NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 21/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Dzika krew   Daniel Klawczyński 2
Ich przodek tarpan, ostatni dziki koń Europy, wymarł ponad sto lat temu. Tylko cudem, po skomplikowanych kolejach losu, udało się wyhodować i podtrzymać odmianę prymitywnych koników polskich, które zachowały wiele cech swych przodków.
Informacje    4
Nadleśnictwo Celestynów – CEL otwarty; Zasady sprzedaży drewna – Połowa na e-drewno; Akcja Stroisz – Kradzione nie stroi; Atak zimy – Krajobraz po burzy; Choinki nadziei – Wszystkie szkoły zaproszone; Natura 2000 – Polska zamyka (?) listę
Widoki na turystykę   Adam Snopek 7
Rozwój turystyki w polskich lasach niesie ze sobą wiele szans, ale i niemało zagrożeń. Na co gospodarze lasów, organizatorzy tego ruchu oraz jego badacze powinni zwrócić szczególną uwagę?
Las też dla turystów   Rafał Zubkowicz 8
Czy Lasy Państwowe powinny starać się o obecność na rynku usług turystycznych i czy opłaca się w tym względzie działać z wyprzedzeniem? Rozmawiamy z Arturem Rutkiewiczem z Zakładu Entomologii Leśnej, Ekologii i Ekoturystyki na Wydziale Leśnym SGGW.
Krajobraz z bunkrem   Piotr Gabryjończyk 10
O dużej atrakcyjności obszarów leśnych decydują przede wszystkim aspekty przyrodnicze, ale nie tylko. Atrakcją mogą być również fortyfikacje nowożytne, wznoszone niegdyś w miejscach o naturalnych walorach obronnych i wkomponowane w ich krajobraz.
Pokój z widokiem na las   Magdalena Kozikowska 12
Tereny RDLP w Białymstoku to jedne z najbardziej atrakcyjnych części niżowych naszego kraju. Pojezierza, puszcze i atrakcyjna mozaika kulturowa. Jak na tym tle przedstawia się baza noclegowa, którą mogą zaoferować leśnicy?
Las z siodła   Paweł Szyszko 14
Mazurski Trakt Konny przebiega na terenie czterech nadleśnictw: Srokowo, Borki, Czerwony Dwór i Giżycko, leżących na terenie RDLP w Olsztynie i Białymstoku. Całość to ponad 140 kilometrów traktów konnych.
By nie zarosły ścieżki...   Mieczysław Remuszko 15
70 lat temu pod Tomaszowem Lubelskim rozegrała się druga co do wielkości bitwa II wojny światowej. Leśnicy postanowili upamiętnić tamte wydarzenia, organizując, wśród innych uroczystości, rajd konno-taborowy śladami walk.
Fytoftoroza atakuje   Tomasz Oszako, Artur Sawicki 16
W ostatnich dekadach w całej Europie obserwuje się pogorszenie stanu zdrowotnego drzew liściastych. Winowajcą jest groźny patogen wywołujący fytoftorozę. Trzeba się przygotować na szkody gospodarcze w szkółkach i na uprawach olszy, dębu, jesionu i buka.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (19)   Reklamodawca 19
Podczas tworzenia nowego modelu w skrzynce narzędziowej – zarówno w drzewie katalogów aplikacji ArcCatalog, jak i oknie aplikacji ArcToolbox – otwierane jest okno aplikacji ModelBuilder umożliwiające rozpoczęcie budowy własnego modelu.
Z reprywatyzacją poszło łatwiej   Rafał Zubkowicz 20
Powstanie Ruchu Obrony Lasów Polskich było odpowiedzią na projekt reprywatyzacji lasów w drugiej połowie lat 90. Dziś Lasy Państwowe godzą się na udział w wypłacie rekompensat za znacjonalizowany majątek leśny. Czy ROLP ma więc przed sobą jeszcze jakąś misję?
Zielone nekropolie   Paweł Zarzyński 22
Cmentarze to często skupiska zieleni. Rozsiane po całym kraju stanowią ostoję setek tysięcy drzew, przyczyniając się do ich ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń. Administratorzy nekropolii w wiekowych drzewach często widzą jednak problem.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 23
Zwierzęta Polski. Barbara Ćwikowska, Marcin Karetta. Carta Blanca 2008, s. 300
Zieloność z bliska   Dariusz Gizak 24
Ekologa nie trzeba już szukać w pobliżu zagrożonego obszaru przyrodniczo cennego. Często można ich znaleźć tłoczących się przed kamerami. Zdumienie ponadto wywołuje brak nadzoru nad znacznymi kwotami, którymi dysponują organizacje ekologiczne.
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 25
Odnawialne źródła energii i pojazdy proekologiczne. Grażyna Jastrzębska. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2009, s. 284
Cała prawda o Babie Jadze   Agnieszka Łobik-Przejsz 26
Postęp cywilizacyjny wyrugował wiarę w demony. Siedzą dziś, szczelnie zamknięte, w getcie legend i folkloru, i nikt w nie wierzy. Przypatrzmy się przez chwilę, czego obawiali się w lesie nasi przodkowie. Może warto to zrobić i przy okazji importowanego halloween poznać rodzime, leśne strachy.
Skrzynka horyzontalna   Dariusz Graszka-Petrykowski 28
Tego rodzaju skrzynki są bardzo popularne na zachodzie Europy. Ich budowa jest nieco bardziej skomplikowana niż budek zaprojektowanych przez prof. Sokołowskiego, być może dlatego nie cieszą się w Polsce zbytnim powodzeniem.
Jeden z pierwszych   Edward Marszałek 29
Emil Hołowkiewicz (1839–1892)
Z żałobnej karty   Leon Szotyński 29
Jarosław Piasek (1930–2009)
Chodniki owadzie cz. 2   Tomasz Jaworski, Robert Kimbar 30
Ślady żerowania owadów w drewnie, dawniej określane jako czerwliwość, dzieli się według średnicy otworu wylotowego na małe i duże. Podział ten, choć nieuwzględniony w kjw, mówi sporo o stopniu uszkodzenia drewna i o samych owadach
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga, Rafał Zubkowicz 32
Niemcy. Zysk Bawarskich LP o 43% w dół; Szwecja. Więcej gatunków liściastych; Szwecja. Paliwowa inwestycja Sveaskogu; Finlandia. Lasy źródłem emisji CO2?; Światowy Kongres Leśny. Lasy zagrożone z zewnątrz
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 33
Sprzedaż drewna. Nowe zasady; Raport UNECE & FAO. Światowy rynek produktów leśnych. FSC. Nowe Zasady i Kryteria
Las Polski - numer 21/2009
Polecamy