NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Sadzić jak należy!   Daniel Klawczyński 2
Jadąc do Leśnictwa Świt (Nadleśnictwo Tuchola) natknąłem się na zielonego malucha wyładowanego ludźmi i sprzętem. Kosztury, a może szpadle, ledwie mieściły się we wnętrzu pojazdu – przydałby się szyberdach… Był to niezwykle wiosenny akcent pośród wciąż zdawałoby się uśpionej przyrody (początek kwietnia). Dla wtajemniczonych to trochę tak, jakby zobaczyć pierwszego bociana.
 
 
 
Informacje    4
Katyń - Leśnicy oddali hołd; Człowiek Roku Polskiej Ekologii - Dla dobra publicznego; Nowelizacja Zasad hodowli lasu - Rozterki profesora; Reforma parków narodowych - Mało czasu na nowelizację
 
 
 
I wielu innych   Wojciech Sobociński 7
Tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem zrodziły ogólnonarodowy smutek, ale też nadzieję na otwarcie w stosunkach polskorosyjskich. Rosyjskie archiwa kryją w sobie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wspólnej historii, również historii leśników. Wydaje się, że jesteśmy w niepowtarzalnym momencie, dającym szansę na rozwiązanie tych tajemnic.
 
 
Nowelizacja czy likwidacja?   Emilian Szczerbicki 8
Nowelizacja ustawy o wspólnotach nie rozwiąże kwestii własnościowych. Wzrośnie pokusa rozdrapywania lasów na działki, a wspólnoty utracą wspólnotowego ducha. Proponowane uprawnienia członków są nazbyt duże, a nieaktywni udziałowcy i tak pozostaną dużym problemem.
 
 
 
Brawa przeciw aukcjom   Małgorzata Żuchlińska 10
Jak powiedział Bogdan Czemko, użyty w tytule spotkania ma być symbolem czegoś pozytywnego. Symbolem, że przemysł ma dobry potencjał, dobrych menadżerów i funkcjonuje na rozwijającym się rynku. Napotyka jednak wiele problemów, a najtrudniejszym z nich jest obecnie nieprzewidywalność systemu sprzedaży drewna.
Sezon w leśnym ogrodzie   Daniel Klawczyński 12
Wyjątkowo długa i biała zima była dla leśników szkółkarzy z Pomorza dużym zaskoczeniem. Z czymś podobnym nie zetknęli się od dawna i wielu zastanawiało się, jak to w tym sezonie będzie. Zobaczmy, jak ze snu zimowego budzi się Szkółka Leśna Żółwiniec (Nadleśnictwo Tuchola). Czy miniona pora roku  zakłóciła normalny cykl prac?
 
 
 
 
 
 
Siew i pielęgnacja brzozy w Nadleśnictwie Mielec   Robert Furdyna 14
Brzoza brodawkowa to jeden z ważnych gatunków produkowanych w szkółkach leśnych. Ten pionierski gatunek, który w warunkach naturalnych, bez ingerencji człowieka, świetnie się odnawia, stwarza szkółkarzom wiele kłopotów w uzyskaniu równych i gęstych wschodów.
 
 
 
Dąb Świętopełk z Krępowic   Mariusz Bork, Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 15
Wiekowe dęby występują na terenie całej Polski, w tym również na Pomorzu Środkowym. Do najokazalszych drzew tego gatunku rosnących w tym regionie zalicza się dąb szypułkowy Świętopełk z miejscowości Krępkowice. Jest to niewielka, kaszubska wieś leżąca w gminie Cewice w powiecie lęborskim.
 
 
Czy nawożenie się opłaca?   Tomasz Biwo 16
Nie wskazują na to doświadczenia przeprowadzone w Nadleśnictwie Gołdap. W przypadku tradycyjnej produkcji gruntowej zwiększenie norm nawożeniowych jednolatek świerka nie daje oczekiwanego rezultatu i wydaje się zupełnie nieopłacalne.
 
 
 
Z ugorem czy bez?   Robert Furdyna 18
W ostatnich latach pojęcie ugór w powszechnym rozumieniu utożsamiane jest z odłogiem i kojarzy się z niegospodarnością. Głosy mówiące o zlikwidowaniu takich powierzchni na szkółkach pojawiają się nawet wśród leśników. Jaka jest przyszłość płodozmianu?
 
