NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Nuka z kalendarza   Tadeusz Przybył 2
Przyczyn pozostawiania młodych zwierząt bez opieki przez ich matki może być wiele. Zwykle znaleziony w lesie koźlak, cielak lub osesek innego gatunku nie jest porzucony, a matka skryła się tylko przed nami lub po prostu przebywa gdzieś w okolicy i gdy nadejdzie pora karmienia, bezbłędnie odnajdzie swoje maleństwo.
Informacje    4

Edukacja leśna – W gościnie u czeskich leśników; Jubileusz w Białowieskim PN – Kwartalnik z 30-letnim stażem; Jenot w Niemczech – Puchar w Hagenow, fanfary w Berlinie; Sesja Klubu Przyrodników – Ochrona bierna – jak i gdzie?; Czyste lasy na Mazowszu – Sprzątanie i prewencja

Wyższa ranga profilaktyki   Emilian Szczerbicki 7

Zmiany cywilizacyjne, import szkodników, ewolucja prawa oraz nowe zadania sprawiły, że istniejąca Instrukcja ochrony lasu dość szybko się zdezaktualizowała. W jej nowelizacji przewiduje się nowe zapisy. Wiele z istniejących paragrafów ulegnie korekcie i unowocześnieniu.

Najstarsza w Lasach   Emilian Szczerbicki 10

Jej historia sięga 1880 roku, kiedy na ziemiach Królestwa Polskiego utworzono trzy Okręgowe Urzędy Leśne: w Suwałkach, Radomiu i Piotrkowie. Tylko w Radomiu regionalna administracja leśna – mimo licznych zawirowań historii i wielu reorganizacji – przetrwała kolejne epoki.

Przez pryzmat codzienności   Emilian Szczerbicki 11
Rozmowa z Adamem Wasiakiem, dyrektorem RDLP w Radomiu
Rozwój nie do końca zrównoważony   Leszek Reizer 12

Nie od dziś wiadomo, że plany inwestorów niekoniecznie pokrywają się z wizją ekologów. Dodatkowo sytuację zaognia częsty brak lub nieścisłości w dokumentacji przestrzennej danego terenu. Sytuacja ta nie jest komfortowa dla obu stron.

Dwa wieki oddani lasom   Emilian Szczerbicki 14

Prawie sto lat członkowie rodu Tyrawskich pracowali w lasach Potockich w regionie lwowskim i rejonie Łańcuta. W kolejnym wieku oddali się służbie Lasom Państwowym w Galicji i na Lubelszczyźnie. Zamiłowanie do przyrody łączyli z upodobaniem kultury, a edukację leśną z umiejętnością śpiewu i gry na instrumentach.

Osobliwy okratek   Tomasz Leski 16

Nieproszony gość z Australii zaczyna podbijać Polskę. Jego wpływ na środowisko leśne nie jest jeszcze znany. Wydaje się nieszkodliwy. Ale czy jest tak w rzeczywistości?

Platan z Głogowca   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 17
Platany – obok dębów, lip i topoli – należą do najokazalszych, pod względem osiąganego obwodu pnia, pomnikowych drzew rosnących na terenie Polski. Ci egzotyczni przybysze, stanowiący najprawdopodobniej krzyżówkę dwóch różnych gatunków, są u nas sadzone od zaledwie kilkuset lat, jednak dzięki bardzo szybkiemu tempu wzrostu w krótkim czasie uzyskują imponujące rozmiary.
Biegać każdy leśnik może   Maya Gielniak, Redakcja 18

Rok temu Jerzy Sudoł został mistrzem Polski leśników w biegu na orientację. Wcześniej wielokrotnie reprezentował nasz kraj na mistrzostwach europejskich. Uważa, że prawdziwy sukces polega nie tyle na samym bieganiu, ale na przekonaniu kogoś do tego sportu.

Miliard za lasy   Mieczysław Remuszko 20

29 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie (I OSK 918/09) w pierwszej ze spraw, które mogą mieć wpływ na kondycję finansową Lasów Państwowych. Wpływ niebagatelny.

Człowiek w lesie. Intruz? Gość?   Redakcja 22

Gość w dom, Bóg w dom. I las witający w swoich progach człowieka tak go właśnie traktuje. Ofiarowuje mu wiele. Od wysłużonego w swojej oczywistości balsamicznego powietrza poczynając. Prawdziwy człek lasu z lasem koegzystuje. Nabożnie bierze i przynajmniej tyle samo stara się mu oddać.

Kaszel na połoninach   Kajetan Perzanowski 23

Bieszczadzkie żubry, przodkowie obecnej populacji, przeszły swego czasu badania weterynaryjne i bez wątpliwości były zdrowe. Czternaście lat temu po raz pierwszy stwierdzono u tej linii osobników gruźlicę bydlęcą. Z początkiem tego roku problem powrócił.

Środków brak, zwierząt za dużo   Aleksander Malinow 24

Doroczna narada specjalistów zajmujących się ochroną lasu w Lasach Państwowych odbyła się tym razem na ziemi lubelskiej. Dominowała tematyka kurczącego się katalogu środków ochrony roślin i szkód od zwierzyny.

Splot włókien i plamki rdzeniowe   Robert Kimbar 26
Czy czeczota jest charakterystyczna tylko dla surowca brzozowego? Dlaczego ślady żerowania muchówek czasem są wadą dyskwalifikującą wybrane zastosowanie drewna, a czasem nie? Odpowiedzi na powyższe pytania nie są wcale oczywiste.
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 28
Gabon śladami Rosji. Koniec z eksportem kłód; Kolumbia Brytyjska. Czerwcowy raj w podatkach; Import drewna liściastego do UE. Drastyczne spadki; Polskie meble. Lider czy przegrany?
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 29

Niemcy. Za dużo zwierzyny w lasach; Finlandia. Obrońcy papieru formują szyki; Walia, Wielka Brytania. Słupki bramkowe jako środek BHP

Morderca muchy   Mieczysław Remuszko 30

To dramatyczne wydarzenie, zarejestrowane przez kamery telewizyjne, obiegło cały świat lotem błyskawicy. Oto prezydent najpotężniejszego państwa na świecie z zimną krwią zabił muchę.

Las Polski - numer 11/2010
Polecamy