NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Wieniec na pustym miejscu…   Rafał Zubkowicz 2
Choć w masowych mogiłach pomordowanych przez NKWD oficerów wieczny odpoczynek znalazło kilkuset zmobilizowanych leśników, do tej pory Katynia, tego najbardziej symbolicznego z cmentarzy, nie odwiedziła delegacja polskich leśników. Stało się to dopiero w 70. rocznicę tamtej tragedii.
 
 
 
Informacje    4
Bieszczadzkie żubry – Czy to gruźlica?; Technikum w Zagnańsku – Awangarda dla przyszłości; Kategorie zagrożenia pożarowego – Nowe kryteria; Nadleśnictwa Bielsko, Ustroń i Wisła – Piątka dla beskidzkiej przyrody
 
 
 
Kupię drewno kominkowe   Daniel Klawczyński 7
W ciągu tak długiej i mroźnej zimy zdecydowanie wzrasta zainteresowanie drewnem opałowym. Od ogłoszeń o treści jak w tytule wręcz się roi. Zima to także okres wzrastającego bezrobocia i ubóstwa. Te dwa czynniki uaktywniają najbardziej niebezpieczną grupę szkodnictwa leśnego – kradzieże drewna.
 
 
 
Ochrona kosztuje   Rafał Zubkowicz 9
Tegoroczna Zimowa Szkoła Leśna IBL była w całości poświęcona tematyce ochrony przyrody. Trzydniowe lekcje w Sękocinie, siedzibie Instytutu, dowiodły, że dziś jest to temat dla polskiego leśnictwa kluczowy.
 
 
 
Żeby gąbka działała   Tomasz Dębiec 12
Gdzie woda tam życie – głosi znane powiedzenie. Ale woda to też żywioł, który niełatwo okiełznać. Leśnicy, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, zaczynają coraz aktywniej działać w zakresie gospodarki, która ma związek z zatrzymywaniem wody w zlewni. Na ile ich wysiłki przynoszą efekty?
 
 
Najtrudniejszy operat w Polsce   Rafał Zubkowicz 13
Trzy nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej rozpoczęły przygotowania do tworzenia projektów planów urządzenia lasu na lata 2012–22, zintegrowanych z planem ochrony obszaru Natura 2000. Będzie to pierwsza tego typu próba połączenia potrzeb gospodarki leśnej z ochroną siedlisk i gatunków w ramach Natury 2000. I zapewne najtrudniejsza, jaka czeka Lasy Państwowe.
 
 
 
W Sejmie o kontroli NIK   Mieczysław Remuszko 14
Jednym z tematów posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, jakie odbyło się 17 marca, była realizacja wniosków z kontroli Najwyższej Izby Kontroli na temat wykorzystania funduszu leśnego. Na posiedzenie zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
 
 
 
Procedura na kryzys   Rafał Zubkowicz 15
Powinniśmy myśleć o tym, jak przygotować się na kataklizmy i co zrobić, gdy nastąpią, mówi Roman Gornowicz, dziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu.
 
 
 
Brneńskie targowanie   Bartosz Szpojda 16
Czechy to nie tylko piwo (skądinąd wyśmienite), smażony ser i wojak Szwejk. To kraj, w którym odbywają się jedne z największych targów rolniczych, leśnych i łowieckich w Europie. Rokrocznie mają one miejsce w Brnie, drugim co do wielkości mieście tego pięknego kraju.
 
 
 
Liczymy na rozmowy   Emilian Szczerbicki 18
Istniejący system klasyfikacji drewna jest zły od dawna, nowy zaś jest wprowadzany jednostronnie przez LP. Jeśli pogorszy on warunki zakupu i spowoduje wzrost cen, wówczas rozważymy celowość dochodzenia swoich racji w UOKiK – mówi Bogdan Czemko, dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w Poznaniu.
 
