NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Rocznica wywózek na Syberię – Pamiętają w Rajgrodzie; Zalesianie gruntów rolnych – Będą dopłaty w Naturze 2000; Interwencje strażników – Już nie złapią jastrzębia; Nadleśnictwo Gołąbki – Petardy i taczka dla szefa; Jubileusz Husqvarny – 50 lat z pilarką; Konferencja ZBS w Białowieży – Wyżywże się żubrze
 
 
 
Ile łosi?   Mieczysław Remuszko 7
W szczycie liczebności (1981) w Polsce występowało ponad 6 tys. łosi. Presja łowiecka doprowadziła do zmniejszenia ich liczebności do 1,5–2 tys. osobników, co w efekcie spowodowało wprowadzenie w 1991 r. moratorium na odstrzał. Obecnie szacuje się, że populacja łosi znów przekroczyła w całym kraju 6 tys. osobników.
 
 
Las po europejsku   Emilian Szczerbicki 8
Polscy leśnicy w UEF są zauważalni i doceniani
 
 
 
Maszyny już czekają   Adam Depka Prądzinski 10
Konferencja nt. harwesterów w Rogozińcu
 
 
 
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 11
Gospodarka łowiecka i ochrona dzikich zwierząt na Pomorzu Gdańskim
 
 
 
Uczę się od leśniczych   Tomasz Dębiec 12
Trudne tereny wyżynne, co miesiąc do przebycia ponad tysiąc kilometrów, po drodze duża aglomeracja. Inżynier nadzoru ze Starego Sącza nie ma powodów do nudy. Jak organizuje sobie pracę, jakie ma zadania, jaka jest jego rola w jednostce?
Zmiany w parkach   Redakcja 13
Wraz ze zmianą Ustawy o finansach publicznych zmianie ma ulec także Ustawa o ochronie przyrody. Największe nowości czekają parki narodowe.
 
 
 
Tylko z pewnych stanowisk   Zbigniew Kołodziej, Marek Wróbel 14
Naturalne stanowiska cisa, jednego z chronionych polskich drzew, to dzisiaj rzadkość. Jedno z nich znajduje się na terenie Nadleśnictwa Międzylesie. Rośnie tu prawie 700 drzew.
 
 
 
Pasożytnicze jemioły karłowate   Witold Karnkowski 16
Wiele gatunków roślin pasożytniczych rozwija się kosztem swojego żywiciela, doprowadzając często do jego śmierci. Stąd niektóre z tych roślin uważa się w części krajów za organizmy kwarantannowe. W UE zalicza się do nich jemioły karłowate.
 
 
 
Z kim w parze?   Arkadiusz Seliga 18
W Austrii, Bawarii, Finlandii i Szwecji typowa administracja leśna znajduje się w jednym resorcie wraz rolnictwem. Skomercjalizowane państwowe gospodarstwa leśne tych krajów są kontrolowane przez różne ministerstwa za pośrednictwem rad nadzorczych.
 
 
Sojusznik mróz   Daniel Klawczyński 20
Długie i bardzo mroźne zimy to na Pomorzu prawdziwa rzadkość. Jak się okazuje, wspólne wystąpienie takich warunków bywa bardzo pożądane. Dla Nadleśnictwa Lębork, które w 12% składa się z siedlisk wilgotnych i bagiennych, to jedyna szansa, aby podjąć szerzej zakrojone działania na tych bardzo trudnych powierzchniach.
 
 
 
Drzewa z Rudziszek   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 22
Nawet największe i najokazalsze drzewa – pomniki przyrody nie są wieczne i prędzej czy później nadchodzi kres ich życia. Stały monitoring ich stanu zdrowotnego, przeprowadzane przez człowieka zabiegi konserwatorskie i troskliwa opieka są w stanie jedynie odwlec ten moment. Po śmierci pamięć o słynnych niegdyś okazach przemija stosunkowo szybko.
 
