NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 23/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Żniwa z buczynie   Daniel Klawczyński 2
Tam rosło największe ze wszystkich drzew. Potężny, gładki pień połyskiwał ciemnym srebrem, a wystrzelał w górę wysoko jak wieża i wysoko nad ziemią rozpościerał pierwsze konary nakryte cienistą kopułą liści – napisał John R. Tolkien.
Nie wiadomo, czy autor Władcy pierścieni miał na myśli Fagus sylvatica. Wydaje się jednak, że powyższy cytat znakomicie oddaje to, co możemy spotkać w wielu pomorskich lasach, które są krainą tegoż gatunku. Drzewo piękne, choć bardzo kapryśne, jeśli chodzi o przewidywanie urodzaju oraz częstotliwość obradzania.
Informacje    4
Zalesienia gruntów prywatnych – Stan i plany; Natura 2000 – Seminarium wielkopolskiego PTL; Konkurs sygnalistów w technikum w Zagnańsku – Zadęli o statuetkę Dębu Bartka
NIKomu niepotrzebny   Bartosz Szpojda 6
Kordelas, kolacja, fortepian czy budowa Centrum – wszystko to można (lub pragnie się) finansować ze środków funduszu leśnego. Brak jasnych zasad wydatkowania pieniędzy z tego źródła jest jednym z końcowych wniosków po kontroli NIK. Wniosków, które pozostają martwe.
Gdy obradza buk   Daniel Klawczyński, Dominika Konieczna 8
Jesienią intensywnie żerujące zwierzęta starają się zabezpieczyć na długie, zimowe miesiące. Przed gospodarzami lasu stoi trudniejsze zadanie. Niejednokrotnie po całych latach nieurodzaju muszą zgromadzić niezbędne rezerwy nasion. Materiał musi być oczywiście najwyższej jakości.
Wojciech dołączył do elity   Jan Matras 10
Selekcja indywidualna, bazująca na wyborze pojedynczych, najlepszych w populacjach drzew i późniejszym wykorzystywaniu ich jako bazy nasiennej, jest w lasach polskich jedynie uzupełnieniem zasadniczego kierunku – selekcji populacyjnej. Ma ona jednak wiele zalet.
Znikający krajobraz   Łukasz Łukasik 12
Temat przebudowy lasów beskidzkich interesuje wszystkich – od mieszkańców, przez władze kraju, po leśników. Wszyscy zgodnie pragną rozsądnego rozwiązania. Niestety, nie wszyscy rozumieją przyczyny takiego stanu lasów.
Rachunek nie tylko sumienia   Daniel Pogorzelec 13
Studia leśne to dość kosztowna inwestycja. Ile trzeba przepracować, by się zwróciła? Oczywiście pod warunkiem, że znajdzie się pracę.
Kontynentalny quiz   Magdalena Żuchlińska 14
Co polscy uczniowie wiedzą o lesie w Portugalii? Niewiele. A co uczniowie szwedzcy o naszym leśnictwie? Również niewiele. Towarzystwo Przyjaciół Lasu przy wsparciu Lasów Państwowych chce zmienić ten stan rzeczy za sprawą konkursu Young People in European Forest (Młodzi Ludzie w Lasach Europejskich).
Jesiony z Mechelinek   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 15
Jesiony należą do okazałych i cennych drzew rosnących w naszych lasach, parkach i zadrzewieniach przydrożnych. Największe osobniki są w stanie osiągać imponujące rozmiary, śmiało konkurując z dębami i lipami stanowiącymi tradycyjne gatunki pomnikowe.
Strategia na chrabąszcza   Jacek Stocki 16
Prognozy przewidują masowy pojaw chrabąszczowatych w kolejnych dwóch latach. Coraz liczniejsze występowanie tej grupy szkodników wiąże się ze stratami gospodarczymi na terenach użytkowanych rolniczo oraz w gospodarce leśnej. Przyczynia się także do istotnych szkód przyrodniczych.
