NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Sekwoje naszych lasów   Daniel Klawczyński 2
Zawsze chciałem zobaczyć monumentalne sekwoje. Niestety, gatunek ten nie występuje poza Ameryką, a to trochę za daleko...
Okładka   Daniel Klawczyński 3
Podleśniczy Artur Stanisławski z Leśnictwa Studnica (Nadleśnictwo Drawsko) sprawdza świeżo ścięte sztuki w oddziale 296 b. W okolicy znajduje się strzelnica wojsk zmechanizowanych, a więc istnieje prawdopodobieństwo występowania odłamków i pocisków w drewnie.
Informacje    4
Nadleśnictwo Toruń – Jak pomóc drapieżnikom?; NFOŚiGW – Już nie fundusz celowy; Wyróżnienia Przeglądu Leśniczego – Prof. Andrzej Klocek i poznański Wydział Leśny; Kurs dla Straży Leśnej – Nowi zasilą szeregi; Komańcza – Cerkiew odbudowana; XXII Ogólnopolski Rajd Leśników – Na Borowym Szlaku
Swojski gość z Brukseli   Łukasik Łukasik 7
Wybór Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (19 lipca 2009 r.) to duży sukces naszego kraju. 23 grudnia 2009 r. Śląscy leśnicy zaprosili eurodeputowanego do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Jankowicach koło Pszczyny na przedświąteczne spotkanie.
Jak szybko się kręci...   Mieczysław Remuszko 8
Materiał w najważniejszych dziennikach. Artykuł streszczony przez największe portale internetowe. Informacja w głównym wydaniu telewizyjnych Wiadomości. I dodatkowa praca dla członków komisji śledczej badającej aferę hazardową, jako że kilku z jej bohaterów jest także bohaterami artykułu. A w tle Lasy Państwowe, których pracownicy cieszą się tak dużym prestiżem i zaufaniem społecznym...
Czy wojsko kocha lasy?   Daniel Klawczyński 10
Trudno jest pogodzić interesy Lasów Państwowych z ćwiczeniami wojskowymi – siłą z gruntu destrukcyjną. We wspólnym jednak interesie jest takie działanie, aby siły zbrojne mogły realizować swoje zadania w sposób niekolidujący z prowadzeniem na poligonach właściwej gospodarki leśnej.
Sprzątanie po armii   Rafał Zubkowicz 13
Tzw. projekt poligonowy to jedno z ogólnopolskich działań, w których Lasy Państwowe stają w gronie beneficjentów środków unijnych. Na przywracanie przyrodzie tego, co niegdyś zaanektowało wojsko, kilkadziesiąt nadleśnictw może otrzymać nawet 182 mln zł.
Militarne pamiątki   Dominika Skonieczna 14
W latach powojennych wraz z nastaniem nowej władzy i ustroju zapanowała swojego rodzaju obsesja na punkcie obronności państwa. Budowano wówczas liczne obiekty owiane mgłą tajemnicy. Lokalizowano je w ostępach leśnych i miejscach odosobnionych. Obecnie tereny te zostały zwrócone Lasom Państwowym wraz z całym bogactwem inwentarza.
Z wydawnictw   Rafał Zubkowicz 15
Dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Tadeusz Andrzejczyk. PWRiL 2009, s. 301
Co w drewnie piszczy?   Daniel Klawczyński 16
Postrzelane drzewa to na terenie naszego kraju problem stosunkowo powszechny. Pomimo upływu lat surowiec pozyskiwany z obszarów, gdzie prowadzone były działania wojenne, wciąż piszczy, tzn. zawiera metalowe ciała obce. Nietrudno sobie wyobrazić, że na użytkowanych od dziesięcioleci poligonach mamy z tym zjawiskiem nagminnie do czynienia.
Dąb z Dużego Kamienia   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 17
W bieżącej odsłonie naszego cyklu o słynnych drzewach Polski chcielibyśmy zaprezentować Czytelnikom Lasu Polskiego okaz ze wszech miar niezwykły. Jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że – w przeciwieństwie do niemal wszystkich opisywanych przez nas dotąd żywych drzew...
Problemy wdrażania Natury 2000 (II)   Ewa Referowska-Chodak 18
Zasady gospodarowania na terenach naturowych, wymóg sporządzania raportu środowiskowego oraz tworzenie korytarzy ekologicznych – oto kwestie, które zasadniczo wpływają na rolę lasów w sieci Natura 2000. W jaki sposób sprostać wymaganiom?
Leśna religia?   Magdalena Żuchlińska 20

Bitwa ze zmianami klimatycznymi nie może być wygrana bez udziału lasów, powiedział na kilka miesięcy przed szczytem w Kopenhadze Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ. Wydaje się, że nigdy wcześniej, w żadnym innym temacie, leśnictwo nie miało tak ważnej pozycji, jak w kontekście zmian klimatycznych.

Ponownie zielone   Łukasik Łukasik 22
Góry Izerskie kojarzą się z klęską ekologiczną, która dotknęła te tereny na początku lat 80. Najbardziej ucierpiały wówczas dwa nadleśnictwa: Szklarska Poręba i Świeradów. Wiele lat ciężkiej pracy leśników i miliony sadzonek odmieniły martwe Izery
Listy do redakcji   Michał 25
Gdzie ten XXI wiek?
Z wydawnictw   Krzysztof Kajzer 25
Materiały promujące Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny – Leśna Przygoda. Nadleśnictwo Sieraków 2009
Wędrówki w przeszłość   Wojciech Sobociński 26
Zdobycie wiedzy o tym, co działo się w przeszłości, pomaga zrozumieć obecne problemy. Dotyczy to również środowiska przyrodniczego. O wkraczającej na polski grunt nowej dziedzinie nauk opowiada doktor Tomasz Samojlik.
Raport GUS   Bartosz Szpojda 28
Od lat, na koniec każdego roku, Główny Urząd Statystyczny prezentuje liczbowe podsumowanie roku ubiegłego. Tak jest i tym razem – Leśnictwo 2009 charakteryzuje wszystkie aspekty gospodarcze (i nie tylko) leśnictwa, jakie zanotowano w roku 2008. Przedstawione są one na tle lat poprzednich, od roku 2004 do 2008.
Skrzynka dla dziuplaków z wyrzynka   Dariusz Graszka-Petrykowski 29

Dziuplastych drzew w ogóle nie powinno się wycinać. Jeśli jednak już do tego doszło, należy wyciąć ze ściętego pnia fragment z dziuplą, zaopatrzyć go w pochyły daszek i powiesić na drzewie. W ten sposób ocalimy to, co dla ptaków w martwym drzewie najcenniejsze!

Zaparzenie   Robert Kimbar 30
Pojawienie się wtórnych wad drewna na surowcu drzewnym składowanym w ciepłej porze roku jest jedynie kwestią czasu. Jedną z najpoważniejszych wad wtórnych towarzyszących gatunkom rozpierzchłonaczyniowych jest zaparzenie.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 32
Niemcy. Jeźdźcy w bawarskich lasach; Austria. Ochrona bioróżnorodności – 800 nowych projektów; Wielka Brytania. 90-lecie Komisji Leśnej – pod opieką rządu; Finlandia. Sekwestracja węgla w produktach drzewnych – miliard euro w drewnie
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Raport o stanie lasów. Posłowie wprowadzeni w błąd?; Zasady sprzedaży drewna. LP odpierają zarzuty; Szwecja. Nowy tartak
Las Polski - numer 2/2010
Polecamy