NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 24/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - Bilans pierwszych urodzin; RDLP w Krośnie - Wetlina i Cisna połączone; Choinka od Lasów Państwowych - Bruksela lasem pachnąca...; 360 lat firmy Fiskars - Gwoździe, nożyczki i siekiery; Spacer po Puszczy Kozienickiej - Mikołajowe Nordic Walking
Co to jest las?   Leszek Reizer 6
Koń jaki jest, każdy widzi. Z lasem jest niby podobnie. Gorzej, gdy trzeba ściśle i jednoznacznie zdefiniować pojęcia las i grunt leśny. Wymieniane w Ustawie o lasach i rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków w różnych kontekstach, pozostawiają szerokie pole do interpretacji.
34 tysiące działek   Łukasz Łukasik 8
Są nadleśnictwa, w których zasięgu znajduje się tyle samo lasów prywatnych i państwowych. Sprawia to niemało kłopotu i wymaga nie lada umiejętności. Leśniczy musi być czasami dobrym psychologiem, a nieraz nawet powiernikiem. Tak jest w beskidzkim Nadleśnictwie Jeleśnia.
Gdyś wszedł w szkodę   Mieczysław Remuszko 10
Ścięliśmy nie swój las. Na rozdrobnionych i przemieszanych działkach leśnych Mazowsza, Małopolski i Podlasia takich sytuacji nie sposób uniknąć, choć oficjalnie o nich nie słychać. Co się wówczas dzieje?
Ławą, Panowie, ławą!   Tomasz Dębiec 12
Gospodarowanie własnym lasem nie należy do najprostszych. Przepisy, żmudna droga administracyjna, brak środków i rąk do pracy – to tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się przeciętny właściciel lasu. O wiele łatwiej jest stowarzyszeniom. Od lat bowiem wiadomo – w jedności siła.
Ostatnia prosta   Wojciech Sobociński 14
Już prawie 200 mln ha lasów w 20 krajach posiada certyfikat PEFC. W Polsce do tej pory przeprowadzono próbną certyfikację jednego nadleśnictwa, ale istnieje szansa, że już niedługo sytuacja zmieni się znacząco.
Jak mantra   Rafał Zubkowicz 16
Stawki minimalne za usługi, dłuższy okres obowiązywania umów, licencjonowanie firm i wsparcie inwestycyjne z Unii. Czyje to oczekiwania? Powtarzane przez kilka lat – leśnicy znają je na pamięć.
Białowieża blues   Rafał Zubkowicz 18
Ma niski nakład i 32 czarno-białe strony, a zaskoczył i wzburzył leśników. Chodzi o wydany w zeszłym roku komiks Blues żubra.
Portal do przyszłości   Bartosz Szpojda 20
Jak powinna wyglądać kwestia obecności w Internecie dużej firmy? Czy sama ciekawa i intuicyjna strona www wystarcza, czy też potrzebne są nowe, przydatne narzędzia? Jak w tej wirtualnej rzeczywistości odnajdują się Lasy Państwowe? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi u źródła – w DGLP.
Polowanie na Internet   Gielniak Maya 22
– Obecnie nie ma na kuli ziemskiej miejsca, do którego nie dotarłby Internet – takie słowa usłyszeliśmy od znajomej, która odwiedziła nas tego lata. Od paru ładnych lat mieszkamy, jak w starej piosence dla dzieci, w leśniczówce za lasem.
Kasztan z Celbowa   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 23
Egzotyczne, niespotykane w naszym klimacie drzewa od zawsze budziły zachwyt podróżników, zwłaszcza jeśli dostarczały jadalnych owoców – liczne z nich sprowadzano w postaci nasion lub sadzonek i próbowano uprawiać w Polsce.
Finał wielkiego sprzątania   Jacek Stocki 24
Przepisy unijne i krajowe nakładają na właścicieli i dzierżawców gruntów, na których znajdują się mogilniki i składowiska substancji niebezpiecznych, obowiązek ich likwidacji do 2010 roku. W przyszłym roku Lasy Państwowe planują ostatecznie pozbyć się tych ekologicznych bomb.
Jakość nasion daglezji   Marek Bodył 26
Jedlica Douglasa jest cenną domieszką w różnych typach siedliskowych polskich lasów. Jej uprawę należy uwzględnić szczególnie w pasie bezświerkowym. Badania nasion wykazały brak zależności pomiędzy poziomem ich obradzania a żywotnością, a także zdecydowanie gorszą jakość w rejonach z wpływami klimatu kontynentalnego.
Z wydawnictw   Sobociński Wojciech 27
Poradnik dla właścicieli lasów prywatnych. Piotr Gołos (red). IBL 2009
Skrzynka dla pójdźki   Dariusz Graszka-Petrykowski 28
Jeśli na terenie nadleśnictwa bytują pójdźki, warto zachęcić lokalny samorząd albo szkoły do wywieszenia tym rzadkim sowom skrzynek lęgowych, zabezpieczających ich lęgi przed atakami drapieżników.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (21)   Reklamodawca 29
ArcGIS w terenie - Komputery przenośne wprowadziły fundamentalne zmiany w systemach GIS, umożliwiając ich wyniesienie w teren i bezpośrednią interakcję z otaczającym światem. Mobilny system GIS obejmuje integrację wielu technologii: GIS, mobilnego sprzętu w postaci lekkich urządzeń komputerowych, GPS oraz komunikacji bezprzewodowej udostępniającej system GIS przez Internet.
Pęknięcia/uszkodzenia piorunowe   Robert Kimbar 30
Ślady uderzenia pioruna w rosnące drzewo przybierają z reguły kształty dość regularne, w zasadzie z wyjątkiem jednego gatunku – świerka, na którym bardzo często przyjmują formy dość spektakularne.
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 31
Niemcy. Węglowa inwentaryzacja; Dochody z handlu emisjami a lasy; Unia Europejska. Czy potrzebna wspólna polityka leśna?
Z leśnego pitavalu   Jarosław Krawczyk 32
5 listopada minęły 72 lata od daty stracenia dwóch ostatnich bandytów z szajki, która w biały dzień napadła na urząd Nadleśnictwa Złota Wieś.
Odwalić kitę ze śmiechu   Mieczysław Remuszko 34
Każda grupa zawodowa czy społeczna posługuje się własną terminologią, najczęściej niezrozumiałą dla osób z zewnątrz. Słownictwo to bywa zapożyczone z innych języków, często w zniekształconej formie i czasem znika po wymyśleniu rodzimych odpowiedników.
Las Polski - numer 24/2009
Polecamy