NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Zmiany – ciąg dalszy; Konkurs Mój las rozstrzygnięty!; Zjazd FSC w Manaus; 100% praktyki
Doceniajmy to, co już zostało zrobione   Przemysław Przybylski 7
Z badań przeprowadzanych regularnie na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że społeczeństwo uważa leśników za drugą, po strażakach, grupę zawodową najbardziej godną zaufania.
Listy do Lasu Polskiego    8
Leśne drogi; Refleksje żony leśniczego
Ciężkie czasy dla beskidzkiego świerka (1)   Łukasz Łukasik 10
Świerk pospolity występuje niemal w całej Europie, co zdecydowało o wytworzeniu się wielu ras klimatycznych. Najcenniejszą w Polsce odmianą tego gatunku jest świerk istebniański. Czy jest on szansą na przetrwanie świerka w naszym kraju?
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 13
Inauguracyjna submisja w Bawarii; Szwajcarska certyfikacja Q-Label poza systemem PEFC; Lapońskie problemy Metsähallitusa; Wielki Brat na opak; Rośnie fiński import drewna okrągłego
Trasy konne w Nadleśnictwie Choczewo   Paweł Januschewski, Sebastian Wejer 14
Jeźdźcy, na równi z grzybiarzami czy rowerzystami, mają prawo do korzystania z lasu. Należy tylko wyznaczyć szlaki, którymi mogliby się poruszać. Jak pokazała czteroletnia praktyka w Nadleśnictwie Choczewo, koń w lesie wcale nie musi przeszkadzać leśnikowi.
Gdańscy leśnicy w Rumunii (1)   Janusz Mikoś, Janusz Wojtasiewicz 16
Już kilkakrotnie odwiedzaliśmy Karpaty Wschodnie - zawsze jednak te na Ukrainie. Tym razem postanowiliśmy pojechać do Rumunii. Wyprawa odbyła się w dniach 4-14 września 2005 roku. Najpierw ruszyliśmy szlakiem monastyrów, cerkwi i innych obiektów sakralnych.
Rzemliki   Adam Woźniak 17
Zdecydowana większość rodzimych kózkowatych odbywa rozwój w drewnie. Niewiele gatunków tych chrząszczy zasiedla drzewa żywe, powodując szkody fizjologiczne. Trzy spośród siedmiu występujących w Polsce rzemlików preferuje właśnie taki materiał pod zasiedlenie, a pozostałe cztery gatunki rozwijają się w drzewach obumierających i martwych.
Nadleśnictwo Leśny Dwór   Mieczysław Remuszko 18
Dewiza szefa Nadleśnictwa jest prosta: rozwiązywać pojawiające się problemy i – mimo wszystko – nie narzekać!
Borecznik - owad znikąd   Piotr Gawęda 20
Boreczniki stanowią grupę owadów okresowo zagrażającą trwałości lasu. Z powodu dużej zmienności ich obyczajów, warto doszukać się pewnych prawidłowości, które uporządkują posiadaną o nich wiedzę.
Cechy boreczników   Piotr Gawęda, Cezary Kieszek 22
Ze względu na to, że gatunek borecznika ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu gradacji, prezentujemy cechy pozwalające na rozpoznanie najważniejszych gatunków boreczników podczas jesiennych poszukiwań oraz kontroli metodą ścinki drzew na płachtę.
Pieniądze na zieloną energię   Szymon Jastrzębowski 23
Odnawialne źródła energii przynoszą wymierne korzyści ekologiczne. Dlatego właśnie przedsiębiorcy realizujący modernizację starych kotłowni (w których energię stanowiło paliwo kopalne), zamieniając je na zielone piece, mogą liczyć na wsparcie z Fundacji Ekofundusz.
Suzuki Jimny JLX   Mieczysław Remuszko 24
Auto, które i tak cieszyło się dobrą renomą wśród użytkowników, zostało niedawno poddane modernizacji.
W prasie   Redakcja 25
Zmiany w prawie dotyczącym Lasów
Wąskotorówki   Wojciech Sobociński 26
Autorzy wydanej w 1991 r. broszury Leśne kolejki wąskotorowe północnowschodniej Polski pytali: czy jednak po ewentualnej likwidacji kolejek nie będziemy odczuwać żalu i nostalgii po czymś, co bezpowrotnie utracimy? Po piętnastu latach wiemy już, że dzięki nielicznemu gronu pasjonatów, w tym w znacznej części leśników, niektóre leśne kolejki wąskotorowe nie należą wyłącznie do przeszłości. Niestety, po większości pozostał tylko żal...
Z żałobnej karty   pracownicy Nadleśnictwa Płock 27
Piotr Doliwa (1950-2005)
W prasie   Redakcja 30
Teraz pustka; Moda na drewno; W grupie raźniej i skuteczniej
Las Polski - numer 1/2006
Polecamy