NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Okładka   Daniel Klawczyński 3
– Przyrodniczo teren bardzo ciekawy, lecz z gospodarczego punktu widzenia uciążliwy – mówi leśniczy Mirosław Szadziewski. Prawie 2/3 całego leśnictwa to tereny podmokłe. – Trzeba uważać, gdzie się stąpa. Dawne wyrobiska torfu – torfianki, to bardzo uciążliwa pozostałość – dodaje.
 
 
Informacje    4
Pasy przeciwpożarowe – Wolą drzeć koty niż pasy; Lasy referencyjne HCVF – Klub Przyrodników patrzy na FSC; RDLP we Wrocławiu – Kontrolujący i kontrolowani; Moje silne drzewo – Milion drzew dla Beskidów
 
 
 
I po mieszkaniach...   Mieczysław Remuszko 6

Nowe rozporządzenie w sprawie mieszkań służbowych w Lasach Państwowych spotkało się z krańcowo różnym przyjęciem wśród leśnej braci. Jedni cieszą się, że będą mogli teraz za niewielkie pieniądze wykupić mieszkania lub osady, inni twierdzą, że nic takiego nie jest zagwarantowane.

 
 
 
Czy burmistrz wykupi leśniczówkę?   Mieczysław Remuszko 9
Gdzieś na marginesie zmian systemowych w uprawnieniach do bezpłatnych mieszkań służbowych w Lasach Państwowych sytuuje się historia z Nadleśnictwa Przemków (RDLP we Wrocławiu).
 
 
Problemy wdrażania Natury 2000 (III)   Ewa Referowska-Chodak 10
W przypadku Lasów Państwowych, jednostki samofinansującej, kwestia osiągnięcia zysku lub poniesienia strat z tytułu ograniczeń w gospodarowaniu na terenach objętych siecią Natura 2000 nie pozostaje bez znaczenia. Czy można więc na naturze zarobić, czy tylko stracić?
 
 
 
My się zimy nie boimy   Daniel Klawczyński 12
Niewiele dziedzin ludzkiej działalności wymaga od człowieka pracy na otwartej przestrzeni w zasadzie o każdej porze roku. Niestety, zaliczamy się do wyjątków. Dlatego w obliczu zim takich jak ta, gdy słupek rtęci nieraz chował się poniżej 20. kreski, trzeba mieć sprawdzone patenty na mróz – sprawcą całego zamieszania.
 
 
 
Łopaty w dłoń!   Tomasz Dębiec 14
Jak jest zima, to musi być zimno! Tak? Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury! Pamiętają państwo ten filmowy cytat z Misia? Brakuje w nim tylko wzmianki o śniegu, który też jest odwiecznym prawem natury. Jak sobie z nim radzą nadleśnictwa?
 
 
 
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 15
Polska ginąca. Bogusław Michalec. Carta Blanca 2007, 240 s.
Pracowałem w tatrzańskich lasach. Marceli Marchlewski. Tatrzański PN 2009, 319 s.

 
 
 
A lasu nie przybywa...   Rafał Zubkowicz 16
Zwrot kosztów zalesienia, pięcioletnia premia pielęgnacyjna i wypłacana przez 15 lat premia zalesieniowa. Łącznie za posadzenie hektara lasu nawet 10 tys. zł w pierwszym roku. A jednak oddziały ARiMR nie przeżywają oblężenia.
 
 
Włodarze lasów, łączcie się!   Emilian Szczerbicki 18
Lasy prywatne w Polsce najczęściej stanowią część gospodarstwa rolnego. Stąd i świadomość ich właścicieli jest podzielona między mentalność rolnika a leśnika. Z reguły na niekorzyść tej ostatniej.
 
 
Strzygonia choinówka na Pomorzu i Kujawach   Piotr Gawęda 20
Należy do gatunków o pierwszorzędnym znaczeniu gospodarczym. W powojennej historii jej zwalczania można było obserwować nasilenie jej pojawów. Jak zwalczono strzygonię na terenie rdLP w Gdańsku i Toruniu?
 