Najwyższa forma ochrony   Leszek Simonowicz, Ewa Woźniewicz 18
Jak zarządza się typowo leśnym Parkiem Narodowym, z jakimi problemami trzeba się borykać podczas wykonywania obowiązków i czy żubr zawita w Beskid Niski – na te i inne pytania odpowiada Jan Szafrański, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego.
Leśnicy uhonorowani przez Prymasa   Mieczysław Remuszko 21
W kościele parafialnym w Rajgrodzie odbyła się 3 listopada uroczystość, podczas której Prymas Polski kardynał Józef Glemp wręczył dziesięciu osobom świeckim swoje odznaczenia Eclessiae Populoque Servitium Praestanti, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Zasłużeni dla Kościoła i Narodu.
Muszą walczyć o zrozumienie   Mieczysław Remuszko 21
Mieczysław Remuszko: Księże Prymasie, wśród odznaczonych przez Eminencję w Rajgrodzie dziesięciu osób świeckich znalazło się aż dwóch leśników. To chyba nieprzypadkowy wyraz uznania dla tej grupy społecznej i zawodowej?
To nie był zły rok   Wojciech Sobociński 22
Coroczne informacje o stanie lasów oraz realizacji programu zwiększania lesistości przygotowywane dla posłów sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poszerzono w tym roku o szczegóły prowadzonej przez Lasy gospodarki drewnem.
Budżet na środowisko   Redakcja 23
Komisja Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na posiedzeniu 22 października, debatowała nad elementami przyszłorocznego budżetu, w zakresie, za który odpowiada resort. Przedstawiamy kilka ciekawszych informacji.
Nie taka straszna   Tomasz Jaworski 24
W bieżącym roku w różnych regionach Polski pojawiły się doniesienia o występowaniu intensywnych żerów, powodowanych przez gąsienice barczatki puchowicy. Co wiemy o tym gatunku motyla?
Z wydawnictw   Sobociński Wojciech 25
Poszukiwanie postrzałków zwierzyny płowej i czarnej. Andrzej Gembarzewski, Gustaw Matuszewski. Wydawnictwo Świat 2008, s. 47
Skrzynka dla jerzyków   Dariusz Graszka-Petrykowski 26
Ptaki te kojarzone są głównie ze środowiskami synantropijnymi, jednak pierwotnie gniazdowały także w naturalnych dziuplach w starych drzewostanach – zarówno iglastych, jak i liściastych – głównie na wschodzie kraju.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (20)   Reklamodawca 27
Zbudowanie modelu to tylko jedna z możliwości, jaką daje aplikacja ModelBuilder. Przy jej użyciu można także modyfikować już utworzony tok geoprzetwarzania, utworzyć dokumentację dla modelu czy też udostępnić efekt pracy innym użytkownikom.
Komandosi spod znaku AK   Zbigniew Zieliński 28
65 lat temu, w ostatnich dniach października, 7. Dywizja Piechoty AK stoczyła pięciodniową bitwę z niemieckimi siłami pacyfikacyjnymi, dysponującymi lotnictwem i czołgami. Była to największa zwycięska bitwa partyzancka stoczona między Wisłą i Wartą.
Brunatnica twardzieli jodły   Robert Kimbar 30
Gruntowna wiedza o wadach zbyt często jest błędnie utożsamiana ze znajomością treści normy z 1979 roku. Choć w niniejszym cyklu takie stanowisko jest sukcesywnie obalane, temat wady, których nie ma w normach wciąż budzi zdziwienie wielu osób.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 31
Polski nawigator turystyczny. Tomasz Kaliński (red.). Carta blanca 2009, s. 640
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 32
Sprzedaż drewna na rok 2010. Zatrzymać aukcje!; Systemowe aukcje. Nadzwyczajny wzrost cen
Sport leśników   Redakcja 32
Jubileuszowy tenis stołowy
Kod genetyczny Pawlaka   Mieczysław Remuszko 34
Na początek zadeklaruję, że dziś nie będzie nic o polityce. Tekst nie ma nic wspólnego z Ochotniczą Strażą Pożarną i jej szefem generałem wicepremierem. Przypomniałem sobie mianowicie najsłynniejszą w Polsce parę antagonistów: Pawlaka i Kargula.
Las Polski - numer 23/2009
Polecamy