 
 
Leśni z uzdrowiska   Tomasz Dębiec 20
Piwniczna, nieduże miasto uzdrowiskowe, położone w Beskidzie Sądeckim tuż przy granicy ze Słowacją, dysponuje niebagatelną powierzchnią lasów wynoszącą ok. 2300 ha. Samo miasto liczy przy tym niecałe 6 tys. mieszkańców. Opiekę nad tymi lasami sprawuje samorządowa jednostka budżetowa o nazwie Zakład Leśno-Drzewny w Piwnicznej.
 
 
 
Prywatne przed państwowymi   Anna Barszcz 22
Od początku lat 90. XX w. w gospodarce Estonii zachodzą szybkie i istotne przemiany. Uzyskanie niepodległości wywarło wpływ również na gospodarkę leśną. Po reprywatyzacji lasów zaznacza się dynamiczny rozwój przemysłu drzewnego, a społeczeństwo wywiera coraz większy wpływ na sektor leśny.
 
 
Z wydawnictw   Bartosz Szpojda 24
Ostatni szwoleżer II Rzeczypospolitej gen. bryg. Marian Nitecki. Zbigniew Zieliński. Wydawnictwo Apostolicum 2010, s. 72
 
 
 
Bliżej Uczelni   Emilian Szczerbicki 25
Trzy dni współzawodnictwa i dobrej zabawy zafundowało Studenckie Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczniom czwartych klas techników leśnych, podległych resortowi środowiska, zaliczanych do elity średniego szkolnictwa leśnego.
 
 
 
Mieli szczęście do lasów   Emilian Szczerbicki 26
Ta leśna rodzina z niemieckim rodowodem służyła w minionych wiekach lasom królewskim i biskupim. Nękana trudnościami i niełatwym życiem, miała jednak szczęście do pracy w lasach o niepowtarzalnym uroku.
 
 
 
Baron, który zarządzał lasami   Paweł Zarzyński 28
Był jednym z najwybitniejszych twórców i przedstawicieli leśnej administracji Królestwa Polskiego, twórcą Sylwana. Mowa o nadleśnym jeneralnym Królestwa Polskiego, baronie Juliuszu Brinckenie – światłym, choć wielce kontrowersyjnym leśniku pochodzenia niemieckiego.
 
 
 
Zgnilizny (III)   Robert Kimbar 30
Drewno opanowane przez grzyby pasożytnicze w większości przypadków cechuje się obniżoną wartością użytkową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet drewno z silnie zaawansowaną zgnilizną miękką znajduje swoje zastosowanie.
 
 
Z wydawnictw   Rafał Śniegocki 31
Las pełen zwierza. Edward Marszałek. Ruthenus 2009, s. 216
 
 
 
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Finlandia. Ekologiczne szkolenia robotników leśnych; Finlandia. Metsähallitus buduje z drewna; Wielka Brytania. Nowa strategia badań leśnych; Austria. Dodatki na IPhone i komórkę
 
 
 
Rynek drzewny   Małgorzata Żuchlińska 33
KPPD. Straty, ale coraz mniejsze; Targi WoodShow. Cały świat w Dubaju; Niemcy. Spółka ds. promocji drewna; Certyfikacja. PEFC prze na wschód
 
 
Łóżko trzyosobowe   Mieczysław Remuszko 34
W czasach odległych, kiedy uczęszczałem do szkół, indoktrynowana młodzież jako odtrutkę opowiadała sobie dowcipy o Wodzu Rewolucji. Choćby ten: dlaczego w radzieckich domach i hotelach znajdują się trzyosobowe łóżka – bo Lenin zawsze z nami.
 
 
 
 
 
 
Lipnica na ministerialnych biurkach   Redakcja 35
Sprawa spornych gruntów wspólnoty leśnej wsi Lipnica, o której w numerze 6/2010 Lasu Polskiego pisał Emilian Szczerbicki, trafiła na ministerialne biurka. I, jeśli tylko będzie to możliwe, znajdzie szczęśliwe rozwiązanie.
Poniżej przedstawiamy list Adama Hałacińskiego, dyrektora Departamentu Europy Środkowej i Południowej w MSZ, skierowany do Mariusza Murzyniaka, wójta gminy Lipnica Wielka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co z mieszkaniem po rozwodzie?    35
Jesteśmy wraz z mężem pracownikami LP. Od 1 marca 2010 r. mój mąż został zatrudniony na stanowisku i zasadach równoważnych z moimi warunkami zatrudnienia, a umowa najmu mieszkania zostanie w najbliższych dniach zawarta z mężem na zasadach ogólnych.
 
 
 
Las Polski - numer 9/2010
Polecamy