NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Zające z Tucholi   Daniel Klawczyński 2
– Nauka w technikum przywołuje same pozytywne wspomnienia – mówi Lucyna Skonieczna, absolwentka tucholskiego technikum. I chociaż zmieniła kierunek kształcenia, a dziś kończy studia na wydziale geologii, przyznaje, że tytuł technika leśnika oraz zdobyte doświadczenie nieraz pomogły jej na różnych zajęciach i egzaminach.
Informacje    4
Nadleśnictwo Jedwabno – Wieńce na medal; Reżyser w głuszy – Pierwsza sprzedana leśniczówka; Mapy numeryczne w PGL LP – Jest komplet!; Seminarium biogeograficzne – Natura jeszcze niekompletna; Związek Leśników Polskich – Mieszkania i Wrocław; Dodatek funkcyjny w LP – Co w przypadku zastępstwa?; Ustawa o ochronie przyrody – Zgodnie z oceną oddziaływania
 
 
 
Pożary w systemie   Artur Sawicki 7
Opracowanie i wdrożenie w Polsce Krajowego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (KSIOPL) wynika z konieczności wypełnienia wymogów jednej z rezolucji Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie (Strasburg 1990). Jednocześnie jest to również zalecenie Wspólnoty Europejskiej.
 
 
 
Porzućcie wszelkie marzenia...   Mieczysław Remuszko 8
Spora część przedstawicieli Służby Leśnej, (a także niektóre związki zawodowe) przyjęła rozporządzenie w sprawie stanowisk, na których przysługuje prawo do bezpłatnego mieszkania z entuzjazmem. Zastanówmy się, czy jest on uzasadniony.
 
 
 
Natura wraca   Bartosz Matuszczak 9
Projektu Czarnobyl 2010 to wyprawa badawcza Koła Naukowego Leśników SGGW na teren wokół byłej elektrowni. Drogę do wprowadzenia go w życie otworzył studentom wygrany Konkurs Studenckich Projektów Naukowych na SGGW.
 
 
 
Prawie 3 mln m3 dla kornika   Jacek Stocki 10
Lasy pokrywają prawie 40% powierzchni Słowacji. Są to głównie drzewostany górskie z dominującym bukiem i świerkiem. Jakie niebezpieczeństwa grożą słowackim lasom? Ich stan zdrowotny i sanitarny monitoruje zaledwie 18 osób.
 
 
 
Lepsze prawo, lepsze... lasy?   Emilian Szczerbicki 12
Na pytania o nowelizację prawa dotyczącego wspólnot leśnych odpowiada Mariusz Drozdowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Rolnymi Departamentu Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
 
 
Czekając na gajowego…   Mieczysław Remuszko, Przemysław Wroński 14
...gajowego z dowcipu, który nękany zajmowaniem powierzonego mu lasu na przemian przez Niemców i partyzantów, w końcu się wkurzył i wygonił całe towarzystwo. Niech się piorą gdzie indziej...
 
 
 
Biegły liczy posztucznie   Mieczysław Remuszko 16
Historia, która dała asumpt do napisania tego tekstu, zdarzyła się w jednym z nadleśnictw w północno-wschodniej Polsce. Nie chcę wdawać się w rozważania na temat podłoża tego, co zaszło, pozostawiając domysły Czytelnikom i Wydziałowi Kontroli właściwej rdLP. Przedstawiam tylko fragment znacznie obszerniejszej historii.
 
 
 
Orzech czarny z Ursynowa   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 17
Egzotyczne drzewa od setek lat sprowadzane były do ogrodów i parków Europy. Obsadzano nimi podwórce rezydencji, dworów, klasztorów i kościołów. Niektóre gatunki źle znosiły nasz kapryśny klimat, rosły powoli, cierpiały od mrozu i suszy. Niemniej część przybyszów poczuła się u nas niczym ryba w wodzie. Przystosowując się do nowych warunków, osiągnęły wiek i rozmiary nie mniej imponujące niż w swojej ojczyźnie. Jednym z wyróżniających się imigrantów jest wspaniały okaz orzecha czarnego (Juglans nigra) rosnący na warszawskim Ursynowie, w zabytkowym parku SGGW obok Rektoratu, będący najokazalszym przedstawicielem swego gatunku w Polsce.
 
 
 
Dobre pomysły w cenie!   Emilian Szczerbicki 18
Wędrująca kamera, faktury za sprzątanie wysyłane na adresy sprawców, Łączone patrole, przeszukiwanie śmieci jako sposób znajdowania tropu, blokady dróg wjazdowych, antyśmieciowa propaganda bijąca po oczach, dialery – to tylko niektóre metody walki leśników z ludźmi, którzy z lasu chcą zrobić śmietnik.
 
