnych.
Proleptyczność przyczyną wlelopędowości sosny   Piotr Bilański, Zbigniew Kołodziej 22
W ostatnich latach na uprawach i w młodnikach częściej można odnaleźć okazy sosny zwyczajnej wykazujące nieprawidłowości w budowie morfologicznej. Lokalnie wielowierzchołkowość sosny zrodziła u leśników obawy o jakość przyszłych drzewostanów, gdy częstość jej występowania przybrała niespotykane wcześniej rozmiary.
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 23
Nici z promocji; Rosyjska ruletka; Na rękę drzewiarzom; Wąska granica dla okrągłego
W prasie    23
LP odwołały się od decyzji; Nasiona pod lodem – jak w banku
Olej, benzyna czy gaz?   Mieczysław Teer 24
Niektórzy wciąż nieufnie podchodzą do silników wysokoprężnych. Niesłusznie – postęp w konstruowaniu tych jednostek napędowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat sprawił, że są to zupełnie inne silniki niż ten, który wymyślił Rudolf Diesel
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 25
Jestem pracownikiem Lasów Państwowych, pracuję w służbie leśnej i z tego co wiem, przysługuje mi mieszkanie służbowe. Moje nadleśnictwo nie ma jednak wolnych osad. Czy z braku wolnych mieszkań służbowych należy mi się ekwiwalent? Jaka jest jego wartość i od czego jest ona uzależniona?
Wilcza Wigilia   PaRys 26
Wraz z objęciem ochroną wilka i rysia przeszły do historii słynne ocieplane bieszczadzkie czatownie, gdzie najwytrwalsi wymeldowywali się z domu na kilka tygodni, by obcować z knieją i szklistymi oczami wpatrywali się godzinami w leżącą na nęcisku padlinę.
Z wydawnictw   Paweł Górski, MaMa 27
Standardy działania ośrodków edukacji ekologicznej – modelowa koncepcja pod red. Barbary Kuprel-Poźniak Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju AGRO-GROUP; Studia i materiały CEPL Aktywne metody ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie Zeszyt 1 (11) LZD SGGW Rogów 2006; Studia i materiały CEPL Ochrona drapieżnych zwierząt, a rozwój cywilizacyjny społeczeństw ludzkich – poszukiwanie kompromisów Zeszyt 2 (12), LZD SGGW Rogów 2006; Pomagamy ptakom Andrzej G.Kruszewicz Oficyna Wydawnicza MULTICO Warszawa 2005.

Las Polski - numer 4/2006
Polecamy