NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Surowiec jak dzieło sztuki   Tomasz Dębiec 2
Tak duże ilości cennego drewna w jednym miejscu można zobaczyć tylko na submisji. W listopadzie w Nadleśnictwie Brzesko pod Krakowem zgromadzono 199 sztuk o łącznej masie ok. 240 m3. Drewno pochodziło z kilku nadleśnictw RDLP w Krakowie.
A pod choinkę - rozporządzenie   Rafał Zubkowicz 3
Jaki będzie ten rok, poza tym że nowy? W przyrodzie zaczął się, jak przystało na zimową porą – śniegiem i mrozem. To ostatnio spora rzadkość, bo w poprzednich latach klimatycznych oznak zimy bywało jak na lekarstwo.
Informacje    4
Polskie Towarzystwo Leśne – Opłatek wielkopolskich leśników; Przedsiębiorcy leśni – Spotkanie u ministra; Stowarzyszenie Rodzin Leśnych w RP – Rodzina Leśnika ma 75 lat; Wnioski do ARiMR – 11 cennych minut; Pierwsze dziewczyny po kursie – Drwalki? Pilarki? Pilarzynki?; Wydział Leśny SGGW – Jubileusz prof. Szujeckiego; Koszty utrzymania pracowników LP – Ile na leśniczych i podleśniczych?
Problemy wdrażania Natury 2000 (I)   Ewa Referowska-Chodak 7
Sieć Natura 2000 w dalszym ciągu wzbudza liczne kontrowersje. Szczególne zaniepokojenie można zauważyć w środowisku leśników. Wiąże się ono niewątpliwie ze sprzecznymi informacjami, jakie otrzymują pracownicy Lasów Państwowych, lub ich całkowitym brakiem.
Co po reformie?   Katarzyna Lewańska-Tukaj 10
Zanim optymistyczne i pesymistyczne scenariusze przyszłości ludzi i majątku po gospodarstwach pomocniczych zagoszczą na łamach prasy, należałoby przyjrzeć się, jaką rolę spełniały one w organizacji parków narodowych.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 11
Natura 2000 w leśnictwie. Paweł Rutkowski. GDOŚ 2009
Nie wszędzie tak samo   Piotr Murza 12
Ochrona lasów przed pożarami to jeden z najlepiej działających standardów w PGL LP. I choć obejmuje ona ok. 1/5 powierzchni kraju, nie zapominajmy, że ogień nie ma baczenia na formy własności. W lasach niepaństwowych ochrona ppoż. praktycznie nie funkcjonuje.
Usamodzielnić i skoordynować działania partnerów   Zbigniew Laurów 14
Uchwalona rok temu Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym stwarza Lasom Państwowym nowe możliwości działań. Sferą, która dzięki wykorzystaniu tych przepisów mogłaby zyskać odmienny kształt, jest turystyka na obszarach leśnych.
Park krajobrazowy kontra RDOŚ?   Tomasz Dębiec 16
Powołanie dyrekcji ochrony środowiska i zmiana podległości organizacyjnej parków krajobrazowych spowodowały w nich poważne zamieszanie. Słaba sytuacja finansowa to codzienność, a od roku ubył im także co trzeci pracownik.
Przez pokolenia   Emilian Szczerbicki 18
Byli na pogrzebie Czachowskiego, na koncercie u Chopina, z Sienkiewiczem na polowaniu. Jeden ród, a jakże wielki szmat historii polskiego lasu i kraju.
Ile węgla pochłania las?   Aleksander Malinow 20
Kiedy w Kopenhadze (7–18 grudnia) odbywała się konferencja poświęcona przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu Ziemi, w Warszawie spotkali się naukowcy, którzy na zlecenie DGLP od trzech lat dociekają, ile dwutlenku węgla faktycznie absorbuje środowisko leśne.
Edukacja z zewnątrz   Bartosz Szpojda 22
Kryzys niby się kończy. A funduszy brak. Edukacja zaczyna poszukiwać środków na własne utrzymanie z zewnątrz. Jak to robić, czy warto i jakie profity płyną z tego tytułu – oto główne tematy konferencji w Rogowie.
Dąb Obrońca ze Śladowa   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 23
Sędziwe, pomnikowe drzewa, a w szczególności dęby, w tradycji ludowej bywają utożsamiane z licznymi historycznymi postaciami i wydarzeniami.
Numeryczny model terenu za darmo   Tomasz Kurdas 24
Mankamentem metod umożliwiających stworzenie numerycznych modeli terenu są koszty. Jak temu zaradzić? Można samemu i zupełnie za darmo wykonać taki model. Poniżej przedstawiamy samouczek.
Zachować w leśnej pamięci   Edward Marszałek 26
Mało jest leśnych kapliczek niosących w sobie tak wiele treści historycznych jak ta w uroczysku Borowiec (Nadleśnictwo Kańczuga). W jej ponad stuletnich dziejach odbija się ciekawa historia podkarpackiego leśnictwa.
Z żałobnej karty   Mirosław Sienkiewicz 27

Bronisław Suchocki

Plantacje w Nowej Zelandii   Robert Kimbar, John Moore 28
Leśnictwo nowozelandzkie jest ewenementem w skali światowej. 95% pozyskiwanego tam surowca drzewnego pochodzi z uprawy plantacyjnej. Dla lasów naturalnych nie sporządzono nawet uproszczonych zasad postępowania hodowlanego.
Skrzynka dla płomykówki   Dariusz Graszka-Petrykowski 30
Jedna z największych bolączek tego gatunku wynika z remontów starych domów i budowli sakralnych. Likwidowane są wówczas zwykle prowadzące do wewnątrz otwory,  przez co płomykówki tracą swoje tradycyjne miejsca lęgowe.
Zaszarzenie   Robert Kimbar 31
Wraz z upływem czasu drewno ulega starzeniu. Jedną z wad drewna, które pojawiają się w czasie tego procesu, jest zaszarzenie.
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 32
Zasady sprzedaży drewna. Unieważnić i powtórzyć; Barlinek. Chińczyk na polskim parkiecie; Finlandia. Kary za ograniczanie konkurencji; Łotwa. Eksport spada
Informacje   Bartosz Szpojda 33
Stawki za usuwanie drzew i krzewów – Podwyżka
Indygenat   Mieczysław Remuszko 34
Na początek deklaracja: urodziłem się w stolicy i mieszkam w niej nieprzerwanie. Tylko mi coraz częściej wstyd poruszać się swoim autem na warszawskich numerach rejestracyjnych.
Las Polski - numer 1/2010
Polecamy