NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 4/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Leśny freedie   Tomasz Dębiec 2
Narciarze i snowboardziści od kilkunastu lat ponownie zaczynają odkrywać uroki jazdy z dala od wyciągów, poza przygotowanymi trasami. Takie właśnie były początki narciarstwa – nie na wyrównanym ratrakiem stoku, ale w głębokim puchu. Ten swoisty powrót do korzeni określany jest dzisiaj angielskim słowem freeride, które jest używane na całym świecie w takiej właśnie formie.
 
 
 
Informacje    4
Nadleśnictwo Augustów – 70. rocznica wywózki leśników; Współpraca polsko-słowacka – Kłokoczka bez granic; Nowy minister – Na wojennej ścieżce; WSZŚ w Tucholi – Pierwsi inżynierowie leśnictwa; Technikum Leśne w Tucholi – Patron na 45-lecie; Wydział Leśny w Krakowie – Bal Leśnika
 
 
 
O marginalizacji leśników nie może być mowy   Emilian Szczerbicki 7
O proekologicznym modelu polskiego leśnictwa, potrzebie elastycznego podejścia do ochrony ludzi gospodarujących na danym terenie oraz uruchomieniu promocji wykorzystania obszarów naturowych rozmawiamy z prof. Romualdem Olaczkiem z Uniwersytetu Łódzkiego, wybitnym geobotanikiem i specjalistą w ochronie przyrody.
 
 
 
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 9
Pióra. Identyfikacja gatunków rzadkich. Marian Cieślak, Bolesław Dul. Natura Publishing Hause 2009, s. 320
Szkodnik śnieg   Łukasz Łukasik 10
W katowickiej RDLP jeszcze na dobre nie zapomniano o skutkach trąby powietrznej sprzed dwóch lat, a już leśnicy borykają się z kolejnym nieszczęściem, które dotknęło ten obszar – klęską śniegołomów.
 
 
 
Egzamin w... lesie   Mieczysław Remuszko 12
Problem zdawalności egzaminów zawodowych, prowadzonych co roku we wszystkich technikach leśnych, stał się już tak palący, że Ministerstwo Środowiska w porozumieniu z MEN powinno go rozwiązać natychmiast – albo jeszcze szybciej. W przeciwnym wypadku w kolejnym roczniku zbliżającym się do opuszczenia szkolnych murów nastąpi cykliczna rzeź.
 
 
 
Choinka jak nadzieja   Łukasz Łukasik 14
Właśnie zakończyła się kolejna edycja akcji Choinki Nadziei, od pięciu lat organizowana przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska Białej. Od samego początku ARKA tworzy ją we współpracy ze szkołami, a już w drugą edycję włączyły się również Lasy Państwowe.
Od Niedźwiedzia aż do Kija po raz czwarty   Edward Marszałek 15
Tym razem pogoda nie rozpieściła ani organizatorów, ani uczestników IV Biegu Od Niedźwiedzia aż do Kija rozgrywanego po torowisku Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Wyjątkowo bezśnieżny w Bieszczadach styczeń zmusił do przełożenia daty zawodów z 9 na 30 stycznia.
 
 
Born to be free   Daniel Klawczyński 16
W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje już ponad 100 gatunków poważnie zagrożonych wyginięciem. W tej liczbie 22 narażone są skrajnie, a 14 uważa się już za zanikłe. Aby nie podzieliły one smutnego losu turów i tarpanów, niezbędne jest nieraz podjęcie skomplikowanych i kosztownych zabiegów restytucyjnych lub reintrodukcyjnych.
 
 
 
Są ułomne wytyczne!   Mieczysław Remuszko 18
Zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych dotyczące dzierżawy terenów, gdzie wydobywa się kopaliny, miało uregulować dużą dowolność panującą w tej kwestii. Miało uśrednić opłaty i powiązać je z wartością wydobywanego surowca. Tymczasem sankcjonuje jedynie dotychczasową praktykę.
 
