NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Bajarze   Rafał Zubkowicz 2
O tym, czego panowie szukają w lesie, o duszy leśnika i mysich zwyczajach opowiadali Bajarze z Leśnej Polany, uczestnicy czwartego konkursu pod takim właśnie tytułem. 13 maja 16 gawędziarzy wystąpiło na deskach sceny Muzeum Leśnictwa w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Informacje    4

Polska Biega – Nadleśnictwo Wichrowo także!; Konkurs Nadleśnictwa Łagów – Śmieciowe potwory; Festyn ekologiczny w Chorzowie – Przybrani w śmieci; Cisy w tucholskich lasach – Projekt Green Wave; Studenckie zawody drwali – Rżnięcie przed rektoratem; Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska – Piętno wielkiej wody

Zaquadnicy adrenaliny   Daniel Klawczyński 7

Agresywne, hałaśliwe, bezwzględne dla przyrody, ale i niebezpieczne dla człowieka. W taki sposób zmotoryzowanych turystów postrzega znaczna część społeczeństwa. Miłośnicy off-road łamiący przepisy i zapuszczający się tam, gdzie im nie wolno, rzadko mają sobie coś do zarzucenia.

Quadem po rezerwacie?   Bartosz Bociek 10

Są ich w kraju dziesiątki tysięcy. Tanie i łatwe w obsłudze hasają po lasach, rezerwatach, parkach krajobrazowych i narodowych. I nie muszą być w tych celach rejestrowane. Jak walczyć z nielegalnym ruchem off-road?

Bez chemii?   Aleksander Malinow 12

Na tegorocznej naradzie pracowników ds. ochrony lasu wiele miejsca poświęcono środkom ochrony roślin stosowanym w leśnictwie. Zmienia się bowiem prawo unijne w tym zakresie.

Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 14

Ochrona łączności ekologicznej w Polsce. Włodzimierz Jędrzejewski, Dorota Ławreszuk (red.). ZBS PAN 2009, s. 308

Kulawa już nie kulawa   Emilian Szczerbicki 15

Projekt rekonstrukcji XIX-wiecznego systemu nawodnienia łąk w dolinie Kulawy otrzymał wyróżnienie w XII edycji konkursu Lider Polskiej Ekologii. Nadleśnictwo Przymuszewo dowodzi, że dzięki stosunkowo niedrogim inwestycjom można osiagnąć liczące się efekty przyrodnicze.

Homole utonie w śmieciach?   Tomasz Dębiec, Emilian Szczerbicki 16

Za niektórymi zmianami wcale nie idzie lepsze. Na przykładzie dwóch pienińskich rezerwatów widać, że bardzo łatwo popsuć sprawnie działający system ich utrzymania, nie dając w zamian nic. Oczywiście w majestacie prawa.

Moda na gniazda   Andrzej Kwiatkowski 18

O rębni gniazdowej zupełnej (IIIa) można śmiało powiedzieć, że jest modna. Skąd wynika ta moda i czy na pewno warto jej ulegać?

Nadchodzi godzina prawdy   Mieczysław Remuszko 20

Co najmniej do 30 czerwca pracownicy Lasów Państwowych, którzy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 2009 (Dziennik Ustaw nr 221 poz. 1751) utracili prawo do bezpłatnego mieszkania, czynszów nie płacą. Od lipca okaże się, jak zmieniła się ich sytuacja finansowa.

Na rajdzie po borowemu   Redakcja 23

Bory Tucholskie to miejsce piękne. Przekonali się o tym ci, którzy przybyli właśnie na te tereny, aby powędrować trasami XXII Ogólnopolskiego Rajdu Leśników Na borowym szlaku. Impreza organizowana jest już od lat przez Związek Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej z pomocą leśników z danego regionu.

Miejscy ekstremiści   Magdalena Żuchlińska 24

Przez Polskę przeszła katastrofalna fala powodziowa, ale już wkrótce nadejść mogą letnie susze. Z pewnością cierpieć będą drzewa leśne, ale te rosnące w miastach. Czasem widząc drzewa rosnące na dachach, w spękaniach budynków czy na malutkim skrawku gleby wciśniętym między betonowe płyty, trudno uwierzyć, że w takich warunkach są one w stanie przetrwać.

W dzięcioła pal!   Adam Tadeusz Dorcz 26

O historii leśnictwa w Beskidzie Żywieckim wspomina się dziś w kontekście problemów z zamieraniem świerka w beskidzkich nadleśnictwach. Warto wiedzieć, że również skrupulatnie jak wprowadzano świerk, tępiono tam skrzydlate szkodniki, m.in. sójki, pluszcze i dzięcioły.

Zjadają pędraki   Emilian Szczerbicki 27

W ostatnich dziesięcioleciach środowisko leśne zmieniło się na korzyść dzików. Czy w warunkach bogatego menu zwierzęta te pomogą leśnikom w walce z pędrakami?

Falisty układ włókien i słojów   Robert Kimbar 28
Od dawna najlepszym drewnem służącym lutnikowi są jawor i świerk o odpowiednich właściwościach rezonansowych. Najcenniejszy surowiec przeznaczony do budowy instrumentów muzycznych cechuje zaś… obecność specyficznych wad drewna.
Z wydawnictw   Monika Chojnacka 29

W gajowce patriotyzmu. Jerzy Misiak. Kampinoski Park Narodowy 2009, s. 272

Marzenia o... prawdzie i rzetelności   Jerzy Łokietko 30

W 7 numerze (datowanym 1–15 kwietnia) dwutygodnika Las Polski ukazał się artykuł Mieczysława Remuszki o znamiennym, odwołującym się do emocji czytelników Lasu Polskiego tytule: Porzućcie wszelkie marzenia…

Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Finlandia. Prawo do profitowania z sekwestracji CO2; Szkocja, Wielka Brytania. Powstaje mapa lasów rodzimych; Irlandia. Wyniki Coillte za 2009 rok
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Tartaki. Na zachodzie bez zmian?; Biomasa. Elektrociepłownie chcą drewna; E-drewno. Wstrzymane aukcje
List do redakcji   Tomasz Skowronek 34
W artykule I wielu innych – Liczba leśników na liście katyńskiej wciąż otwarta Wojciecha Sobocińskiego, który ukazał się w Lesie Polskim nr 9/2010, autor zawarł wiele informacji wymagających wyjaśnienia.
Las Polski - numer 12/2010
Polecamy