NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Spadł śnieg; Pożegnanie
Listy do Lasu Polskiego    5
Jestem oburzony wypowiedzią Pana Dyrektora Janusza Zaleskiego (wywiad w Lesie Polskim nr 18/2005) i myślę, że podobne odczucia wzbudziła ona u większości polskich leśników.
Wejście Generała   Krzysztof Kajzer 6
Z Andrzejem Matysiakiem, nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych, rozmawia Krzysztof Kajzer
Przychodzi student do nadleśniczego   Rafał Zubkowicz 10
Przychodził, przychodzi i prawdopodobnie długo jeszcze będzie przychodzić. Studenci, którzy przygotowują prace semestralne, magisterskie czy inżynierskie przede wszystkim szukają informacji w nadleśnictwach. Od jakiegoś czasu bywają zaskakiwani, bowiem w niektórych nadleśnictwach muszą za nie zapłacić!
W prasie    11
Jaka jest stawka na usługi ochrony ppoż. lasu?; Kaczmarek wrócił do Lasów
Ciężkie czasy dla beskidzkiego świerka (2)   Łukasz Łukasik 12
Świerk pospolity występuje niemal w całej Europie, co zdecydowało o wytworzeniu się wielu ras klimatycznych. Najcenniejszą w Polsce odmianą tego gatunku jest świerk istebniański. Czy jest on szansą na przetrwanie świerka w naszym kraju?
Turystyka w lasach   Redakcja 14
Wszystkie 1735 szlaków pieszych znajdujących się na terenie LP to łącznie 22 728 km. Łączna długość 1149 tras przeznaczonych dla turystyki rowerowej to 20 591 km. Baza noclegowa LP obejmuje łącznie blisko 4,5 tys. miejsc.
Gdańscy w Rumunii (2)   Janusz Mikoś, Janusz Wojtasiewicz 15
7września 2005 r. skończyliśmy wreszcie zwiedzanie zabytków Rumunii i wyruszyliśmy w góry, spragnieni wysiłku i zapierających dech w piersiach widoków.
IX Konkurs Fotograficzny Las w moim obiektywie - IX edycja   Redakcja 16
Podczas obrad dnia 22 grudnia 2005 r. jury w składzie: Krzysztof Kajzer (przewodniczący), Mariola Godlewska, Taida Tarabuła, Robert Dróżdż, Aleksander Holak i Wojciech Sobociński nagrodziło zdjęcia w jesiennej edycji konkursu. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Kózkowate a las   Adam Woźniak 18
Katalog fauny Polski w opracowaniu Burakowskiego, Mroczkowskiego i Stefańskiej podaje 213 gatunków kózkowatych notowanych z terenu naszego kraju, z których 192 to gatunki występujące w Polsce współcześnie. Liczba krajowych Cerambycidae podawana przez innych autorów waha się w przedziale od 185 do 220 gatunków.
Z zagranicy    19
Finlandia stawia na energię z biomasy; Trudne czasy dla pakistańskich lasów;
Leśnictwo w Rumunii   Maciej Pach 20
Jednym z cenniejszych walorów Rumunii jest środowisko naturalne, a zwłaszcza pokryte lasami pasma Karpat Wschodnich i Południowych, które zajmują łącznie ponad 30% terytorium kraju.
Skąd się tu wziął bielojad?   Jacek Stocki 22
Bielojad olbrzymi jest w Polsce gatunkiem rzadkim, występującym w górach i na północnym wschodzie kraju. Tym bardziej zaskakujący jest jego pojaw w Nadleśnictwie Płońsk, 70 km od Warszawy. Czyżby przyjechał wraz z drewnem zza wschodniej granicy?
Rynek drzewny   Szymon Jastrzębowski 23
Wspólny język z leśnikami; Gigantyzm trzeba leczyć; Drzewiarze nie garną się do nauki; Czas na tworzenie Prawa Leśnego
Czym do lasu?   Mieczysław Teer 24
Proponujemy Czytelnikom cykl tekstów o samochodach, nadających się do użytkowania w lesie. Będziemy w nim przedstawiali wady i walory poszczególnych modeli samochodów terenowych – od najtańszych po drogie.
Tu jest moje miejsce   Magdalena Apostołowicz 26
Kancelaria – dla jednych to tylko biuro, dla niektórych zaś – prawdziwe serce leśniczówki...
W prasie    27
Lasy Państwowe na celowniku UOKiK
Poznań pod siatką   Marlena Kowalkowska 28
W sobotę 26 listopada ub. roku w hali sportowej Gimnazjum w Starych Oborzyskach odbyły się I Mistrzostwa RDLP w Poznaniu w Piłce Siatkowej, zorganizowane przez dyrektora RDLP w Poznaniu, Wielkopolski Związek Leśników Polskich, Wydział Leśny AR w Poznaniu i Nadleśnictwo Kościan.
Las Polski - numer 2/2006
Polecamy