 
 
 
 
 
Śniadanko z dyrektorem   Rafał Zubkowicz 19
Śniadanie prasowe z dyrektorem generalnym – odbyło się bodaj po raz pierwszy w historii Lasów Państwowych. Zorganizowano je 22 marca głównie po to, aby zaprezentować dziennikarzom osiągnięcia Lasów w dziedzinie hodowli i wyjaśnić zasady gospodarki mieszkaniowej. W dyskusji nie dało się jednak pominąć także spraw wrocławskich.
 
 
 
Lokomotywą wśród drzew   Marek Bodył, Andrzej Wediuk, Magdalena Bodył 20
Choć nie jest wielka, ogromna i nie spływa z niej pot – gęsta oliwa, to ma swój niezaprzeczalny urok. Któż bowiem nie marzył o przejażdżce maleńkimi wagonikami wśród pięknych Lasów Janowskich? Może już wkrótce będzie to możliwe – w Janowie powstał pomysł reaktywowania kolejki.
 
 
 
Przeciw komercjalizacji   Rafał Zubkowicz 22
W tym roku minie 30 lat od powstania Solidarności, której pierwsze struktury zawiązały się w 1980 r. również w Lasach Państwowych. Z tej okazji 13 marca w Warszawie odbyło się nieformalne spotkanie osób, które działały w tamtych czasach w Solidarności, w rocznicę porozumień sękocińskich.
 
 
 
Wrośnięci w las   Emilian Szczerbicki 24
Trzy pokolenia gajowych, pokolenie leśniczych i pokolenie studentów leśnictwa tworzą leśny ród Kapustów. Jak dotąd trzynaście osób. W lesie bawili się jako dzieci, ukończyli szkoły leśne, spod lasu pobrali żony. Na rodzinnych spotkaniach rozmawiają głównie o lesie. Uwielbiają swój zawód i chcą w nim trwać.
 
 
Drzewo Krzyża   Hubert Lachowicz 26
Jest znakiem rozpoznawczym chrześcijan i symbolem zbawienia. Według ostatnich badań został wykonany z sosny. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego to najcenniejsze pamiątki Męki Pańskiej. Wielkanoc to dobry moment, aby przybliżyć ich historię.
 
 
 
Z wydawnictw   Bartosz Szpojda 27
Kampinoski Park Narodowy. 50 lat. Wydawnictwo Epograf, 2009 rok, s. 200
 
 
 
Leśnicy w grobach Katynia   Zbigniew Zieliński 28
W bieżącym roku, roku pamięci narodowej, obchodzimy 70. rocznicę tzw. mordu katyńskiego. Trwają badania, ilu leśników znajduje się wśród zamordowanych oficerów. Stale odkrywane są nowe miejsca zbrodni i jeszcze długi czas możemy nie znać faktycznej liczby ofiar.
 
 
 
Zgnilizny (I)   Robert Kimbar 30
Zgnilizny, z punktu widzenia jakości surowca drzewnego, są jedną z najpoważniejszych wad. Ich obecność prowadzi do co najmniej częściowego ograniczenia użyteczności a nierzadko nawet do całkowitego wykluczenia surowca z jakiegokolwiek zastosowania.
 
 
 
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Niemcy. Sprzeciw wobec FSC; Finlandia. 33,5 mln na program Metso
 
 
 
Mistrzostwa RDLP w Szczecinku w tenisie stołowym   Zbigniew Kuszlewicz 32
6 marca w Bornem Sulinowie po raz dwunasty przy stołach tenisowych spotkali się leśnicy pracujący na terenie RDLP w Szczecinku. Tegoroczne mistrzostwa rozegrane pod hasłem Sport dla wszystkich zaowocowały zgłoszeniem aż 60 zawodników w przedziale wiekowym od 20 do 69 lat, zajmujących stanowiska od robotnika po dyrektora, z emerytami włącznie.
 
 
 
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Barlinek. Sukces w Skandynawii; Celuloza na świecie. Globalne naczynia połączone; Francja. Nowe cele przemysłu drzewnego; Raport o rynku. Ceny rosną
 
 
 
Z żałobnej karty   Jarosław Szałata, Agnieszka Wachowiak 33
Aleksander Rada (1924–2010)
 
 
 
Na co leśnicy wydają pieniądze?   Mieczysław Remuszko 34
Pytanie to tylko z pozoru nie ma nic wspólnego z artykułami autorstwa Adama Wajraka (m.in. Zostawcie ptaki w spokoju), jakie ukazują się w Gazecie Wyborczej.
 
 
 
Las Polski - numer 7/2010
Polecamy