 
 
Rekonwalescencja pod okiem leśnika   Emilian Szczerbicki 22
Przepisy nie obligują służb leśnych do zakładania ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, a jedynie stwarzają warunki prawne. Leśnicy niekiedy sami zarządzają placówkami, czasami tylko je inicjują, przekazując prowadzenie fundacjom, organizacjom społecznym lub lekarzom weterynarii.
 
 
 
Cyberprzestrzeń w lesie   Ewa Kowalik 24
Bohaterowie z Koskenniska to fińska gra o lesie i środowisku przyrodniczym. W ojczyźnie Nokii potrzeba do niej dwóch rzeczy: telefonu komórkowego i lasu z odpowiednią infrastrukturą.
 
 
Dąb z Pieczysk Iłowskich   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 25
Dawniej – gdy dendrologia i leśnictwo były jeszcze w powijakach – sądzono, że rozmiary danego drzewa są wprost proporcjonalne do jego wieku, czyli – mówiąc krótko – im drzewo starsze, tym musi być grubsze od swych młodszych pobratymców. Dzisiaj wiemy jednak, że nie jest to do końca zgodne z prawdą, bowiem tempo wzrostu drzew zależy od bardzo wielu czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się szeroko pojęte siedlisko, na jakim przyszło im egzystować.
Wiklinowe kosze dla kaczek i sów   Dariusz Graszka-Petrykowski 26
Sztuczne miejsca lęgowe to nie tylko skrzynki dla ptaków. To także zwykłe wiklinowe kosze, w których doskonale czują się takie gatunki jak krzyżówka i uszatka.
 
 
Portret człowieka lasu   Redakcja 27
Człowiek lasu... A kto to taki? Dziki pokroju Człowiek lasu... Tarzana? Sasquatch? Żyjący samotnie w dzikich ostępach tajemniczy ktoś? Turysta zwiedzający puszcze czy leśnik, dla którego las to codzienność i zakład pracy.
 
 
 
Miłość do lasu   Emilian Szczerbicki 28
Leśniczówki były nie tylko miejscem ich pracy. Był także domem. Domem pełnym życia i gwaru, miejscem spotkań rodzinnych, ważkich wydarzeń. A ich towarzyszami, w doli i niedoli, zwierzęta, które umiłowali – konie.
 
 
 
Z żałobnej karty   Łukasz Brodziak 29
Zuzanna Brodziak (z domu Barszcz) (1924–2009)
 
 
 
Rdzeń mimośrodowy   Robert Kimbar 30
Rdzeń mimośrodowy to jeden z przykładów różnego postrzegania wad przez leśników i drzewiarzy. O ile w drewnie okrągłym dopiero ekscentryczne położenia rdzenia na przekroju poprzecznym jest wadą, o tyle w tarcicy już sama obecność rdzenia jest elementem niepożądanym.
 
 
 
Zima zła (dla młodzieży)   Mieczysław Remuszko 32
Cóż się tak naprawdę stało tego roku? Spadł śnieg – opady wcale nie rekordowe. Przyszedł mróz – też daleki od zanotowanych ongiś wielkości. A tymczasem, jak Polska długa i szeroka, trwa motoryzacyjna niemoc i panika. Samochody nie chcą zapalać!
 
 
 
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Nowa Zelandia. Chiny potrzebują więcej drewna; Japonia. Drogi leśne sposobem na niezależność; Drewno tropikalne. Umowa pod egidą ONZ ratyfikowana; Handel tarcicą. Spadki w Anglii i wzrosty na świecie; Rynek drewna kłodowanego. Rekordowy wzrost cen na świecie
 
 
 
Do boju, siostry!   Mieczysław Remuszko 34
Jestem z pokolenia, w którym przy dziewczynach nie wypadało kląć. Uginając się pod brzemieniem ciemnogrodzkiego wychowania, wciąż otwieram przed Paniami drzwi i przepuszczam je przodem, wstaję, gdy Dama wchodzi do pokoju, pomagam nosić ciężkie pakunki, a nawet, o zgrozo, całuję Je w rękę, choć ten burżuazyjny obyczaj potępiały już postępowe media za czasów realsocjalizmu!
 
 
 
Las Polski - numer 3/2010
Polecamy