 
Światowy Dzień Leśnictwa – Zapomniany w Europie   Magdalena Żuchlińska 19
Niewiele się mówi o tym, że 21 marca – moment równonocy wiosennej dla północnej półkuli a równonocy jesiennej dla półkuli południowej – jest także Światowym Dniem Leśnictwa.
 
 
 
Badać nie ma po co   Anna Muchocińska 20
Badania okresowe wśród zul często są tematem tabu. Wykonywane niekompletnie, szybko, bez należytej pieczołowitości – to tylko wierzchołek góry nieprawidłowości. Pracownicy prywatnych firm leśnych nie zawsze są badani na obecność boreliozy.
 
 
Z wydawnictw   Mieczysław Remuszko 21
Zapach Lasu. Jerzy B. Sprawka Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2007, s. 147
 
 
 
Wiosenny grzyb   Paweł Zarzyński 22
Wiosna to czas niezwykły, dla wielu ulubiona pora roku. Dnie stają się coraz dłuższe, słońce przygrzewa mocniej i mocniej, przyroda zaczyna wybudzać się z wielomiesięcznego, zimowego odrętwienia. Budzą się nawet grzyby jadalne.
 
 
 
Z wydawnictw   Bartosz Szpojda 23
Świerk pospolity – hodowla i ekologia. Tadeusz Henryk Puchniarski. PWRiL 2008, s. 232
 
 
 
Maszerują przez lasy   Justyna Cilulko 24
Żyją obok nas. Zdeterminowane, gwiżdżące i… szybkie. Żółwie błotne. Ci, którzy zdecydują się na ich obserwację, mają trudne zadanie. Co robić, gdy napotkamy żółwia dziarsko kroczącego przez las? Sezon ich aktywności rozpocznie się lada dzień.
 
 
 
W gabinecie u leśnego   Daniel Klawczyński 26
Kancelaria. Wizytówka leśniczego. Jaka powinna być? Na pewno funkcjonalna, jasna i koniecznie z oddzielnym wejściem. Wystrój nieprzesadny, ale miło gdy podkreśla zainteresowania i pasje gospodarza. Bo też nie jest to tylko zwyczajne biuro.
 
 
 
Przeszkodził w wypasie   Ryszard Adamczyk 28
Wypas bydła na terenach leśnych to już historia. Ale jeszcze w latach 50. XX w. zdarzały się przypadki, w wyniku których dochodziło do poważnych konfliktów, a jak pokazuje przypadek gajowego Bronisława Kopciowskiego – do tragedii.
 
 
 
Zgnilizny (II) – szczegółowy podział   Robert Kimbar 30
Można zaryzykować stwierdzenie, że podział zgnilizn jest najbardziej skomplikowanym podziałem grupy wady drewna. Klasyfikację wynikającą z typowo surowcowego podejścia uzupełnia fitopatologiczne czy też biologiczne spojrzenie na problem.
 
 
 
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Wielka Brytania. Podwójna certyfikacja lasów państwowych; Niemcy. Klimatyczne mapy ryzyka; Kanada. Emisja węgla z gleb leśnych; Bawaria, Niemcy. Ekspertyza zewnętrzna; Europa. Ogólnounijna debata o lasach
 
 
 
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Polskie firmy. Synonim jakości; Kanada. Kornik zmieni rynek; Spotkanie w Nagórzycach. Zaskoczenie drzewiarzy
 
 
Dąb Zbyszko z Woziwody   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 34
W Polsce znajduje się bardzo dużo, bo ponad 100 tys. drzew (rosnących pojedynczo, w grupach i w alejach) mających status pomników przyrody. Niekiedy można spotkać się wręcz z opinią, że jest ich zbyt wiele, zaś ustanawianie pomnikami przyrody stosunkowo niewielkich okazów, takich jak np. dęby o obwodzie pnia równym 350 cm, mija się z celem.
 
 
Las Polski - numer 8/2010
Polecamy