NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Wystawa w IBL - Inspiracje z lasu i drewna; Firmy leśne - Szczecin rozmawia z zul; Narada pracowników ds. obronnych - O obronie w Janowie; Powiększenie Białowieskiego PN - Tak, ale najpierw promesa; Dzień Ziemi na Polach Mokotowskich - Spotkanie pod Robinią; Dzień Ziemi w OKL w Gołuchowie - Docenić dzieci i młodzież
O nas bez nas   Andrzej Grzywacz 7
Niepewność przyszłości, uczucie wyłączenia z możliwości podejmowania decyzji na własnym terenie oraz brak dialogu ze środowiskami ekologicznymi – oto największe problemy ochrony przyrody w Lasach Państwowych. Kwestie te elektryzują środowiska leśne.
Lipa z Dziadkowic   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 9
Pomiar obwodu pni sędziwych, szczególnie okazałych drzew z pozoru wydaje się sprawą prostą – jego zasady regulują wszak szczegółowe wytyczne opracowane przez specjalistów z zakresu dendrometrii. Teoretycznie wystarczy znaleźć najwyżej położone wokół podstawy pnia miejsce gruntu, wyznaczyć od niego wysokość 1,3 m i na tym poziomie poprowadzić wokół osi drzewa taśmą mierniczą.
Chrońmy sowy bo...   Dariusz Anderwald, Joanna Sitkiewicz 10
Czasami nawet leśnicy nie wiedzą, że obok nich, często tuż za murami ich leśniczówek, żyją tajemniczy mieszkańcy lasu. Zwykle ich nie widać, czasami tylko przemkną niepostrzeżenie lub zahuczą wieczorową porą… Mało znane, wzbudzają mieszane uczucia: strachu i podziwu zarazem.
Żywe pomniki   Emilian Szczerbicki 13
Drzewa ku czci ofiar, zwornik przyrody i kultury, promocja wzajemnej pomocy, aktywna odpowiedzialność za przyrodę, troska o przyszłe pokolenia – to tylko niektóre intencje przyświecające ludziom i grupom biorącym udział w wiosennej akcji sadzenia lasów.
Nauczyć się sów   Tomasz Dębiec 14
Co może robić leśnik z ornitologiem w lesie o drugiej w nocy? Wabić, nasłuchiwać, wypatrywać. Jednym słowem – tropić sowy. Dla wielu leśników to jak najciekawsza w życiu lekcja. A odbywa się ona w ramach kolejnej już edycji warsztatów pod nieco tajemniczą nazwą Bubobory.
Jodłowy come back   Aleksander Malinow 16
Z prof. Januszem Saborem wracamy nocnym pociągiem z konferencji Rola jodły w ekosystemach leśnych poza zasięgiem naturalnego występowania, zorganizowanym przez PTL i RDLP w Gdańsku. Dyskutujemy o przełamywaniu stereotypów w naszych poglądach na hodowlę lasu.
Z przemysłem, czy na przekór ?   Magdalena Żuchlińska 19
Z Europą, czy na przekór Europie? – pytali organizatorzy tegorocznego Polwood i dowodzili, że sytuacja przemysłu drzewnego nie zależy tylko od jego relacji z monopolistycznym dostawcą drewna.
I jeździć i chronić   Tomasz Dębiec 22
Leśnicy już nie tylko edukują. Są jednocześnie odpowiedzialni za zachowanie walorów przyrodniczych i… rozwój turystyki. Umiejętnie godzą takie zadania, czego przykładem jest realizowany przez Nadleśnictwo Świeradów projekt budowy nietypowych ścieżek rowerowych.
Zmagania z barczatką   Piotr Gawęda 24
Walka z gradacją barczatki sosnówki na Pomorzu i Kujawach rozpoczęła się jeszcze przed wojną. Leśnicy podczas zmagań mających chronić lasy wypróbowali wszystkie dostępne środki i metody. Mimo tego problem nie zniknął.
Auto śniegu   Mieczysław Remuszko 27
Co kierowało marketingowcami Škody przy wyborze nazwy dla nowego produktu czeskiej fabryki? Himalajskie Yeti (w Tybecie nazywane kanguli) porusza się sprawnie w głębokich śniegach. To chyba właściwy trop.
Kaplica z historią   Marlena Kowalkowska 28
Wiek temu w lasach dzisiejszego Nadleśnictwa Kościan stanęła drewniana kaplica. Upamiętnia ona miejsce tragicznej śmierci podczas polowania w dobrach Chłapowskich. W setną rocznicę tych wydarzeń Nadleśnictwo i Muzeum Regionalne w Kościanie zorganizowały uroczysty jubileusz.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 29
Śladami leśnych ścieżek. Wiesław Moliński. Namislavia 2009, s. 360
Zabarwienia drewna   Robert Kimbar 30
Typowe dla dębu zaciągi garbnikowe – inaczej zaciągi słoneczne – są powszechnie mylone z wadami wynikającymi ze skutków obecności metalu w drewnie. Pokrótce przybliżamy podstawowe różnice obu tych wad.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Bawaria, Niemcy. Rekordowy zbiór nasion; Wielka Brytania. Zespół ds. sekwestracji węgla; Finlandia. Wyniki Metsähallitusa w 2009 r.; Szwecja. Przyspieszenie w ochronie lasów
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Zmiany w Ustawie. Walka o prawo do współdecydowania; Budownictwo drewniane. Kongres; Dane LP obalają zarzuty. Ceny maleją
Sport   Adam Woźniak 33
Nadleśnictwo Wronki. Pilscy leśnicy kulali
Rodzina łobuzów   Cezary Korkosz 35
Puszczyk uralski to jedna z naszych największych sów, która swą wielkością nierzadko dorównuje puchaczowi. W Polsce żyje niespełna 250 par, które można spotkać przede wszystkim w Bieszczadach i Puszczy Niepołomickiej. Wraz z dwoma kolegami – Leszkiem i Łukaszem – chcemy sfotografować urala.
Las Polski - numer 10/2010
Polecamy