 
Czas nagradzania   Redakcja 23
Po czasie fotografowania i czasie rywalizacji nadchodzi czas nagradzania. W piątkowe popołudnie 26 lutego do Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego nadciągnęli goście przybyli na doroczną uroczystość Lasu Polskiego. Było to święto fotografów wyróżnionych w XIII edycji konkursu fotograficznego Las w moim obiektywie. Ci, którzy znają imprezę, wiedzą, że od 13 lat integruje ona grono leśników, przyrodników, wydawców, fotografików.
 
 
Rakiety czy narty?   Tomasz Dębiec 24
W większości Polski już stajał, ale w tym roku wszyscy przekonali się, jak może być kłopotliwy. Pracujący w terenie leśnicy zapadali się znacznie głębiej niż po kolana i brodzili przezeń z wysiłkiem. Śnieg. Może na przyszłą zimę warto wyposażyć się w sprzęt, który pozwoli łatwiej sobie z nim radzić.
 
 
 
Informacje   Redakcja 25
Powiększenie BPN na raty
 
 
 
Ponad wiek dla lasu   Emilian Szczerbicki 26
Stanisław Stawski wymarzył sobie leśnictwo na froncie I wojny światowej. Nie wiedział, że jego wybór zaważy na dziejach kilku pokoleń rodziny. Dziejach pełnych pracy, ofiar i pasji.
 
 
 
Kobieta w lesie (retro)   Edward Marszałek 28
Jakiś czas temu natrafiłem na serię starych pocztówek sprzedawanych pod tytułem Kobieta w lesie. Wkrótce odkryłem, że hasło to daje bardzo ciekawe wyniki poszukiwań. Temat okazał się niezwykle intrygujący, niósł też pewne wartości poznawcze. Chciałbym się nimi podzielić z Czytelnikami Lasu Polskiego.
 
 
 
Jakie może być drewno?   Robert Kimbar 30
Gdy sięgnąć poza tradycyjny, wykładany na kursach brakarskich zestaw norm i warunków technicznych, okazuje się, że brakarski język potrafi być nie tylko techniczny i dość surowy, ale też barwny, ciekawy i zawierający zdumiewające w swej trafności odniesienia do języka codziennego.
 
 
 
Stawiają na młodzież   Jacek Sagan 32
Mając świadomość potencjału, jaki drzemie w młodych ludziach, niektóre organizacje i stowarzyszenia postanowiły pomóc w rozwoju i integracji ich środowiska. Jedną z takich inicjatyw było powołanie w listopadzie 2006 r. Komisji ds. Młodej Kadry Zarządu Głównego SITLiD.
 
 
 
Rynek drzewny   Redakcja 33
Światowy przemysł drzewny. Rok 2009 ze stratami; Certyfikacja. Zmiany; Finlandia. Inwestują w Rosji; Sympozjum PIGPD. Polski przemysł w Europie;  PIGPD. Apel o umorzenie kar
 
 
Fiskus zza krzaków!   Mieczysław Remuszko 34
Ze dwa miesiące temu było w Polsce głośno o wyroku sądu, skazującego sprzedawczynię w kiosku za próbę oszukania skarbu państwa na... dwa bodaj grosze. Inspektor kontroli skarbowej dokonał przemyślnej prowokacji, prosząc o skserowanie legitymacji studenckiej (koszt usługi to 30 gr.) i schwytał groźną przestępczynię na gorącym uczynku niezarejestrowania transakcji w kasie fiskalnej.
 
 
 
Lasy nadmorskie   Daniel Klawczyński 35
Na całym odcinku polskiego wybrzeża niewiele jest takich miejsc, gdzie rozległe kompleksy leśne graniczą z linią brzegową. Zazwyczaj jest to wąski na kilkaset metrów pas sosen porastający nadmorskie wydmy. Na tym tle wyróżnia się odcinek pomiędzy Lubiatowem a Białogórą (Nadleśnictwo Choczewo), gdzie ocean zieleni rozlewa się do 6 km w głąb lądu. Chociaż na uwagę zasługuje cały obszar gospodarowany przez choczewskich leśników (nazywany nie bez kozery krainą kontrastów), część nadmorska wydaje się najbardziej oryginalna.
 
 
Las Polski - numer 5/2010
Polecamy