 
 
Informacje   Redakcja 19
Leśnicy czytali dzieciom
 
 
 
W genetyce przyszłość   Szymon Jastrzębowski 20
Od czasów opublikowania przez Grzegorza Mendla odkrycia praw dziedziczenia upłynęły już 144 lata. W tym okresie badania genetyczne rozwinęły się w prężną dziedzinę nauki, która coraz śmielej wkracza także do lasu.
 
 
 
Grzybem w pędraka   Magdalena Żuchlińska 22
O problemie wzrastającej liczby chrabąszczy i rosnących szkodach spowodowanych przez pędraki Las Polski pisał już kilkakrotnie. Po kilku dziesięcioleciach względnego spokoju chrabąszcze znowu zaatakowały. Pojawiła się jednak nowa nadzieja – grzyb Beauveria brongniartii.
Rewelacyjny Pikapek   Mieczysław Remuszko 24
Już tylko starsi Czytelnicy pamiętają takie produkty polskich fabryk jak Syrenę R-20 czy wcześniejszą od niej Warszawę w wersji pikap. Jak na swoje czasy były to naprawdę przyzwoite samochodziki. Potem pojawił się pikap zbudowany na bazie Poloneza, małe auta z importu, np. pikap powstały ze Skody Felicji.
 
 
 
Dęby z Warszawy   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 25
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mamy obecnie 35.833 pomniki przyrody,
z czego 28.070 stanowią pojedyncze drzewa. Ich rozmieszczenie na terenie kraju jest stosunkowo nierównomierne. Analizując listy, łatwo można zauważyć, że stosunkowo dużo tego typu obiektów znajduje się w okolicy większych aglomeracji miejskich.
 
 
 
Z najlepszej tradycji   Rafał Zubkowicz 26
Dokładnie 1 lutego 1925 r. rozporządzenie Rady Ministrów powołało 10 dyrekcji Lasów Państwowych. Część z nich przetrwała do dziś, jak dyrekcja toruńska, która dokładnie w 85. rocznicę utworzenia świętowała jubileusz.
 
 
 
Inne sztuczne miejsca lęgowe   Dariusz Graszka-Petrykowski 28
Jak przekonaliśmy się w poprzednim artykule z tej serii, sztuczne miejsca lęgowe dla ptaków to niekoniecznie lite skrzynki zbite z desek. Istnieją inne sposoby, by skłonić ptaki do założenia gniazda.
 
 
 
Najlepsze obiektywy XIII edycji   Redakcja 29
Być może, zanim dokonamy rocznego podsumowania naszego konkursu, należałoby zapytać Was, drodzy fotografowie, jak Wam się interpretowało ubiegłoroczne tematy poszczególnych edycji. Pole do popisu było chyba spore: Puszcz obywatele, Las tętniący pracą, Zielono mi, Drewniany las, Leśne pejzaże, Portret człowieka lasu.
Drewno ciągliwe   Robert Kimbar 30
W jednym z poprzednich tekstów omówiona została twardzica – wada z grupy wad budowy drewna okrągłego. Występuje ona tylko u gatunków iglastych. Jej odpowiednikiem u gatunków liściastych jest wada drewna o nazwie drewno ciągliwe.
 
 
 
Przykład z natury   Maya Gielniak 31
Wszyscy pewnie znają dowcip o Indianach, co to zbierali chrust. A kto nie zna, proszę: Indianie pytają szamana, jaka będzie zima. Szaman na to, że zapyta duchów i da odpowiedź jutro.
 
 
 
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Szwecja. Więcej za papierówkę; Finlandia. Płacą za ochronę bioróżnorodności; Niemcy. Natura 2000 w Bawarskich LP; Gujana. Niskowęglowy rozwój
 
 
 
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Targi drzewne w Dubaju; Pogoda wywoła kryzys; Nowy produkt Weyerhaeusera; Drewno pohuraganowe; Skarb Państwa sprzedaje akcje
 
 
 
Las Polski - numer 4/2010
Polecamy